Hodnota vlastního kapitálu - Jak vypočítat hodnotu vlastního kapitálu pro firmu

Hodnota vlastního kapitálu, běžně označovaná jako tržní hodnota vlastního kapitálu nebo tržní kapitalizace Finance Finance's Finance Články jsou koncipovány jako samostudijní průvodci, které vám pomohou naučit se důležité finanční koncepty online vlastním tempem. Procházejte stovky článků! , lze definovat jako celkovou hodnotu společnosti, kterou lze přičíst akciovým investorům. Vypočítává se vynásobením ceny akcií společnosti jejím počtem nesplacených akcií Vážený průměr akcií Nesplacená vážená průměrná akcie se vztahuje k počtu akcií společnosti vypočítaným po úpravě o změny základního kapitálu za sledované období. Počet nevyrovnaných vážených průměrných akcií se používá při výpočtu metrik, jako je zisk na akcii (EPS) v účetní závěrce společnosti.

Alternativně jej lze odvodit tak, že se od Enterprise Value Enterprise Value Enterprise Value, neboli Firm Value, vypočítá celá hodnota firmy rovná její hodnotě vlastního kapitálu plus čistý dluh plus jakýkoli menšinový podíl použitý při ocenění. Zaměřuje se spíše na celkovou tržní hodnotu než na hodnotu vlastního kapitálu, takže jsou zahrnuty všechny majetkové podíly a pohledávky z dluhu i vlastního kapitálu. Jak je ukázáno níže.

Hodnota vlastního kapitálu (tržní hodnota vlastního kapitálu)

Chcete-li vypočítat hodnotu vlastního kapitálu z hodnoty podniku, odečtěte dluh a ekvivalenty dluhu, nekontrolní podíl a preferované akcie a přidejte hotovost a peněžní ekvivalenty. Hodnota vlastního kapitálu se týká toho, co mají akcionáři k dispozici. Dluh a dluhové ekvivalenty, nekontrolní podíl a preferované akcie jsou odečteny, protože tyto položky představují podíl ostatních akcionářů. Peníze a peněžní ekvivalenty se přidávají, protože veškerá hotovost, která zbývá po splacení ostatních akcionářů, je k dispozici akcionářům.

Tržní hodnota vlastního kapitálu vs účetní hodnota vlastního kapitálu

Hodnota vlastního kapitálu společnosti není stejná jako její účetní hodnota. Vypočítává se vynásobením ceny akcií společnosti jejím počtem akcií v oběhu, zatímco účetní hodnota nebo vlastní kapitál akcionářů je jednoduše rozdíl mezi aktivy a závazky společnosti. Rozvaha Rozvaha je jednou ze tří základních finančních výkazů. Tato prohlášení jsou klíčová jak pro finanční modelování, tak pro účetnictví. Rozvaha zobrazuje celková aktiva společnosti a způsob, jakým jsou tato aktiva financována prostřednictvím dluhu nebo vlastního kapitálu. Aktiva = pasiva + vlastní kapitál U zdravých společností hodnota vlastního kapitálu daleko převyšuje účetní hodnotu, protože tržní hodnota akcií společnosti se v průběhu let zhodnocuje. Je vždy větší než nebo rovna nule, protože cena akcie i počet akcií v oběhu nemohou být nikdy záporné. Účetní hodnota může být kladná, záporná nebo nulová.

Základní hodnota kapitálu vs. hodnota zředěného kapitálu

Hodnota základního kapitálu se jednoduše vypočítá vynásobením ceny akcií společnosti počtem nevypořádaných základních akcií. Základní akcie společnosti v oběhu najdete na první stránce její zprávy o 10 tis. Výpočet základních akcií v oběhu nezahrnuje účinek ředění, ke kterému může dojít v důsledku ředících cenných papírů, jako jsou akciové opce, omezené a výkonné akciové jednotky, preferované akcie, opční listy a převoditelný dluh. Část o těchto cenných papírech lze nalézt také ve zprávě 10K. Ředící účinek těchto cenných papírů lze vypočítat pomocí metody treasury stock. Pro výpočet zředěných akcií v oběhu přidejte další počet akcií vytvořených v důsledku ředicího účinku cenných papírů na základní cenné papíry v oběhu.

Vzhledem k tomu, že všechny peněžní cenné papíry jsou spláceny kupujícím během akvizice, z hlediska oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako aktivního podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích, zředěné akcie v oběhu by měly být použity při použití hodnoty kapitálu nebo výpočtu hodnoty podniku, protože přesněji určuje cenu získání firmy. Jakmile kupující tyto cenné papíry vyplatí, převádějí se na další akcie pro kupujícího, což dále zvyšuje pořizovací náklady společnosti.

Hodnota vlastního kapitálu vs hodnota podniku

Je velmi důležité porozumět rozdílu mezi hodnotou vlastního kapitálu a hodnotou podniku Hodnota podniku a hodnotou podniku Hodnota podniku a hodnotou majetku. Tato příručka vysvětluje rozdíl mezi hodnotou podniku (pevnou hodnotou) a hodnotou vlastního kapitálu podniku. Podívejte se na příklad, jak vypočítat každý a stáhnout kalkulačku. Hodnota podniku = hodnota vlastního kapitálu + dluh - hotovost. Zjistěte význam a způsob, jakým se každý používá při oceňování, protože to jsou dva velmi důležité pojmy, které se téměř vždy objeví při finančních pohovorech. Jednoduše řečeno, hodnota podniku je hodnota hlavních obchodních operací společnosti, která je k dispozici všem akcionářům (dluh, vlastní kapitál, preferované atd.), Zatímco hodnota vlastního kapitálu je celková hodnota společnosti, která je k dispozici pouze akciovým investorům.

Chcete-li vypočítat hodnotu podniku z hodnoty vlastního kapitálu, odečtěte hotovost a peněžní ekvivalenty a přidejte dluh, preferované akcie a menšinový podíl. Peníze a peněžní ekvivalenty nejsou do podnikání investovány a nepředstavují hlavní aktiva podniku. Ve většině případů se odečítají i krátkodobé a dlouhodobé investice, vyžaduje to však úsudek analytika a záleží na tom, jak likvidní jsou cenné papíry. Přidá se dluh, prioritní akcie a menšinový podíl, protože tyto položky představují částku splatnou jiným skupinám investorů. Protože podniková hodnota je k dispozici všem akcionářům, je třeba tyto položky přidat zpět.

Hodnota podniku

Vzhledem k hodnotě podniku lze vypočítat hodnotu vlastního kapitálu zpětně.

Hodnota vlastního kapitálu - obrácený vzorec

Vícenásobné ocenění: Hodnota kapitálu vs. hodnota podniku

Hodnota kapitálu i hodnota podniku Hodnota podniku a hodnota podniku Hodnota podniku a hodnota kapitálu. Tato příručka vysvětluje rozdíl mezi hodnotou podniku (pevnou hodnotou) a hodnotou vlastního kapitálu podniku. Podívejte se na příklad, jak vypočítat každý a stáhnout kalkulačku. Hodnota podniku = hodnota vlastního kapitálu + dluh - hotovost. Zjistěte význam a způsob, jakým se každý z nich používá při oceňování, k oceňování společností, s výjimkou několika odvětví, jako je bankovnictví a pojišťovnictví, kde se používá pouze hodnota vlastního kapitálu. Je důležité pochopit, kdy použít hodnotu vlastního kapitálu a kdy použít hodnotu podniku. Záleží na metrice, která se používá k ocenění společnosti. Pokud metrika zahrnuje čistou změnu dluhu, úrokových výnosů a nákladů, použije se hodnota vlastního kapitálu; pokud nezahrnuje čistou změnu dluhu, úrokových výnosů a nákladů, použije se hodnota podniku. Důvodem, proč se podniková hodnota používá před odečtením úroků nebo dluhů, je skutečnost, že peněžní tok je k dispozici jak dluhovým, tak akciovým akcionářům.

Hodnota vlastního kapitálu vs tabulka podnikových hodnot Srovnatelná firemní analýza Jak provést srovnatelnou firemní analýzu. Tato příručka vám krok za krokem ukáže, jak vytvořit srovnatelnou analýzu společnosti („Comps“), obsahuje bezplatnou šablonu a mnoho příkladů. Comps je relativní metodika oceňování, která zkoumá poměry podobných veřejných společností a používá je k odvození hodnoty jiného podniku

Zjistěte více o srovnatelné analýze společnosti a různých typech násobků ocenění Srovnatelná analýza společnosti Jak provádět srovnatelnou analýzu společnosti. Tato příručka vám krok za krokem ukáže, jak vytvořit srovnatelnou analýzu společnosti („Comps“), obsahuje bezplatnou šablonu a mnoho příkladů. Comps je relativní metodika oceňování, která zkoumá poměry podobných veřejných společností a používá je k odvození hodnoty jiného podniku.

Diskontní sazba: hodnota vlastního kapitálu vs. hodnota podniku

Při výpočtu hodnoty vlastního kapitálu jsou volné volné peněžní toky (peněžní toky dostupné akcionářům) diskontovány náklady na kapitál, důvodem je, že výpočet se týká pouze toho, co zbývá kapitálovým investorům.

Podobně při výpočtu podnikové hodnoty jsou neomezené volné peněžní toky Unlevered Free Cash Flow Unlevered Free Cash Flow je teoretická hodnota peněžních toků pro podnik za předpokladu, že společnost je zcela bez dluhů bez úrokových nákladů. (peněžní tok k dispozici všem akcionářům) jsou diskontovány váženým průměrem nákladů na kapitál WACC WACC je vážený průměr nákladů na kapitál společnosti a představuje jeho smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled o tom, co to je, proč se používá, jak ji vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení (WACC), protože nyní výpočet zahrnuje to, co je k dispozici všem investorům.

Odvětví, ve kterých se hodnota kapitálu běžně používá

Nejběžnějším použitím hodnoty vlastního kapitálu je výpočet poměru ceny a zisku. Poměr ceny a zisku. Poměr ceny a zisku (P / E Ratio) je vztah mezi cenou akcií společnosti a ziskem na akcii. Poskytuje investorům lepší představu o hodnotě společnosti. P / E ukazuje očekávání trhu a je cenou, kterou musíte zaplatit za jednotku současných (nebo budoucích) výnosů. I když je tento násobek nejznámější pro širokou veřejnost, není oblíben bankéři. Důvodem je to, že poměr P / E není kapitálová struktura Kapitálová struktura Kapitálová struktura se vztahuje k množství dluhu a / nebo vlastního kapitálu zaměstnaného firmou k financování jejích operací a financování jejích aktiv. Kapitálová struktura firmy je neutrální a je ovlivněna bezhotovostními a jednorázovými poplatky a různými daňovými sazbami. Existují však určitá průmyslová odvětví, kde poměr P / E a hodnota vlastního kapitálu jsou smysluplnější než hodnota podniku a jeho násobky. Mezi tato odvětví patří banky, finanční instituce a pojišťovací společnosti.

Důvod Ratio P / E Forward P / E Ratio Forward P / E Ratio dělí aktuální cenu akcie odhadovaným budoucím ziskem na akcii. Příklad poměru P / E, vzorec a šablona aplikace Excel. je smysluplnější než násobení podnikové hodnoty je, že banky a finanční instituce používají dluh jinak než jiné společnosti a úroky jsou hlavní složkou výnosů banky. Dále je extrémně těžké rozlišovat mezi provozními a finančními činnostmi těchto institucí. Tyto instituce jsou oceňovány pomocí metrik jako Cena / Výdělky a Cena / Účetní hodnota.

Pro vnitřní ocenění se místo tradičního modelu DCF používají modely slev na dividendy Model DCF - bezplatná příručka Model DCF je specifický typ finančního modelu používaného k oceňování podniku. Tento model je jednoduše prognóza nevyužitého volného peněžního toku společnosti (forma finančního modelování Co je finanční modelování Finanční modelování se provádí v aplikaci Excel za účelem prognózy finanční výkonnosti společnosti. Přehled toho, co je finanční modelování, jak a proč stavět model .). Model diskontování dividend je založen na promítání dividend společnosti na akcii pomocí projektovaného EPS. Zahrnuje diskontování těchto dividend pomocí nákladů na kapitál, aby se získala čistá současná hodnota budoucích dividend. Dalším krokem je výpočet hodnoty terminálu na základě násobku P / BV v posledním roce a jeho diskontování zpět na jeho NPV NPV vzorec A průvodce vzorcem NPV v aplikaci Excel při provádění finanční analýzy. Je důležité přesně pochopit, jak vzorec NPV funguje v aplikaci Excel a matematika za ním. NPV = F / [(1 + r) ^ n] kde, PV = současná hodnota, F = budoucí platba (peněžní tok), r = diskontní sazba, n = počet období v budoucnosti. Nakonec sečtěte současné hodnoty dividend a současná hodnota konečné hodnoty Terminálová hodnota Terminálová hodnota se používá při oceňování společnosti. Hodnota terminálu existuje i po prognózovaném období a předpokládá nepřetržitý zájem společnosti. k výpočtu čisté současné hodnoty společnosti na akcii. Někdy se také používá budoucí ocenění ceny akcií, které je opět založeno na promítnutí ceny akcií společnosti na základě P / E násobků srovnatelných společností a jejím následném diskontování zpět na současnou hodnotu.

Související čtení

Děkujeme, že jste si přečetli tuto příručku k výpočtu tržní hodnoty vlastního kapitálu pro firmu. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, Finance vytvořilo širokou škálu zdrojů, které vám pomohou stát se prvotřídním finančním analytikem Certifikace FMVA® Připojte se k 350 600+ studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari:

  • Rentabilita vlastního kapitálu Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je měřítkem ziskovosti společnosti, která bere roční výnos společnosti (čistý příjem) dělený hodnotou jejího celkového vlastního kapitálu (tj. 12%). ROE kombinuje výkaz zisku a ztráty a rozvahu, protože čistý zisk nebo zisk se porovnává s vlastním kapitálem akcionářů.
  • Vlastní kapitál akcionářů Vlastní kapitál akcionářů Vlastní kapitál akcionářů (také známý jako vlastní kapitál akcionářů) je účet v rozvaze společnosti, který se skládá ze základního kapitálu a nerozděleného zisku. Představuje také zbytkovou hodnotu aktiv mínus pasiva. Přeskupením původní účetní rovnice získáme Akcionáři Vlastní kapitál = Aktiva - pasiva
  • Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích
  • Upravená současná hodnota Upravená současná hodnota (APV) Upravená současná hodnota (APV) projektu se počítá jako jeho čistá současná hodnota plus současná hodnota vedlejších účinků financování dluhu. Podívejte se na příklady a stáhněte si šablonu zdarma. Proč místo NPV používat upravenou současnou hodnotu? Musíme pochopit, jak finanční rozhodnutí (dluh vs. vlastní kapitál) ovlivňují hodnotu projektu

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found