Rada pro finanční stabilitu (FSB) je globální organizace, která reguluje a vydává doporučení týkající se globálního finančního systému. K vytvoření FSB došlo po summitu G20 v Londýně v dubnu 2009. Představenstvo se sídlem ve švýcarské Basileji zahrnuje všechny hlavní ekonomiky skupiny G20. Německý Dietrich Domanski je od roku 2019 současným generálním tajemníkem FSB.
Jak funguje Rada pro finanční stabilitu
Rada pro finanční stabilitu podporuje a zajišťuje globální finanční stabilitu sledováním globálního finančního scénáře a vydáváním doporučení. FSB se skládá ze 68 členských institucí. Skládá se z několika centrálních bank, ministerstev financí a orgánů dohledu a regulace z 25 jurisdikcí, dále z 10 mezinárodních organizací a šesti regionálních poradních skupin (RCG).
FSB funguje prostřednictvím třístupňového procesu. Tento proces zajišťuje hladkou koordinaci, spolupráci a konzistenci v celé své činnosti.
souhrn
- Rada pro finanční stabilitu (FSB) je globální organizace, která reguluje a vydává doporučení týkající se globálního finančního systému.
- FSB podporuje a zajišťuje globální finanční stabilitu sledováním globálního finančního scénáře a doporučováním stejných opatření.
- Správní radu tvoří 68 členských institucí. Skládá se z několika centrálních bank, ministerstev financí a orgánů dohledu a regulace z 25 jurisdikcí, dále z 10 mezinárodních organizací a šesti regionálních poradních skupin (RCG).
Funkce výboru pro finanční stabilitu
FSB odpovídá za:
- Příprava výročních zpráv o provádění reforem a jejich dopadech
- Koordinace politik finančního sektoru
- Provádění informačních činností
- Budování odolných finančních institucí
- Řešení SIFI
- Dohled nad globálním finančním trhem
- Zvyšování bezpečnosti trhu s deriváty
- Posílení odolnosti nebankovního finančního zprostředkování
- Formulování dalších politik pro konkrétní oblasti globálního finančního trhu
- Příprava zpráv o pokroku G20
- Provádění vzájemných hodnocení
- Analýza dopadů reforem
Struktura rady pro finanční stabilitu
- The Plenární zasedání, který slouží jako jediný rozhodovací orgán
- The Řídící výbor, která pokračuje v operativní práci mezi plenárními zasedáními
- Tři stálé výbory, každý s přidělenou konkrétní, ale doplňkovou odpovědností, mezi něž patří:
- The Stálý výbor pro hodnocení zranitelností (SCAV), což je primární orgán FSB pro identifikaci a hodnocení rizik ve finančním systému
- The Stálý výbor pro spolupráci v oblasti dohledu a regulace (SCSRC), který je odpovědný za provádění dohledové analýzy a vytváření rámce dozorčí politiky v reakci na zranitelná místa identifikovaná SCAV.
- The Stálý výbor pro implementaci norem (SCSI), který je odpovědný za sledování provádění politických iniciativ FSB a dohodnutých mezinárodních standardů.
Navíc Stálý výbor pro rozpočet a zdroje (SCBR) zajišťuje dohled nad rozpočtem a zdroji FSB. Současným předsedou FSB je Randal K. Quarles, americký vládní úředník a investor do soukromého kapitálu.
Regionální poradní skupiny (RCG)
V roce 2011 FSB založila šest regionálních poradních skupin (RCG) - po jedné pro Severní Ameriku, Jižní Ameriku, Asii, Společenství nezávislých států, Evropu, Střední východ a severní Afriku a region subsaharské Afriky - za účelem rozšíření a formalizovat informační aktivity FSB nad rámec členství v G20. RCG poskytují strukturovaný mechanismus, který podporuje interakce mezi členy FSB a nečleny, pokud jde o iniciativy rady a provádění mezinárodní finanční politiky.
Posouzení zranitelností
Stálý výbor pro hodnocení zranitelností (SCAV) je hlavním výborem FSB pro hodnocení rizik a slabých míst v globálním finančním systému. Posouzení se zaměřuje na makrofinanční zranitelnost vyplývající ze strukturálních nedostatků finančního systému, jako jsou nesprávně nastavené pobídky, potenciální stres na trhu atd.
Rozvoj politiky a koordinace
Po vyhodnocení a posouzení slabých míst na finančním trhu a potenciálních rizik, která mohou bránit hladkému toku globálního finančního systému, se FSB zaměřuje na rozvoj politiky a koordinaci. Cílem je napravit zlomové linie, které mohou vést k finanční krizi. FSB se zaměřuje na institucionalizaci a regulaci odolných finančních institucí a trhů s využitím mezinárodních standardů, které jsou navrženy tak, aby byly globálně použitelné.
Monitorování provádění a dopady reforem
FSB prostřednictvím Stálého výboru pro provádění norem (SCSI) dohlíží na provádění nově vyvinutých politik a finančních reforem. Současný seznam finančních priorit s vysokou prioritou, který každoročně přezkoumává FSB s ohledem na vývoj politiky, zahrnuje:
- Basel III Basel III Dohoda Basel III je soubor finančních reforem, který byl vypracován Basilejským výborem pro bankovní dohled (BCBS) s cílem posílit rámec
- Postupy odškodňování
- Politická opatření pro globální finanční instituce
- Reformy trhu s tržními deriváty
- Nebankové finanční zprostředkování
Určený orgán zřízený FSB provádí monitorování a účinné prováděcí předpisy v každé prioritní oblasti.
Kromě toho FSB ve spolupráci s SSB analyzuje dopady finančních reforem, jako je například to, zda reformy fungují tak, jak byly zamýšleny, či nikoli, zda jsou nutné politické změny atd. Takové pravidelné kontroly prováděných reforem pomáhají správní radě účinně regulovat globální finanční systém.
Další čtení
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Bank of International Settlements (BIS) Banka pro mezinárodní platby (BIS) Banka pro mezinárodní platby (BIS) byla založena v roce 1930 a je vlastněna centrálními bankami různých zemí. Slouží jako banka pro členské centrální banky a její úlohou je podporovat mezinárodní měnovou, finanční stabilitu a finanční korporace. Banka pro mezinárodní platby má sídlo v
- Basilej I Basilej I Basilej I odkazuje na soubor mezinárodních bankovních předpisů vytvořených Basilejským výborem pro bankovní dohled (BCBS) se sídlem ve švýcarské Basileji. Výbor definuje minimální kapitálové požadavky pro finanční instituce s primárním cílem minimalizace úvěrového rizika. Basel I je první soubor předpisů definovaných BCBS
- Poměr kapitálové přiměřenosti (CAR) Poměr kapitálové přiměřenosti (CAR) Poměr kapitálové přiměřenosti stanoví standardy pro banky tím, že zkoumá schopnost banky splácet závazky a reagovat na úvěrová rizika a operační rizika. Banka, která má dobrý CAR, má dostatek kapitálu na to, aby absorbovala potenciální ztráty. Má tedy menší riziko platební neschopnosti a ztráty peněz vkladatelů.
- MIFID II MiFID II MiFID II je revizí směrnice o trzích finančních nástrojů (MiFID), která byla původně zveřejněna v roce 2004. Je základem finanční legislativy pro Evropskou unii, jejímž cílem je udržet silné, spravedlivé, efektivní a transparentní finanční trhy. .