PERCENTILNÍ funkce - vzorec, příklady, použití v aplikaci Excel

Funkce PERCENTILE je zařazena do kategorie Statistické funkce aplikace Excel Seznam nejdůležitějších funkcí aplikace Excel pro finanční analytiky. Tento podváděcí list pokrývá stovky funkcí, které je důležité znát jako analytik aplikace Excel. PERCENTILE vrátí k-tý percentil hodnot v konkrétním rozsahu.

V oblasti podnikových financí Přehled podnikových financí Firemní finance se zabývají kapitálovou strukturou společnosti, včetně jejího financování a opatření, která vedení podniká ke zvýšení hodnoty, můžeme pomocí této funkce analyzovat například počet zaměstnanců, kteří dosáhli výše určitý percentil na testu.

V MS Excel 2010 byla funkce PERCENTILE nahrazena funkcí PERCENTILE.INC. PERCENTILE je však stále k dispozici v aktuálních verzích aplikace Excel (uložených v seznamu funkcí kompatibility).

Vzorec

= PERCENTILNÍ (pole, k)

Funkce PERCENTILE používá následující argumenty:

 1. Pole (povinný argument) - Toto je pole nebo rozsah dat, který definuje relativní postavení.
 2. k (povinný argument) - hodnota percentilu v rozsahu 0… 1 včetně.

Jak používat funkci PERCENTILE v aplikaci Excel?

Jako funkci listu lze PERCENTILE zadat jako součást vzorce v buňce listu. Abychom pochopili použití této funkce, zvažte příklad:

Příklad

Předpokládejme, že máme následující údaje:

PERCENTILNÍ funkce

K získání toho, co chceme vědět, použijeme několik vzorců. První vzorec, který používáme, je PERCENTILNÍ (B5: B10,0.1):

PERCENTILNÍ funkce - příklad 1

Získáváme výsledky níže:

PERCENTILNÍ funkce - příklad 1a

Hodnotu k lze zadat jako desetinné místo nebo v procentech. Zde je hodnota 0,1 v buňce B12 stejná jako 10% (10. percentil).

Pokud použijeme vzorec PERCENTILNÍ (B5: B10,50%), jak je uvedeno níže:

PERCENTILNÍ funkce - příklad 1B

Pak dostaneme výsledek níže:

PERCENTILNÍ funkce - příklad 1C

Zde padne 50. percentil v buňce B13 na půli cesty mezi hodnotami 3 a 4. Proto aplikace Excel interpolovala, aby poskytla výsledek 3,5.

Několik poznámek k funkci PERCENTILE:

 1. # ČÍSLO! error - Vyskytuje se, pokud:
  1. Zadaná hodnota k je menší než 0 nebo větší než 1.
  2. Dodané pole je prázdné.
 2. #HODNOTA! error - Vyskytuje se, pokud je zadaná hodnota k nečíselná.
 3. Pokud k není násobkem 1 / (n - 1), PERCENTILNÍ interpoluje k určení hodnoty na k-tom percentilu.

Kliknutím sem stáhnete ukázkový soubor aplikace Excel

Dodatečné zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce k této užitečné funkci aplikace Excel. Tím, že si uděláte čas na osvojení a zvládnutí těchto funkcí, výrazně urychlíte svou finanční analýzu a modelování v Excelu. Další informace najdete v těchto dalších finančních zdrojích:

 • Průvodce finančním modelováním Průvodce finančním modelováním zdarma Tato příručka pro finanční modelování zahrnuje tipy a osvědčené postupy aplikace Excel týkající se předpokladů, ovladačů, prognóz, propojení těchto tří výroků, analýzy DCF a dalších
 • Kurz vzorců pro Excel
 • Pokročilé vzorce aplikace Excel, které musíte znát Pokročilé vzorce aplikace Excel, které musíte znát Tyto pokročilé vzorce aplikace Excel jsou důležité pro znalost a posune vaše dovednosti v oblasti finanční analýzy na další úroveň. Pokročilé funkce aplikace Excel, které musíte znát. Naučte se 10 nejlepších vzorců aplikace Excel, které každý finanční analytik světové úrovně pravidelně používá. Tyto dovednosti zlepší vaši tabulkovou práci v jakékoli kariéře
 • Klávesové zkratky aplikace Excel pro Windows a Mac Zkratky aplikace Excel PC Zkratky aplikace Excel pro Mac - Seznam nejdůležitějších a nejběžnějších zkratek pro MS Excel pro uživatele PC a Mac, finance, účetní profese. Klávesové zkratky zrychlují vaše dovednosti v oblasti modelování a šetří čas. Naučte se úpravy, formátování, navigaci, pás karet, vkládání speciálních, manipulaci s daty, úpravy vzorců a buněk a další zkratky

Poslední příspěvky