Obchodní cyklus - 6 různých fází obchodního cyklu

Hospodářský cyklus je cyklus výkyvů ve vzorci HDP hrubého domácího produktu. Vzorec HDP se skládá ze spotřeby, vládních výdajů, investic a čistého vývozu. V této příručce rozdělujeme vzorec HDP na kroky. Hrubý domácí produkt (HDP) je peněžní hodnota veškerých finálních ekonomických statků a služeb vyprodukovaných v zemi během určitého časového období v místní měně. (HDP) kolem své dlouhodobé přirozené míry růstu. Vysvětluje expanzi a pokles ekonomické aktivity Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu, které ekonomika v průběhu času prožívá.

Diagram hospodářského cyklu

Obchodní cyklus je dokončen, když postupně prochází jedním boomem a jednou kontrakcí. Časové období pro dokončení této sekvence se nazývá délka obchodního cyklu. Boom je charakterizován obdobím rychlého ekonomického růstu, zatímco období relativně stagnujícího ekonomického růstu je recesí. Ty se měří z hlediska růstu reálného HDP, který je upraven o inflaci.

Fáze hospodářského cyklu

Ve výše uvedeném diagramu je přímka uprostřed stabilní linií růstu. Hospodářský cyklus se pohybuje kolem linie. Níže je uveden podrobnější popis jednotlivých fází hospodářského cyklu:

# 1 Rozšíření

První fází hospodářského cyklu je expanze. V této fázi dochází k nárůstu pozitivních ekonomických ukazatelů, jako je zaměstnanost, příjem, výkon, mzdy, zisky, poptávka a nabídka zboží a služeb. Dlužníci obecně splácejí své dluhy včas, rychlost peněžní zásoby je vysoká a investice jsou vysoké. Tento proces pokračuje, dokud jsou ekonomické podmínky příznivé pro expanzi.

# 2 Peak

Ekonomika pak dosáhne bodu nasycení neboli vrcholu, což je druhá fáze hospodářského cyklu. Je dosaženo maximální hranice růstu. Ekonomické ukazatele dále nerostou a jsou nejvyšší. Ceny jsou na vrcholu. Tato fáze označuje bod obratu v trendu ekonomického růstu. Spotřebitelé mají v tuto chvíli tendenci restrukturalizovat své rozpočty.

# 3 Recese

Recese je fáze, která následuje po vrcholné fázi. Poptávka po zboží a službách začíná v této fázi rychle a stabilně klesat. Producenti si okamžitě nevšimnou poklesu poptávky a pokračují ve výrobě, což vytváří situaci přebytečné nabídky na trhu. Ceny mají tendenci klesat. Všechny pozitivní ekonomické ukazatele, jako je příjem, výkon, mzdy atd., Začnou následně klesat.

# 4 Deprese

Dochází k odpovídajícímu nárůstu nezaměstnanosti. Růst ekonomiky nadále klesá, a protože tento pokles spadá pod stabilní linii růstu, fáze se nazývá deprese.

# 5 Koryto

Ve fázi deprese se tempo růstu ekonomiky stává záporným. Pokračuje další pokles, dokud ceny faktorů, jakož i poptávka a nabídka zboží a služeb nedosáhnou svého nejnižšího bodu. Ekonomika nakonec dosáhne koryta. Je to negativní bod nasycení pro ekonomiku. Dochází k rozsáhlému vyčerpání národního důchodu a výdajů.

# 6 Obnova

Po této fázi přichází ekonomika do fáze oživení. V této fázi nastává obrat od koryta a ekonomika se začíná zotavovat z negativního tempa růstu. Poptávka se začíná zvyšovat díky nejnižším cenám a v důsledku toho také začíná reagovat nabídka. Ekonomika rozvíjí pozitivní vztah k investicím a zaměstnanosti a výroba začíná růst.

Zaměstnanost začíná růst a v důsledku nahromaděných hotovostních zůstatků u bankéřů vykazuje půjčky také pozitivní signály. V této fázi je odpisovaný kapitál nahrazen producenty, což vede k novým investicím do výrobního procesu.

Oživení pokračuje, dokud se ekonomika nevrátí na stabilní úroveň růstu. Dokončuje jeden celý obchodní cyklus boomu a kontrakce. Extrémní body jsou vrchol a koryto.

Vysvětlení ekonomů

John Keynes vysvětluje výskyt hospodářských cyklů v důsledku fluktuací agregátní poptávky, které ekonomiku dostávají do krátkodobých rovnováh, které se liší od rovnováhy plné zaměstnanosti. Keynesiánské modely nemusí nutně indikovat periodické obchodní cykly, ale implikují cyklické reakce na šoky prostřednictvím multiplikátorů. Rozsah těchto výkyvů závisí na úrovních investic, protože to určuje úroveň agregované produkce.

Naopak ekonomové jako Finn E. Kydland a Edward C. Prescott, kteří jsou spojeni s Chicagskou ekonomickou školou, zpochybňují keynesiánské teorie. Výkyvy v růstu ekonomiky nepovažují za důsledek měnových šoků, ale za výsledek technologických šoků, jako jsou inovace.

Dodatečné zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace Financial Modeling and Valuation Analyst (FMVA). Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari. Další informace najdete v těchto dalších finančních zdrojích:

  • Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách je základním principem v ekonomii, který tvrdí, že za předpokladu, že vše ostatní bude konstantní, bude mít zvýšení ceny zboží odpovídající přímé zvýšení jeho dodávky. Zákon dodávek popisuje chování výrobce, když cena zboží stoupá nebo klesá.
  • Normativní ekonomie Normativní ekonomie Normativní ekonomie je myšlenkový směr, který věří, že ekonomie jako předmět by měla předávat prohlášení o hodnotě, úsudky a názory na hospodářské politiky, prohlášení a projekty. Vyhodnocuje situace a výsledky ekonomického chování jako morálně dobré nebo špatné.
  • Cyklická nezaměstnanost Cyklická nezaměstnanost Cyklická nezaměstnanost je druh nezaměstnanosti, kde se pracovní síly snižují v důsledku hospodářských cyklů nebo výkyvů v ekonomice, jako jsou recese (období hospodářského poklesu). Pokud je ekonomika na svém vrcholu nebo trvale roste, je míra cyklické nezaměstnanosti nízká
  • Nepružná poptávka Nepružná poptávka Nepružná poptávka je, když se poptávka kupujícího nemění tolik jako změny cen. Když se cena zvýší o 20% a poptávka poklesne pouze o 1%, říká se, že je nepružná.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found