Omezující smlouva - definice, typy a příklady

Omezující smlouva je příslib obsažený v právní dohodě, který jedné straně smlouvy brání v provedení konkrétního opatření. Když strana uzavře omezující smlouvu, souhlasí s tím, že se zdrží něčeho nebo z užívání majetku určitým způsobem, který je omezen smlouvou.

Omezující smlouva

Například při nákupu nemovitosti Real Estate Real estate je nemovitost, která se skládá z pozemků a vylepšení, mezi něž patří budovy, příslušenství, silnice, stavby a inženýrské sítě. Vlastnická práva udělují vlastnické právo k půdě, vylepšením a přírodním zdrojům, jako jsou minerály, rostliny, zvířata, voda atd., Může kupující souhlasit s používáním nemovitosti pouze k určenému účelu, nikoli k jiným účelům. Pokud dohoda stanoví, že nemovitost může být použita pouze k rezidenčním účelům, nemůže kupující poté nemovitost převést na obchodní použití.

Druhy omezujících smluv

Níže jsou uvedeny běžné typy omezujících smluv mezi společnostmi a jejich zaměstnanci:

1. Dohoda o nekonkurování

Dohoda o nekonkurování Dohoda o nekonkurování Dohoda o nekonkurování je smlouva mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, která zaměstnanci brání v používání informací získaných během zaměstnání, omezuje jednu stranu v soutěžení přímo s druhou stranou po určitou dobu nebo v rámci definované zeměpisné umístění. Strana, která souhlasí, že nebude soutěžit, musí být nějakým způsobem kompenzována druhou stranou.

Zaměstnavatel může například požadovat, aby zaměstnanci podepsali dohodu o nekonkurování, která jim znemožňuje soutěžit se svým zaměstnavatelem, když opouštějí společnost. Dalším příkladem dohody o nekonkurování je, když vlastník firmy prodá své podnikání a souhlasí s tím, že nezakládá žádnou novou společnost, která by konkurovala novému vlastníkovi. Taková omezení obvykle vyprší po stanoveném časovém období (např. Dva roky, pět let atd.).

2. Dohoda o neobtěžování

Dohoda o nevítání Dohoda o nevítání Dohoda o nevítání je smlouva, která omezuje jednotlivce (obvykle bývalého zaměstnance) v získávání zaměstnanců nebo zákazníků poté, co omezuje bývalého zaměstnance v získávání zaměstnanců a / nebo zákazníků od jejich bývalého zaměstnavatele po odchodu společnost. Mnoho podniků vyžaduje, aby vedoucí pracovníci, jako jsou manažeři, účetní a generální ředitelé, podepsali dohodu o nenásilném jednání.

Aby byla omezující smlouva vynutitelná, musí definovat přiměřené limity, a to buď podle časového období, zeměpisné oblasti nebo typu práce. V některých státech, například v Kalifornii, existují zvláštní zákony, díky nimž jsou dohody o nevyžádání nevymahatelné, pokud nejsou zavedeny za účelem ochrany obchodního tajemství.

3. Dohoda o mlčenlivosti

Smlouva o mlčenlivosti Smlouva o mlčenlivosti (NDA) Smlouva o mlčenlivosti (NDA) je dokument, který je vyměňován mezi potenciálním kupujícím a prodejcem v počátečních fázích fúze a akvizice. je právní smlouva mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, která zaměstnavateli brání ve sdělování vlastnických nebo důvěrných informací a procesů společnosti. Na oplátku musí být zaměstnanec za podepsání dohody o mlčenlivosti řádně odměněn.

Dohoda je aktivní během funkčního období zaměstnance a po určitou dobu po ukončení činnosti společnosti. Aby byla smlouva vynutitelná, musí dohoda chránit cenné informace, jako je obchodní tajemství nebo důvěrné informace o podniku.

Smlouvy o mlčenlivosti se běžně používají, když společnost uzavře smlouvy na služby nezávislého pracovníka nebo jiného nezávislého dodavatele. Nezávislý pracovník nemá k společnosti vrozenou loajalitu, ale může o ní získat cenné informace v průběhu práce se zaměstnanci společnosti.

Vzhledem k tomu, že vlastníci podniků investovali spoustu peněz do rozvoje společnosti, jejích zaměstnanců a zákazníků, jsou k ochraně těchto investic navrženy omezující smlouvy.

Omezující smlouvy v oblasti nemovitostí

Existují omezující smlouvy v oblasti nemovitostí, které zakazují určitým způsobem užívání nemovitosti nájemci, majiteli domů nebo jinými obyvateli. Taková omezení často existují v uzavřených komunitách a bytových domech. Mnoho z omezení se často zaměřuje na zachování určitého stylu, vzhledu nebo funkčnosti komunity.

Některá z omezení, která mohou být zavedena, zahrnují zákaz vlastníkům vykonávat obchodní činnost na rezidenční nemovitosti, provozovat domácí podnikání nebo instalovat domácí kancelář v areálu.

Omezení týkající se nemovitostí mohou mít rovněž podobu architektonických pokynů. Developer nebo prodejce nemovitosti může omezit plány renovace, které by podstatně změnily původní vzhled nemovitosti. Například majitelům domů může být zakázáno rozšiřovat garáž nebo zvyšovat celkovou plochu domu nad stanovený maximální limit. Záměrem je zachovat určitou jednotnost, pokud jde o věci, jako je základní barevné schéma a vzhled vlastností v sousedství. Radikální změny mohou mít negativní dopad na hodnoty nemovitostí, a tím poškodit ostatní majitele domů v komunitě.

Když jeden z původních majitelů domů prodá svou nemovitost, přenesou se omezení na další vlastníky. Jakékoli porušení pokynů pro vlastnictví může vést k soudním sporům a pokutám. Proto je důležité, když kupujete nemovitost ve výstavbě, abyste se ujistili, že víte o jakýchkoli asociacích majitelů domů nebo jiných omezeních.

Omezení omezujících smluvních ujednání

To, zda jsou omezující smlouvy vymahatelné nebo ne, a do jaké míry závisí do značné míry na státních zákonech (a může se tedy v jednotlivých státech značně lišit). Většina států ukládá různá pravidla ohledně toho, jaké konkrétní typy doložek jsou povoleny v dohodách omezujících smluv.

Například dohody o nekonkurování jsou v Kalifornii nevymahatelné, i když zaměstnanec smlouvu podepsal dobrovolně a za uzavření smlouvy byl odměněn. Soudy mají tendenci upřednostňovat nejmenší možná omezení zaměstnanců.

Dodatečné zdroje

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Zlatý padák Zlatý padák Zlatý padák se při fúzích a akvizicích (M&A) týká velké finanční kompenzace nebo podstatných výhod zaručených vedoucím pracovníkům společnosti při ukončení po fúzi nebo převzetí. Mezi výhody patří odstupné, peněžní bonusy a opce na akcie.
  • Jak ukončit práci? Jak ukončit práci Tato příručka vám řekne, jak ukončit práci co nejprofesionálněji. I když může být lákavé mít okamžik „mikrofonu“ a odejít vítězně, obecně to není dobrý nápad. Chcete-li opustit práci tím nejprofesionálnějším způsobem, postupujte podle následujících kroků: Zkontrolujte svou pracovní smlouvu, promluvte se svým šéfem nebo
  • Důvody pro odchod Důvody pro odchod Při odchodu ze současné pozice a přechodu na novou pozici bude váš současný i budoucí šéf pravděpodobně chtít znát důvody pro odchod ze zaměstnání. Současný šéf má zájem znát důvod pro ukončení práce, zatímco budoucí šéf chce znát důvody pro odchod z předchozího zaměstnání
  • Odstupné Odstupné Odstupné je forma kompenzace, kterou zaměstnanec obdrží, když ho společnost propustí. Jinými slovy, jsou to peníze nebo benefity, které zaměstnavatel platí zaměstnanci, který ztratil práci bez vlastní viny. Často to vyžaduje pracovní právo.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found