Rozdělení kupní ceny - přehled, komponenty, příklad

V akvizičním účetnictví je alokace kupní ceny postup, při kterém nabyvatel alokuje kupní cenu na aktiva a pasiva cílové společnosti nabytá v transakci. Alokace kupní ceny je důležitým krokem v účetním výkaznictví po dokončení fúze nebo akvizice.

Přidělení kupní ceny

Aktuálně přijímané účetní standardy, jako jsou Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS), Standardy IFRS Standardy IFRS jsou Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS), které se skládají ze souboru účetních pravidel, která určují, jak se mají vykazovat transakce a jiné účetní události. v účetní závěrce. Jsou navrženy tak, aby udržovaly důvěryhodnost a transparentnost ve finančním světě vyžadujícím použití metody alokace kupní ceny pro jakýkoli typ dohody o podnikové kombinaci, včetně fúzí i akvizic. Pamatujte, že minulé účetní standardy vyžadovaly alokaci nákupní ceny pouze v akvizičních dohodách.

Součásti alokace kupní ceny

Alokace kupní ceny se primárně skládá z následujících komponent:

1. Čistá identifikovatelná aktiva

Čistá identifikovatelná aktiva se vztahují k celkové hodnotě aktiv získané společnosti po odečtení celkové výše jejích závazků. Všimněte si, že „identifikovatelná aktiva“ jsou aktiva s určitou hodnotou v daném okamžiku a jejichž výhody lze rozpoznat a přiměřeně kvantifikovat. Čistá identifikovatelná aktiva v zásadě představují účetní hodnotu aktiv v rozvaze nabyté společnosti. Je důležité si uvědomit, že identifikovatelná aktiva mohou zahrnovat jak hmotná, tak nehmotná aktiva. Nehmotná aktiva Podle IFRS jsou nehmotná aktiva identifikovatelná, nepeněžní aktiva bez fyzické podstaty. Stejně jako všechna aktiva jsou i nehmotná aktiva ta, u nichž se očekává, že v budoucnu budou pro společnost generovat ekonomický výnos. Jako dlouhodobé aktivum toto očekávání přesahuje jeden rok. .

2. Zápis

Odpis je úpravným zvýšením účetní hodnoty Účetní hodnota Účetní hodnota je hodnota vlastního kapitálu společnosti uvedená v její účetní závěrce. Na hodnotu účetní hodnoty se obvykle pohlíží ve vztahu k hodnotě akcií společnosti (tržní kapitalizace) a určuje se tak, že se vezme celková hodnota aktiv společnosti a odečte všechny závazky, které společnost stále dluží. aktiva, které je vyrobeno, pokud je účetní hodnota aktiva nižší než jeho reálná tržní hodnota. Výše odpisu se stanoví, když nezávislý specialista na oceňování podniků dokončí posouzení reálné tržní hodnoty aktiv cílové společnosti.

3. Dobrá vůle

Goodwill je v zásadě částka vyplacená nad čistou hodnotu aktiv cílové společnosti minus její závazky. Goodwill se počítá jako rozdíl mezi kupní cenou a celkovou hodnotou aktiv a pasiv nabyté společnosti.

Z pohledu nabyvatele je goodwill při účetním výkaznictví zásadní, protože jak US GAAP GAAP GAAP, tak obecně uznávané účetní zásady jsou obecně uznávaným souborem pravidel a postupů určených k řízení podnikového účetnictví a finančního výkaznictví. GAAP je ucelený soubor účetních postupů, které byly vyvinuty společně Radou pro finanční účetní standardy (FASB) a IFRS vyžadují, aby společnost alespoň jednou ročně přehodnotila veškerý zaznamenaný goodwill a v případě potřeby zaznamenala úpravy snížení hodnoty. Goodwill se neodepisuje, ale někdy se časem odepisuje.

Upozorňujeme, že náklady spojené s pořízením - včetně, ale nejen, různých právních, poradenských nebo konzultačních poplatků - nejsou při alokaci kupní ceny zohledněny. Podle účetních standardů musí nabyvatel náklady účtovat, kdykoli jim byly účtovány poplatky, zatímco byly poskytovány odpovídající služby.

Příklad přidělení kupní ceny

Společnost A nedávno získala společnost B za 10 miliard dolarů. Po dokončení obchodu musí společnost A jako nabyvatel provést alokaci kupní ceny podle stávajících účetních standardů.

Účetní hodnota aktiv společnosti B je 7 miliard $, zatímco účetní hodnota pasiv společnosti je 4 miliardy $. Hodnota čistého identifikovatelného majetku společnosti B je proto 3 miliardy dolarů (7 miliard $ - 4 miliardy $).

Posouzení nezávislého odborníka na oceňování podniků Hodnocení podniku se zaměřuje na proces stanovení skutečné hodnoty podniku. Majitelé spolupracují se specialistou na oceňování podniků, aby jim pomohli získat objektivní odhad hodnoty jejich podnikání. Vyžadují služby specialistů na oceňování podniků, aby určili reálnou hodnotu podniku, a zjistili, že reálná hodnota aktiv i pasiv společnosti B je 8 miliard dolarů. Toto zjištění znamená, že společnost A musí uznat a 5 miliard dolarů odpis (8 miliard $ - 3 miliardy $) za účelem přizpůsobení účetní hodnoty aktiv společnosti její reálné tržní hodnotě.

A konečně, společnost A musí zaznamenat goodwill, protože skutečná cena zaplacená za akvizici (10 miliard USD) převyšuje součet čistých identifikovatelných aktiv a odpisů (3 miliardy + 5 miliard = 8 miliard). Společnost A proto musí uznat 2 miliardy dolarů (10 miliard - 8 miliard dolarů) jako goodwill.

Rozdělení kupní ceny - příklad

Dodatečné zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:

  • Ocenění majetku Ocenění majetku Ocenění majetku se jednoduše týká hodnoty přiřazené ke konkrétní nemovitosti, včetně akcií, opcí, dluhopisů, budov, strojů nebo pozemků, která se provádí obvykle, když má být společnost nebo aktiva prodána, pojištěna nebo převzata . Aktiva lze rozdělit do hmotných a nehmotných aktiv
  • Účetnictví se sníženou hodnotou goodwillu Účetnictví se sníženou hodnotou goodwillu Snížení hodnoty goodwillu nastává, když hodnota goodwillu v rozvaze společnosti přesáhne testovanou účetní hodnotu, kterou provedli auditoři, což mělo za následek snížení hodnoty nebo snížení hodnoty. Podle účetních standardů by goodwill měl být veden jako aktivum a každoročně vyhodnocován. Společnosti by měly posoudit, zda došlo ke snížení hodnoty
  • Úvahy a důsledky pro fúze a akvizice Úvahy a důsledky pro fúze a akvizice Při provádění fúzí a akvizic musí společnost uznat a přezkoumat všechny faktory a složitosti, které jdou do fúzí a akvizic. Tato příručka popisuje důležité
  • Prémie za převzetí Prémie za převzetí je rozdíl mezi tržní hodnotou (nebo odhadovanou hodnotou) společnosti a skutečnou cenou za její získání. Poplatek za převzetí představuje dodatečné náklady na nákup všech akcií při fúzi a akvizici. Prémie se vyplácí kvůli (1) hodnotě kontroly a (2) hodnotě synergií

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found