Zpětná integrace je proces, ve kterém společnost získává nebo se spojuje s jinými podniky, které dodávají suroviny potřebné při výrobě svého hotového výrobku. Podniky usilují o zpětnou integraci s očekáváním, že tento proces povede k úsporám nákladů, zvýšení výnosů a zvýšení efektivity výrobního procesu. Společnosti také využívají zpětnou integraci jako způsob získání konkurenční výhody a vytváření překážek vstupu. Překážky vstupu Překážky vstupu představují překážky nebo překážky, které novým společnostem ztěžují vstup na daný trh. Mezi ně mohou patřit technologické výzvy, vládní předpisy, patenty, počáteční náklady nebo požadavky na vzdělání a licence. novým účastníkům v oboru.
Jak to funguje
Podnik, který implementuje zpětnou integraci, se pokouší posunout zpět v dodavatelském řetězci ke kontrole surovin. Dodavatelský řetězec Dodavatelský řetězec Dodavatelský řetězec je celý systém výroby a dodávky produktu nebo služby, od samého počátečního stádia získávání surovin až po konečný proces začíná získáváním a dodávkou surovin do skladu výrobce a končí, když konečný produkt se dostane ke konečnému spotřebiteli.
Suroviny jsou vzácné zdroje, které se každý podnik pokouší ovládat, a nedostatek přístupu k těmto zdrojům může ochromit fungování podniku. V průmyslových odvětvích s vysokou konkurencí se výrobci často pokoušejí nakupovat dodavatele jako způsob vyříznutí prostředníků a řízení rostoucí konkurence o omezené zdroje.
Příklad zpětné integrace
Příkladem je výrobce vína, který se snaží získat společnost na výrobu lahví na víno, která vlastní práva a technologie výroby skla. Zakoupením společnosti na výrobu sklenice na víno bude výrobce vína schopen kontrolovat kvalitu vyráběného skla, výrobní náklady a kvalitu surovin použitých ve výrobním procesu.
To omezí ostatní výrobce vína v nákupu lahví od tohoto dodavatele. Rovněž umožní nabyvateli odlišit své lahve od ostatních lahví od ostatních konkurentů. Vzhledem k tomu, že suroviny pro výrobu skla jsou v přírodě vzácné, bude výrobce vína schopen spravovat zdroje tak, aby bylo zajištěno, že jsou efektivně využívány k výrobě vysoce kvalitních lahví.
Výhody zpětné integrace
Níže jsou uvedeny některé z výhod, které mají společnosti při implementaci zpětné integrace:
1. Lepší kontrola
Získáním výrobců surovin získává společnost větší kontrolu nad procesem dodavatelského řetězce od výroby surovin po výrobu konečného produktu. Nejprve společnost získá kontrolu nad kvalitou surovin, které se používají při výrobě konečného produktu. Získáním dodavatele surovin také výrobce dosáhne větší kontroly nad množstvím a dodávkou surovin do svého skladu.
2. Kontrola nákladů
Proces dodavatelského řetězce zahrnuje mnoho prostředníků, což znamená, že každá fáze v dodavatelském řetězci zahrnuje přirážku, která zprostředkovateli umožňuje vydělat zisk. Jakmile se tedy produkt dostane do skladu společnosti, cena se zdvojnásobila nebo ztrojnásobila. Tím bude hotový výrobek pro spotřebitele dražší.
Získáním dodavatele surovin použitých ve výrobním procesu se společnost zbaví prostředníků zapojených do procesu a sníží náklady na nákup surovin. Ovládání celého dodavatelského řetězce také sníží plýtvání, náklady na dopravu a další náklady vzniklé před dodáním surovin do skladu společnosti.
3. Konkurenční výhoda
Společnosti také používají zpětnou integraci jako způsob, jak získat konkurenční výhodu Konkurenční výhoda Konkurenční výhoda je atribut, který společnosti umožňuje překonat konkurenci. Konkurenční výhody umožňují společnosti dosáhnout přes své konkurenty. Například v technologickém průmyslu se společnosti integrují zpětně jako způsob získání přístupu k patentům, ochranným známkám a patentované technologii vlastněné jinými společnostmi v tomto odvětví.
Získání těchto společností brání konkurentům ve využívání stejných zdrojů a další firmy jsou nuceny hledat alternativy na trhu. Získávání dodavatelů také vytváří překážky vstupu Překážky vstupu Překážky vstupu představují překážky nebo překážky, které novým společnostem ztěžují vstup na daný trh. Mezi ně mohou patřit technologické výzvy, vládní předpisy, patenty, počáteční náklady nebo požadavky na vzdělání a licence. . Noví konkurenti budou čelit obtížím při získávání dodavatelů surovin požadovaných ve výrobním procesu.
Nevýhody zpětné integrace
1. Neúčinnosti
Implementace zpětné integrace může vést k neefektivnosti. Získáním dodavatele surovin požadovaných ve výrobním procesu společnost omezí konkurenci, což bude mít za následek pomalost a nedostatek inovací. Společnost bude méně motivována utrácet peníze za výzkum a vývoj. V důsledku toho může klesnout kvalita konečných produktů společnosti a zvýší se náklady na správu stížností zákazníků.
2. Podstatné investice
Další nevýhodou zpětné integrace jsou značné investice, které budou nutné k financování akvizice. Společnost může být nucena využít všechny své hotovostní rezervy a dokonce převzít více dluhů k financování akvizice. Pokud společnost nebude schopna splácet dluhy nebo využívat výhod akvizice, bude čelit riziku selhání nebo dokonce likvidace.
Zpětná integrace vs. dopředná integrace
Zatímco zpětná integrace je sloučení a akvizice společností v horní části dodavatelského řetězce, dopředná integrace je akvizice společností v dolní části dodavatelského řetězce. V rámci dopředné integrace má společnost zájem získat distributory svých produktů nebo maloobchodní prodejny, které prodávají konečné produkty konečnému spotřebiteli.
Například výrobce vína se může rozhodnout získat podniky s právy distributora vína nebo maloobchodní řetězce, které prodávají víno vyrobené společností. To poskytne výrobci lepší kontrolu při získávání hotového výrobku pro spotřebitele a při získávání informací z první ruky o zkušenostech spotřebitele s výrobky společnosti.
Související čtení
Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.
Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:
- Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu se vztahují k nákladové výhodě, se kterou se společnost potýká, když zvyšuje svou úroveň produkce. Výhoda vzniká v důsledku inverzního vztahu mezi fixními náklady na jednotku a vyrobeným množstvím. Čím větší je množství vyrobené produkce, tím nižší jsou fixní náklady na jednotku. Typy, příklady, průvodce
- Strategické řízení Strategické řízení Strategické řízení je formulace a implementace hlavních cílů a iniciativ přijatých vrcholovým vedením organizace jménem jejího
- Hodnotový řetězec Hodnotový řetězec Hodnotovým řetězcem jsou všechny činnosti a procesy ve společnosti, které pomáhají přidávat hodnotu konečnému produktu. V dnešním obchodním prostředí společnosti napříč
- Vertikální integrace Vertikální integrace Vertikální integrace je, když firma rozšíří své operace v rámci svého dodavatelského řetězce. To znamená, že vertikálně integrovaná společnost přivede dříve