Deflace je pokles obecné cenové hladiny zboží a služeb. Jinými slovy, deflace je záporná inflace. Pokud k tomu dojde, hodnota měny USD / CAD Měnový pár Měnový pár USD / CAD představuje kótovaný kurz pro směnu USA za CAD, nebo kolik kanadských dolarů dostane jeden za americký dolar. Například kurz USD / CAD 1,25 znamená, že 1 americký dolar odpovídá 1,25 kanadskému dolaru. Směnný kurz USD / CAD je ovlivňován ekonomickými a politickými silami, přičemž oba v průběhu času rostou. Lze tedy koupit více zboží a služeb za stejnou částku peněz.
Deflace je obecně považována za ekonomický „problém“, který může prohloubit recesi nebo vést k deflační spirále.
Příčiny deflace
Ekonomové určují dvě hlavní příčiny deflace v ekonomice, protože (1) pokles agregátní poptávky a (2) růst agregátní nabídky Zákon nabídky Zákon nabídky je základním principem v ekonomii, který tvrdí, že za předpokladu, že vše ostatní bude konstantní, zvýšení ceny zboží bude mít odpovídající přímé zvýšení jeho nabídky. Zákon dodávek popisuje chování výrobce, když cena zboží stoupá nebo klesá. .
Pokles agregátní poptávky vyvolává pokles cen zboží a služeb. Některé faktory vedoucí k poklesu agregátní poptávky jsou:
Pokles nabídky peněz
Federální rezervní systém centrální banky (Fed) Federální rezervní systém je centrální bankou Spojených států a je finanční autoritou za největší světovou ekonomikou volného trhu. může použít přísnější měnovou politiku zvýšením úrokových sazeb Úroková sazba Úroková sazba se týká částky účtované věřitelem dlužníkovi za jakoukoli formu zadaného dluhu, obecně vyjádřenou jako procento jistiny. . Lidé tedy místo toho, aby své peníze utratili okamžitě, raději ušetřili více. Zvyšování úrokových sazeb navíc vede k vyšším nákladům na půjčky, což také odrazuje od výdajů v ekonomice.
Pokles důvěry
Negativní události v ekonomice, jako je recese, mohou také způsobit pokles agregátní poptávky. Například během recese mohou být lidé ohledně budoucnosti ekonomiky pesimističtější. Následně raději zvýší své úspory a sníží současné výdaje.
Dalším spouštěčem deflace je zvýšení agregátní nabídky. Následně budou producenti čelit tvrdší konkurenci a budou nuceni snižovat ceny. Růst agregátní nabídky může být způsoben následujícími faktory:
Nižší výrobní náklady
Pokles ceny klíčových výrobních vstupů (např. Ropy) sníží výrobní náklady. Producenti budou schopni zvýšit produkci, což povede k nadměrné nabídce ekonomiky. Pokud poptávka zůstane nezměněna, výrobci budou muset snížit své ceny zboží, aby je lidé kupovali.
Technologický pokrok
Pokrok v technologii nebo rychlé uplatnění nových technologií ve výrobě může způsobit zvýšení agregátní nabídky. Technologický pokrok umožní výrobcům snížit náklady. Ceny produktů tak pravděpodobně klesnou.
Účinky deflace
Deflace se často vyskytuje během recesí. Považuje se to za nepříznivou ekonomickou událost a může mít mnoho negativních dopadů na ekonomiku, včetně:
Nárůst nezaměstnanosti
Během deflace bude míra nezaměstnanosti stoupat. Jelikož cenové hladiny klesají, mají výrobci tendenci snižovat své náklady propouštěním svých zaměstnanců.
Zvýšení reálné hodnoty dluhu
Deflace je spojena se zvýšením úrokových sazeb, což způsobí zvýšení reálné hodnoty dluhu. Výsledkem je, že spotřebitelé pravděpodobně odloží své výdaje.
Deflační spirála
Jedná se o situaci, kdy snižování cenových hladin vyvolává řetězovou reakci, která vede k nižší produkci, nižším platům, snížené poptávce a ještě nižším cenovým hladinám. Během recese je deflační spirála významnou ekonomickou výzvou, protože dále zhoršuje ekonomickou situaci.
Dodatečné zdroje
Pro další učení nabízí Finance širokou škálu online kurzů ekonomie, účetnictví a finanční analýzy. K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné následující finanční zdroje:
- Ekonomické ukazatele Ekonomické ukazatele Ekonomický ukazatel je metrika používaná k hodnocení, měření a hodnocení celkového zdravotního stavu makroekonomie. Ekonomické ukazatele
- Hrubý národní produkt Hrubý národní produkt Hrubý národní produkt (HNP) je měřítkem hodnoty veškerého zboží a služeb produkovaných obyvateli a podniky země. Odhaduje hodnotu konečných produktů a služeb vyráběných obyvateli země bez ohledu na místo výroby.
- Tržní ekonomika Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.
- Parita kupní síly Parita kupní síly Koncept parity kupní síly (PPP) se používá k multilaterálnímu srovnání národních příjmů a životní úrovně různých zemí. Kupní síla se měří cenou konkrétního koše zboží a služeb. Parita mezi dvěma zeměmi tedy znamená, že jednotka měny v jedné zemi bude nakupovat