Zákony nabídky a poptávky jsou mikroekonomické koncepty, které uvádějí, že na účinných trzích Hypotéza efektivních trhů Hypotéza efektivních trhů je teorie investic odvozená především z konceptů připisovaných výzkumné práci Eugena Famy, jak je podrobně popsáno v jeho 1970, množství dodávaného zboží a množství požadované od toho dobrého jsou si navzájem rovny. Cena tohoto zboží je také určena bodem, ve kterém jsou nabídka a poptávka stejné. Nabídka a poptávka jsou obvykle vyjádřeny ve formátu spojnicového grafu, přičemž na ose y je množství (nezávislá proměnná) a na ose x cena (závislá proměnná).
Pochopení nabídky
Obecně lze říci, že nabídka zboží a jeho cena jsou navzájem přímo úměrné a sledují lineární vztah. Jinými slovy, jak se zvyšuje cena, zvyšuje se také nabídka tohoto zboží - jak ukazuje následující graf:
Zásobovací linka je viděna z pohledu prodejce. Čím vyšší je cena zboží, tím více z toho bude chtít prodávající prodat, protože to bude ziskové. Naopak nízká cena nepřitáhne na trh mnoho prodejců a dodané množství bude nižší. Tak dostaneme lineární vztah.
Porozumění poptávce
Poptávka funguje opačným způsobem než nabídka a je nepřímo úměrná ceně. Jinými slovy, jak se cena zvyšuje, poptávka po tomto zboží klesá - jak ukazuje následující graf:
Na hranici poptávky se díváme z pohledu kupujícího. Čím vyšší je cena zboží, tím nižší je počet kupujících, kteří mají zájem, protože kupující chtějí ušetřit co nejvíce peněz. Naopak nízká cena přiláká na trh mnoho kupujících, a proto bude poptávané množství vyšší. Vidíme tedy inverzní vztah.
Graf nabídky a poptávky
Spojme nyní výše uvedené dva grafy do jednoho:
Kombinací těchto dvou grafů můžeme pozorovat bod rovnováhy, kde se protínají linie nabídky a poptávky. Trasování přímek přímo z rovnovážného bodu do os x a y odhalí cenu v rovnováze (Pe) a množství v rovnováze (Qe).
Platí model v reálném životě?
Je důležité si uvědomit, že rámec nabídky a poptávky se v reálném životě ne vždy stane. Je nemožné vypočítat Pe a Qe v reálném životě, protože každý jednotlivý kupující vykazuje jinou ochotu platit za zboží a každý prodejce projevuje jinou ochotu akceptovat ceny.
Kromě toho existuje řada dalších skutečných faktorů, které zasahují do modelu nabídky a poptávky, například:
Monopoly
Model nabídky a poptávky předpokládá dokonalou konkurenci, ke které dochází zřídka. Na některých trzích vidíme jediného velmi silného výrobce zboží. Vzhledem k tomu, že kupující nemohou najít jiné místo pro nákup zboží, jsou nuceni akceptovat jakoukoli cenu, kterou se prodejce rozhodne stanovit. To byl případ zboží s nepružnou poptávkou. Nepružná poptávka Nepružná poptávka je, když se poptávka kupujícího nemění stejně jako ceny. Když se cena zvýší o 20% a poptávka poklesne pouze o 1%, říká se, že je nepružná. (tj. základní zboží), jako je olej, léky nebo cigarety.
V takovém scénáři zvýšení ceny odradí malý počet kupujících od účasti na trhu, ale většina bude i nadále nakupovat monopolní zboží za vyšší cenu. Tato praxe je pro prodejce nesmírně zisková a ve většině případů nelegální.
Cena podlahy
Cenové minima jsou cenová minima zavedená vládou k ochraně zranitelných prodejců. Vláda by například mohla zavést cenovou hranici pro zemědělské zboží, jako jsou brambory. Farmářům tak bude zaručena určitá výše příjmů a budou si moci dovolit obživu. V takovém scénáři může absence cenového minima způsobit pokles ceny brambor na velmi nízkou rovnovážnou cenu a zemědělci se dostanou do bankrotu.
Dotace
Dotace lze považovat za alternativu k cenovým minimům. Když si vzpomenu na příklad brambor, subvence pokryje zemědělci určitou část výrobních nákladů. Zemědělec tak bude mít méně nákladů na pokrytí a bude schopen zachytit vyšší tržby z prodeje. To zajistí, že zemědělec si bude moci nadále dovolit obživu, i když bude rovnovážná cena brambor nakonec velmi nízká.
Daně
Vládou zavedené daně jsou někdy zavedeny za účelem zvýšení vládních příjmů. Může to být způsobeno politickými agendami nebo nedostatkem dostupného kapitálu pro financování projektů veřejné infrastruktury. Daň pro kupující bude znamenat, že kupující budou muset koupit zboží za cenu převyšující rovnováhu. Další zisky generované tímto způsobem však budou shromažďovány vládou, nikoli prodejcem.
Dodatečné zdroje
Stručně řečeno, takto funguje nabídka a poptávka. Další informace o tomto konceptu najdete v dalších zdrojích Finance:
- Ztráta mrtvé váhy Ztráta hmotnosti Jinými slovy, jde o náklady, které společnost nese kvůli neefektivnosti trhu.
- Price Taker Price Taker Cena v ekonomii označuje účastníka trhu, který není schopen diktovat ceny na trhu. Subjekt přijímající cenu proto musí přijmout převládající tržní cenu. Uchazeči o cenu chybí dostatečná tržní síla, aby mohla ovlivnit ceny zboží nebo služeb.
- Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu se vztahují k nákladové výhodě, se kterou se společnost potýká, když zvyšuje svou úroveň produkce. Výhoda vzniká v důsledku inverzního vztahu mezi fixními náklady na jednotku a vyrobeným množstvím. Čím větší je množství vyrobené produkce, tím nižší jsou fixní náklady na jednotku. Typy, příklady, průvodce
- Náhradní produkty Náhradní produkty Náhradní produkty nabízejí spotřebitelům při rozhodování o nákupu možnosti volby, protože poskytují stejně dobré alternativy, čímž zvyšují užitnost. Z pohledu společnosti však náhradní produkty vytvářejí soupeření. Výsledkem je, že podnikům mohou při soutěžení vzniknout vysoké marketingové a propagační náklady