Giffenův statek, pojem běžně používaný v ekonomii, odkazuje na statek, který lidé konzumují více, když cena stoupá. Giffenův výrobek proto vykazuje vzestupnou křivku poptávky a porušuje základní zákon poptávky Křivka poptávky Křivka poptávky je řada, která ukazuje, kolik jednotek zboží nebo služby bude zakoupeno za různé ceny. Cena je vynesena na svislou osu (Y), zatímco množství je vyneseno na vodorovnou (X) osu. .
Je důležité si uvědomit, že všechno zboží Giffen je zboží nižší kvality, ale ne všechno zboží nižší kvality je zboží Giffen.
Historie Giffen Good
Termín Giffen good byl pojmenován podle skotského ekonoma sira Roberta Giffena. Termín Giffen good vyvinul ekonom poté, co si v chudé viktoriánské době všiml, že růst ceny základního jídla zvýšil poptávku po tomto konkrétním jídle.
Intuice za dobrým Giffenem
Koncept giffenského dobra zní neintuitivně - proč by jednotlivec konzumoval více dobra, pokud by se jeho cena zvýšila?
Zvažte chudou domácnost s maximálními měsíčními výdaji. Rozpočtování Rozpočtování je taktická implementace obchodního plánu. Abychom dosáhli cílů ve strategickém plánu podniku, potřebujeme nějaký typ rozpočtu, který financuje podnikatelský plán a stanoví opatření a ukazatele výkonu. na jídlo za 400 $ a minimální spotřebu obilí na 50 kg. Domácnost spotřebovává dvě zboží, aby uspokojila svoji poptávku po obilí: rýži a pšenici.
- Rýže je považována za podřadné zboží, je levnější než její náhražky a představuje velkou část výdajů domácnosti.
- Pšenice je považována za normální zboží.
Následující příklad ilustruje spotřebu rýže a pšenice v domácnosti:
Zvažte scénář, kdy se cena rýže zvýší na 6 $. V této situaci by pro udržení své současné spotřeby musela domácnost utratit 440 USD:
Aby tedy domácnost zůstala na celkových výdajích 400 USD, musela by ke splnění poptávky po spotřebě konzumovat více rýže a méně pšenice:
Jak jsme poznamenali, poptávka po rýži vzrostla ze 40 kg na 43 kg navzdory jejímu nárůstu ceny. Rýže je proto příkladem dobrého giffenu.
Podmínky pro Giffen Good
Jak je uvedeno v příkladu výše, existují určité podmínky pro zboží Giffen:
1. Dobré musí být nižší
To dobré musí být podřadné zboží, aby nedostatek rozpočtu způsobil zvýšení spotřeby. Při nedostatku rozpočtu spotřebuje spotřebitel více horšího dobra.
Jak je uvedeno ve výše uvedeném příkladu, protože rýže je podřadné zboží, domácnost spotřebuje více rýže, aby zůstala v rozpočtu domácnosti ve výši 400 USD.
2. Zboží musí tvořit velké procento z celkové spotřeby
Celková částka vynaložená na zboží musí být vysoká v poměru k rozpočtu spotřebitele. Pouze v takovém scénáři povede zvýšení jeho ceny k výraznému efektu příjmu.
Jak je uvedeno ve výše uvedeném příkladu, rýže představuje 80% jejího množství požadovaného zrna. Rýže navíc tvoří polovinu výdajů domácnosti.
3. Musí existovat nedostatek blízkého náhradního zboží
Zboží musí buď mít nedostatek blízkých náhrad, nebo musí nahradit dobré zboží. Z pohledu společnosti však náhradní produkty vytvářejí soupeření. Výsledkem je, že podnikům mohou vzniknout vysoké marketingové a propagační náklady, když konkurence musí mít vyšší náklady než zboží. I když dojde ke zvýšení ceny zboží, mělo by být současné zboží pro spotřebitele stále atraktivní možností. Jinými slovy, substituční efekt vytvořený zvýšením ceny tohoto zboží musí být menší než efekt příjmu vyvolaný zvýšeným požadavkem na náklady.
Jak je uvedeno v předmluvě výše uvedeného příkladu, rýže je levnější než její náhražky.
Praktický příklad dobrého giffenu: Hunan a Gansu
V roce 2007 provedli harvardští ekonomové Robert Jensen a Nolan Miller experiment, kde studovali dvě čínské provincie: Hunan a Gansu. V Hunanu je stabilním statkem rýže, zatímco v Gansu je stabilním statkem pšenice.
Experiment ukázal, že:
- V Hunanu bylo vystaveno chování Giffenů - snížení ceny rýže prostřednictvím subvence snížilo poptávku po rýži, zatímco odstranění subvence zvýšilo poptávku po rýži.
- V Gansu bylo chování Giffenů relativně slabší kvůli dostupnosti náhradního zboží a skutečnosti, že domácnosti byly tak chudé, že konzumovaly pouze základní potraviny.
Přečtěte si celý příspěvek zde.
Dodatečné zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Agregovaná nabídka a poptávka Agregovaná nabídka a poptávka Agregovaná nabídka a poptávka odkazuje na koncept nabídky a poptávky, ale je aplikován v makroekonomickém měřítku. Agregovaná nabídka a agregátní poptávka jsou vyneseny proti agregované cenové hladině v zemi a agregovanému množství vyměněného zboží a služeb
- Inflace Inflace Inflace je ekonomický koncept, který odkazuje na zvýšení cenové hladiny zboží během stanoveného časového období. Nárůst cenové hladiny znamená, že měna v dané ekonomice ztrácí kupní sílu (tj. Za stejnou částku peněz lze nakoupit méně).
- Neviditelná ruka Neviditelná ruka Koncept „neviditelné ruky“ vytvořil skotský osvícenský myslitel Adam Smith. Vztahuje se na neviditelnou tržní sílu, která přináší volný trh do rovnováhy s úrovněmi nabídky a poptávky prostřednictvím akcí osob, které mají zájem.
- Nepružná poptávka Nepružná poptávka Nepružná poptávka je, když se poptávka kupujícího nemění tolik jako změny cen. Když se cena zvýší o 20% a poptávka poklesne pouze o 1%, říká se, že je nepružná.