Poměrová analýza se týká analýzy různých finančních informací v účetní závěrce. Tři účetní závěrky Tři účetní závěrky jsou výkaz zisku a ztráty, rozvaha a výkaz peněžních toků. Tato tři hlavní prohlášení jsou složitě obchodní. Používají je hlavně externí analytici k určení různých aspektů podnikání, jako je jeho ziskovost, likvidita a solventnost.
Analytici se spoléhají na aktuální a minulé finanční výkazy, aby získali údaje pro vyhodnocení finanční výkonnosti společnosti. Data používají k určení, zda má finanční zdraví společnosti vzestupný nebo sestupný trend, a k porovnání s jinými konkurenčními firmami.
Využití poměrové analýzy
1. Srovnání
Jedním z použití poměrové analýzy je srovnání finanční výkonnosti společnosti s podobnými firmami v tomto odvětví, aby bylo možné pochopit postavení společnosti na trhu. Získání finančních poměrů, jako je cena / zisk, od známých konkurentů a jejich porovnání s poměry společnosti může vedení pomoci identifikovat mezery na trhu a zkoumat jeho konkurenční výhody Konkurenční výhoda Konkurenční výhoda je atribut, který společnosti umožňuje překonat konkurenci. Konkurenční výhody umožňují společnosti dosáhnout, silných a slabých stránek. Vedení pak může tyto informace použít k formulování rozhodnutí, jejichž cílem je zlepšit pozici společnosti na trhu.
2. Trendová čára
Společnosti mohou také pomocí poměrů zjistit, zda existuje trend ve finanční výkonnosti. Zavedené společnosti shromažďují údaje z finančních výkazů za velký počet účetních období. Získaný trend lze použít k předpovědi směru budoucí finanční výkonnosti a také k identifikaci všech očekávaných finančních turbulencí, které by nebylo možné předpovědět pomocí poměrů pro jedno vykazované období.
3. Provozní efektivita
Vedení společnosti může také použít analýzu finančních poměrů k určení stupně efektivity při správě aktiv a pasiv. Neúčinné využívání aktiv, jako jsou motorová vozidla, pozemky a budovy, vede ke zbytečným výdajům, které je třeba eliminovat. Finanční poměry Finanční poměry Finanční poměry se vytvářejí pomocí číselných hodnot převzatých z finančních výkazů, aby se získaly smysluplné informace o společnosti, což může také pomoci určit, zda jsou finanční zdroje nadměrně nebo nedostatečně využity.
Poměrová analýza - kategorie finančních poměrů
Existuje mnoho finančních poměrů, které se používají pro poměrovou analýzu, a jsou seskupeny do následujících kategorií:
1. Ukazatele likvidity
Ukazatele likvidity měří schopnost společnosti dostát svým dluhovým závazkům pomocí svých oběžných aktiv. Pokud se společnost potýká s finančními obtížemi a není schopna splácet své dluhy, může převést svá aktiva na hotovost a peníze použít k snadnějšímu vyrovnání nevyřízených dluhů.
Mezi běžné poměry likvidity patří rychlý poměr Quick Ratio Quick Ratio, také známý jako Acid-test, měří schopnost podniku platit své krátkodobé závazky aktivy snadno směnitelnými v hotovost, hotovostní poměr a aktuální poměr . Ukazatele likvidity využívají banky, věřitelé a dodavatelé k určení, zda má klient schopnost dostát svým finančním závazkům v době jejich splatnosti.
2. Solventnostní poměry
Míra solventnosti měří dlouhodobou finanční životaschopnost společnosti. Tyto poměry srovnávají úroveň dluhu společnosti s jejími aktivy, vlastním kapitálem nebo ročními výdělky.
Mezi důležité ukazatele solventnosti patří poměr dluhu ke kapitálu, poměr dluhu, poměr krytí úroků a multiplikátor vlastního kapitálu. Míry solventnosti používají hlavně vlády, banky, zaměstnanci a institucionální investoři.
3. Poměr ziskovosti
Poměry ziskovosti měří schopnost podniku vydělávat na zisku v poměru k souvisejícím nákladům. Zaznamenávání vyššího poměru ziskovosti než v předchozím období účetního výkaznictví ukazuje, že podnik se finančně zlepšuje. Poměr ziskovosti lze také porovnat s poměrem podobné firmy, aby bylo možné určit, jak ziskový je podnik ve srovnání s konkurencí.
Některé příklady důležitých poměrů ziskovosti zahrnují poměr návratnosti vlastního kapitálu, návratnost aktiv, ziskové rozpětí, hrubé rozpětí a návratnost použitého kapitálu Návratnost použitého kapitálu (ROCE) Návratnost použitého kapitálu (ROCE), poměr ziskovosti, měří, jak efektivně společnost používá svůj kapitál k vytváření zisků. Návratnost kapitálu.
4. Poměry účinnosti
Poměry efektivity měří, jak dobře podnik využívá svá aktiva a pasiva k vytváření prodejů a vydělávání zisků. Vypočítávají využití zásob, využití strojů, obrat závazků i využití vlastního kapitálu. Tyto poměry jsou důležité, protože v případě, že dojde ke zlepšení poměru efektivity, podnik bude generovat více výnosů a zisků.
Mezi důležité poměry efektivity patří poměr obratu aktiv Poměr obratu aktiv Poměr obratu aktiv, známý také jako poměr celkového obratu aktiv, měří efektivitu, s jakou společnost využívá svá aktiva k prodeji. Společnost s vysokým poměrem obratu aktiv funguje efektivněji ve srovnání s konkurencí s nižším poměrem. , obrat zásob, obrat závazků, obrat pracovního kapitálu, obrat stálých aktiv a poměr obratu pohledávek.
5. Poměry krytí
Poměry krytí měří schopnost podniku splácet své dluhy a další závazky. Analytici mohou pomocí poměrů pokrytí v několika vykazovaných obdobích čerpat trend, který předpovídá finanční pozici společnosti v budoucnu. Vyšší poměr krytí znamená, že podnik může snáze splácet své dluhy a související závazky.
Mezi klíčové poměry krytí patří krytí dluhu Poměr krytí dluhové služby Poměr krytí dluhové služby (DSCR) měří schopnost společnosti využít svůj provozní příjem ke splacení všech svých dluhových závazků, včetně splácení jistiny a úroků v krátkodobém i dlouhodobém horizontu - dlouhodobý dluh. poměr úrokových sazeb, pokrytí fixních poplatků a pokrytí EBIDTA.
6. Poměry tržních vyhlídek
Poměry tržních vyhlídek pomáhají investorům předvídat, kolik z konkrétních investic vydělají. Výdělky mohou být ve formě vyšší hodnoty akcií nebo budoucích dividend. Investoři mohou pomocí aktuálních výnosů a dividend určit pravděpodobnou budoucí cenu akcií a dividendy, které mohou očekávat.
Mezi klíčové poměry tržních vyhlídek patří dividendový výnos, zisk na akcii, poměr cena / zisk, poměr ceny a zisku. Poměr ceny a zisku (P / E Ratio) je poměr mezi cenou akcií společnosti a ziskem na akcii. Poskytuje investorům lepší představu o hodnotě společnosti. P / E ukazuje očekávání trhu a je cenou, kterou musíte zaplatit za jednotku současných (nebo budoucích) výnosů, a poměrem výplaty dividend.
Související čtení
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:
- Analýza účetní závěrky Analýza účetní závěrky Jak provést analýzu účetní závěrky. Tato příručka vás naučí provádět analýzu finančního výkazu výkazu zisku a ztráty, rozvahy a výkazu peněžních toků včetně marží, poměrů, růstu, likvidity, pákového efektu, míry návratnosti a ziskovosti.
- Vzorec aktuálního poměru Vzorec aktuálního poměru Vzorec aktuálního poměru je = oběžná aktiva / krátkodobé závazky. Současný poměr, známý také jako poměr pracovního kapitálu, měří schopnost podniku dostát svým krátkodobým závazkům, které jsou splatné do jednoho roku. Poměr zohledňuje váhu celkových krátkodobých aktiv oproti celkovým krátkodobým pasivům. Označuje finanční zdraví společnosti
- Glosář finanční analýzy Poměry Glosář finanční analýzy Glosář pojmů a definic pojmů běžných poměrů finanční analýzy. Je důležité porozumět těmto důležitým pojmům.
- Omezení poměrové analýzy Omezení poměrové analýzy Poměrová analýza je technika finanční analýzy sloužící k porovnání dat z finančních výkazů s historií nebo konkurencí. Zaměřuje se na ukazatele, které odrážejí ziskovost, efektivitu, finanční páku a další důležité informace o podnikání. Omezení poměrové analýzy jsou