Kognitivní zkreslení - příklady, seznam top 10 typů zkreslení

Kognitivní zkreslení je chyba v poznávání, která vzniká v linii uvažování člověka, když je rozhodnutí vadné osobní víře. Kognitivní chyby hrají v teorii behaviorálních financí hlavní roli. Behavioral Finance Behavioral finance je studium vlivu psychologie na chování investorů nebo finančních odborníků. Zahrnuje také následné účinky na trhy. Zaměřuje se na skutečnost, že investoři nejsou vždy racionální a jsou studováni investory i akademickými pracovníky. Tato příručka se bude zabývat 10 nejdůležitějšími typy předsudků.

Kognitivní zkreslení téma

Seznam top 10 typů kognitivních zkreslení

Níže je uveden seznam 10 nejlepších typů kognitivních zkreslení, které existují v behaviorálním financování.

# 1 Bias nadměrné důvěry

Overconfidence Overconfidence Bias Overconfidence bias is a false and zavádějící hodnocení našich dovedností, intelektu nebo talentu. Stručně řečeno, je to egoistická víra, že jsme lepší, než ve skutečnosti jsme. Může to být nebezpečná zaujatost a je velmi plodná v oblasti behaviorálních financí a kapitálových trhů. vyplývá z něčího falešného pocitu jeho dovednosti, talentu nebo víry v sebe sama. Může to být nebezpečná zaujatost a je velmi plodná v oblasti behaviorálních financí a kapitálových trhů. Mezi nejběžnější projevy nadměrné důvěry patří iluze kontroly, načasování optimismu a efekt vhodnosti. (Efekt žádoucí je víra, že se něco stane, protože to chcete.)

# 2 Samoobslužné zkreslení

Samoobslužná kognitivní zaujatost Samoobslužná zaujatost Samoobslužná zaujatost je tendence v behaviorálním financování přisuzovat dobré výsledky naší dovednosti a špatné výsledky pouhému štěstí. Jinými slovy, zvolili jsme způsob, jak připsat příčinu výsledku na základě toho, díky čemu vypadáme nejlépe. je sklon přisuzovat pozitivní výsledky dovednosti a negativní výsledky štěstí. Jinými slovy, připisujeme příčinu něčeho tomu, co je v našem vlastním nejlepším zájmu. Mnozí z nás si mohou vzpomenout, že jsme něco udělali, a rozhodli jsme se, že pokud vše bude plánováno, je to kvůli dovednosti a pokud to jde opačně, pak je to jen smůla.

# 3 Stádová mentalita

Mentalita stáda Mentalita stáda Ve financích se zkreslení mentality stáda týká tendence investorů sledovat a kopírovat to, co dělají ostatní investoři. Jsou do značné míry ovlivněny emocemi a instinktem, spíše než vlastní nezávislou analýzou. Tato příručka poskytuje příklady zkreslení stáda, kdy investoři slepě kopírují a sledují, co dělají další slavní investoři. Když to dělají, jsou ovlivňováni spíše emocemi než nezávislou analýzou. Existují čtyři hlavní typy: elfí podvod, evropské zjednodušení, emoce a sociální zaujatost.

# 4 Averze ke ztrátě

Averze ke ztrátě Averze ke ztrátě Averze ke ztrátě je tendence v behaviorálním financování, kdy se investoři tak bojí ztrát, že se více než na zisk snaží soustředit na to, aby se ztrátě vyhnuli. Čím více člověk utrpí ztráty, tím je pravděpodobnější, že se stanou náchylnými ke averzi ke ztrátám. je tendence investorů obávat se ztrát a vyhýbat se jim více, než se soustředí na snahu dosáhnout zisku. Mnoho investorů by raději neztratilo 2 000 $, než vydělalo 3 000 $. Čím více ztrát člověk zažije, tím větší averze ke ztrátám se pravděpodobně stanou.

# 5 Framing Cognitive Bias

Předpojatost rámování Předpojatost rámování nastává, když se lidé rozhodují na základě způsobu, jakým jsou informace prezentovány, na rozdíl od samotných faktů. Stejná fakta prezentovaná dvěma různými způsoby mohou vést k odlišným úsudkům nebo rozhodnutím lidí. je, když se někdo rozhodne kvůli tomu, jak jsou mu informace poskytovány, spíše než jen na základě faktů. Jinými slovy, pokud někdo vidí stejná fakta prezentovaná jiným způsobem, je pravděpodobné, že k informacím dospěje k jinému závěru. Investoři si mohou vybrat investice odlišně, v závislosti na tom, jak je jim příležitost nabídnuta.

# 6 Narativní klam

Narativní klam Narativní klam Jednou z omezení naší schopnosti objektivně vyhodnotit informace je to, co se nazývá narativní klam. Milujeme příběhy a necháváme, aby naše preference dobrého příběhu zakrývala fakta a naši schopnost racionálního rozhodování. Toto je důležitý koncept v behaviorálním financování. dochází, protože přirozeně máme rádi příběhy a je pro ně snazší pochopit a vztahovat se k nim. Znamená to, že můžeme mít sklon vybírat méně žádoucí výsledky, protože mají za sebou lepší příběh. Toto kognitivní zkreslení je podobné zkreslení rámců.

# 7 Ukotvení zkreslení

Ukotvení Ukotvení Ukotvení Ukotvení Ukotvení nastává, když se lidé při rozhodování příliš spoléhají na již existující informace nebo na první informaci, kterou najdou. Kotvy jsou důležitým konceptem v behaviorálním financování. je myšlenka, že používáme již existující data jako referenční bod pro všechna následující data, což může zkreslit naše rozhodovací procesy. Pokud uvidíte auto, které stojí 85 000 $ a pak další auto, které stojí 30 000 $, můžete se nechat ovlivnit myšlenkou, že druhé auto je velmi levné. Zatímco pokud jste nejprve viděli auto v hodnotě 5 000 $ a 30 000 $ za sekundu, mohlo by se vám zdát, že je to velmi drahé.

# 8 Potvrzení zkreslení

Potvrzení zaujatosti Potvrzení zaujatosti Potvrzení zaujatosti je tendence lidí věnovat zvláštní pozornost informacím, které potvrzují jejich víru, a ignorovat informace, které jí odporují. Jedná se o typ zaujatosti v behaviorálním financování, který omezuje naši schopnost činit objektivní rozhodnutí. je myšlenka, že lidé vyhledávají informace a údaje, které potvrzují jejich již existující nápady. Mají sklon ignorovat opačné informace. To může být velmi nebezpečná kognitivní zaujatost v podnikání a investování.

# 9 Zpětná zaujatost

Zpětná zaujatost Zpětná zaujatost Zadní zaujatost je nesprávná představa, po skutečnosti, že člověk „vždy věděl“, že má pravdu. Někdo může také mylně předpokládat, že má speciální vhled nebo talent v předpovídání výsledku. Toto zkreslení je důležitým konceptem v teorii behaviorálního financování. je teorie, že když lidé předpovídají správný výsledek, mylně věří, že „to věděli po celou dobu“.

# 10 Heuristická reprezentativnost

Heuristická reprezentativnost Heuristická reprezentativnost Heuristická zaujatost heuristická zaujatost nastává, když podobnost objektů nebo událostí zaměňuje myšlení lidí ohledně pravděpodobnosti výsledku. Lidé často dělají tu chybu, že věří, že dvě podobné věci nebo události spolu úzce souvisí, než ve skutečnosti jsou. je kognitivní zkreslení, ke kterému dochází, když se lidé mylně domnívají, že jsou-li si dva objekty podobné, pak také navzájem souvisejí. Není tomu tak vždy.

Kognitivní zkreslení v behaviorálním financování

Chcete-li se dozvědět více o důležité úloze, kterou kognitivní předsudky hrají v behaviorálním financování a podnikání, podívejte se na kurz Finance Behavioral Finance. Výukové programy založené na videu vás naučí vše o chybách v poznávání a typech pasti, do kterých mohou investoři spadnout.

Kognitivní zaujatost v kurzu behaviorálních financí

Dodatečné zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli tohoto finančního průvodce o dopadu, který může mít kognitivní zkreslení. Finance je oficiálním poskytovatelem programu certifikace finančních analytiků FMVA® Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari, jejichž cílem je pomoci komukoli stát se analytikem světové úrovně. Další informace najdete níže:

  • Glosář behaviorálních financí Glosář behaviorálních financí Tento glosář behaviorálních financí zahrnuje zkreslení ukotvení, zkreslení potvrzení, zkreslení rámování, zkreslení stáda, zkreslení zpětného pohledu, iluze kontroly
  • Behaviorální rozhovor otázky Behaviorální rozhovor otázky Behaviorální rozhovor otázky a odpovědi. Tento seznam obsahuje nejčastější otázky a odpovědi na pohovory týkající se financí a měkkých dovedností v chování. Otázky týkající se behaviorálních rozhovorů jsou u finančních pracovních míst velmi časté, a přesto jsou na ně žadatelé často nedostatečně připraveni.
  • Co je to finanční modelování? Co je finanční modelování Finanční modelování se provádí v aplikaci Excel za účelem prognózy finanční výkonnosti společnosti. Přehled toho, co je finanční modelování, jak a proč stavět model.
  • Typy finančních modelů Typy finančních modelů Mezi nejběžnější typy finančních modelů patří: 3 výkazový model, DCF model, M&A model, LBO model, rozpočtový model. Objevte top 10 typů

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found