Vyjednávací síla kupujících - Jak kupující uplatňují vyjednávací sílu

Vyjednávací síla kupujících, jedna ze sil v rámci Porterovy analýzy průmyslových odvětví pěti sil, odkazuje na tlak, který mohou zákazníci / spotřebitelé vyvíjet na podniky, aby jim zajistily poskytování kvalitnějších produktů, lepší služby zákazníkům a / nebo nižší ceny Fiskální politika Fiskální politika se týká rozpočtové politiky vlády, která zahrnuje vládu, která manipuluje s úrovní výdajů a daňových sazeb v ekonomice. Vláda používá tyto dva nástroje ke sledování a ovlivňování ekonomiky. Jedná se o sesterskou strategii měnové politiky. .

Je důležité mít na paměti, že analýza vyjednávací síly kupujících je prováděna z pohledu prodávajícího (společnosti). Vyjednávací síla kupujících by se vztahovala na zákazníky / spotřebitele, kteří používají produkty / služby společnosti.

Vyjednávací síla kupujících

Rozhodující faktory: vyjednávací síla kupujících

Kupní síla dává zákazníkům / spotřebitelům (kupujícím) schopnost zmenšit průmyslové marže Provozní marže Provozní marže se rovná provozním výnosům děleným výnosem. Jedná se o poměr ziskovosti, který měří výnosy po pokrytí provozních a neprovozních nákladů podniku. Označuje se také jako návratnost prodeje vyvíjením tlaku na firmy (dodavatele), aby snížily ceny nebo zvýšily kvalitu nabízených služeb nebo produktů.

Při určování vyjednávací síly kupujících je třeba vzít v úvahu čtyři hlavní faktory:

  1. Počet kupujících ve vztahu k dodavatelům: Je-li počet kupujících v porovnání s počtem dodavatelů malý, bude síla kupujícího silnější.
  2. Závislost nákupu kupujícího na konkrétním dodavateli: Pokud je kupující schopen získat podobné produkty / služby od jiných dodavatelů, závisí méně na konkrétním dodavateli. Proto by síla kupujícího byla větší.
  3. Spínací náklady: Pokud není k dispozici mnoho alternativních dodavatelů, jsou náklady na změnu vysoké. Kupní síla by proto byla nízká.
  4. Zpětná integrace: Pokud je kupující schopen integrovat nebo sloučit dodavatele, má kupující větší vyjednávací sílu nad stávajícími dodavateli.

Kdy je vyjednávací síla kupujících vysoká / silná?

  • Ve srovnání s dodavateli je méně kupujících
  • Náklady na změnu kupujícího jsou nízké
  • Pokud je kupující schopen zpětné integrace
  • Kupující nakupuje produkt hromadně (velké množství)
  • Kupující je schopen získat podobný produkt / služby od jiných dodavatelů
  • Kupující nakupuje většinu produktů prodejce
  • Na trhu je k dispozici několik náhražek
  • Produkt není rozlišen

Kdy je vyjednávací síla kupujících nízká / slabá?

  • Ve srovnání s dodavateli existuje značné množství kupujících
  • Náklady na změnu kupujícího jsou vysoké
  • Pokud kupující není schopen zpětně se efektivně integrovat
  • Kupující není schopen získat podobný produkt / služby od jiných dodavatelů
  • Náhražky nejsou na trhu k dispozici
  • Produkt je silně diferencovaný

Účel analýzy kupujícího v energetickém průmyslu

Vyjednávací síla kupujících použitá ve spojení s ostatními silami (hrozba nových účastníků, rivalita mezi stávajícími konkurenty, vyjednávací síla dodavatelů a hrozba náhradních produktů nebo služeb) poskytuje externí analýzu odvětví a umožňuje společnostem:

  1. Určete hrozby a příležitosti v tomto odvětví
  2. Zjistěte, zda nadprůměrné zisky Návratnost investovaného kapitálu Návratnost investovaného kapitálu - ROIC - je míra ziskovosti nebo výkonnosti návratnosti dosažené těmi, kteří poskytují kapitál, konkrétně držiteli dluhopisů a akcionářů firmy. ROIC společnosti se často porovnává s WACC, aby se zjistilo, zda společnost vytváří nebo ničí hodnotu. jsou dosažitelné v průmyslovém odvětví
  3. Pochopte konkurenci v tomto odvětví
  4. Přijměte informovanější strategická rozhodnutí Konkurenční výhoda Konkurenční výhoda je atribut, který společnosti umožňuje překonat konkurenci. Konkurenční výhody umožňují společnosti dosáhnout

Síla kupujícího je důležitá při externí analýze odvětví, protože poskytuje pochopení potenciálu zisku v odvětví. Vysoká kupní síla snižuje ziskovost odvětví a snižuje atraktivitu odvětví. To může odradit nové účastníky nebo způsobit, že stávající firmy učiní strategičtější rozhodnutí ke zlepšení ziskovosti jejich podnikání.

Vyjednávání kupní síly v leteckém průmyslu

Chcete-li zjistit, zda kupující čelí vysoké nebo nízké vyjednávací síle v leteckém průmyslu, zvažte následující:

  1. Počet kupujících v poměru k dodavatelům: Existuje značný počet kupujících (zákazníků) ve srovnání s dodavateli (leteckými společnostmi). Zákazníci se však při výběru letecké společnosti mohou podívat na několik možností. Kupní síla je proto střední.
  2. Závislost nákupu kupujícího na konkrétním dodavateli: Přestože samotné sídlo není pro letecké společnosti pohodlnější, je důležité si uvědomit, že některé letecké společnosti se ve srovnání s jinými leteckými společnostmi zaměřují na poskytování lepších služeb. Některé letecké společnosti nabízejí hrozné zákaznické služby, zatímco jiné nabízejí nadstandardní zákaznické služby. Úroveň služeb se proto u různých leteckých společností liší (diferencovaná služba). Síla kupujícího je střední.
  3. Spínací náklady: Existuje několik leteckých společností, z nichž si můžete vybrat, s nízkými náklady na změnu dodavatele - kupní síla je střední / vysoká.
  4. Zpětná integrace: Kupující se nemohou zpětně integrovat. Kupní síla je proto nízká.

Vezmeme-li v úvahu čtyři faktory, které ovlivňují kupní sílu, můžete zjistit, že kupní síla v leteckém průmyslu je celkově vysoká / střední. Potenciál zisku v leteckém průmyslu proto není tak vysoký.

Samotná kupní síla však neurčuje celkovou atraktivitu odvětví. K určení celkové přitažlivosti odvětví je třeba vzít v úvahu další síly (hrozba nových účastníků, rivalita mezi stávajícími konkurenty, vyjednávací síla dodavatelů, hrozba náhradních produktů nebo služeb).

Další zdroje

Pokud se chcete dozvědět více a pokračovat ve své kariéře, přečtěte si následující finanční zdroje:

  • Tržní ekonomika Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.
  • Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách je základním principem v ekonomii, který tvrdí, že za předpokladu, že vše ostatní bude konstantní, bude mít zvýšení ceny zboží odpovídající přímé zvýšení jeho dodávky. Zákon dodávek popisuje chování výrobce, když cena zboží stoupá nebo klesá.
  • Neviditelná ruka Neviditelná ruka Koncept „neviditelné ruky“ vytvořil skotský osvícenský myslitel Adam Smith. Vztahuje se na neviditelnou tržní sílu, která přináší volný trh do rovnováhy s úrovněmi nabídky a poptávky prostřednictvím akcí osob, které mají zájem.
  • Nepružná poptávka Nepružná poptávka Nepružná poptávka je, když se poptávka kupujícího nemění tolik jako změny cen. Když se cena zvýší o 20% a poptávka poklesne pouze o 1%, říká se, že je nepružná.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found