Riziková prémie za selhání je ve skutečnosti rozdíl mezi úrokovou sazbou dluhového nástroje a bezrizikovou sazbou Bezriziková míra Bezriziková míra návratnosti je úroková sazba, kterou může investor očekávat, že vydělá na investici, která s sebou nese nulové riziko. V praxi se bezriziková sazba běžně považuje za úrok zaplacený za tříměsíční vládní pokladniční poukázku, což je obecně nejbezpečnější investice, jakou může investor provést. . Riziková prémie za selhání existuje proto, aby kompenzovala investory za pravděpodobnost, že účetní jednotka nesplní svůj dluh.
Co určuje rizikovou prémii za selhání?
Poplatky za riziko selhání v zásadě závisí na bonitě společnosti nebo jednotlivce. Úvěruschopnost určuje celá řada faktorů, například:
Kreditní historie
Pokud osoba nebo společnost pravidelně vyplácí úroky včas z minulých závazků, signalizuje to věřitelům, že účetní jednotka je důvěryhodná. Pokud účetní jednotka přijala přírůstkové dluhové závazky (tj. Zvyšuje objem dluhu pokaždé, když byl dluh převzat) a podařilo se jí zůstat na vrcholu splácení úroků, věřitelé budou také považovat účetní jednotku za důvěryhodnější.
Dobrá úvěrová historie vede věřitele k tomu, aby účetní jednotce umožnili půjčit si více peněz a za nižší úrokové sazby. Jelikož je pravděpodobnost selhání účetní jednotky relativně nízká, bude účtována odpovídající nízká prémie za riziko selhání. Opak je také pravdou. Špatná úvěrová historie způsobí, že věřitelé požadují vyšší prémii za riziko selhání.
Likvidita a ziskovost
Věřitelé mohou také prověřit finanční situaci účetní jednotky. Například pokud podnik žádá o půjčku od banky, může banka prozkoumat některé z nedávných finančních výkazů podniku. Pokud se zdá, že podnik generuje spolehlivé meziměsíční výnosy, efektivně řídí náklady a produkuje zisky, banky mají větší tendenci účtovat nižší prémii za riziko selhání.
Zkoumání rozvahy podniku Rozvaha Rozvaha je jednou ze tří základních finančních výkazů. Tato prohlášení jsou klíčová jak pro finanční modelování, tak pro účetnictví. Rozvaha zobrazuje celková aktiva společnosti a způsob, jakým jsou tato aktiva financována prostřednictvím dluhu nebo vlastního kapitálu. Aktiva = Pasiva + Výkaz o vlastním kapitálu a peněžních tocích Přehled o peněžních tocích Přehled o peněžních tocích (označovaný také jako výkaz o peněžních tocích) je jedním ze tří klíčových finančních výkazů, které vykazují hotovost vygenerovanou a vynaloženou během konkrétního časového období ( např. měsíc, čtvrtletí nebo rok). Výkaz peněžních toků funguje jako spojovací článek mezi výkazem zisku a ztráty a rozvahou a poskytuje přehled o likviditě podniku a schopnosti plnit měsíční závazky splácení úroků. Naopak špatná likvidita a ziskovost bude vyžadovat vyšší rizikovou prémii za selhání.
Vlastnictví majetku
Díky aktivům jsou dlužníci pro banky atraktivní, protože půjčky lze proti nim kolateralizovat. Například pokud podnik vlastní budovu ve výši 5 milionů dolarů a chtěl by si na financování svých operací vzít půjčku ve výši 5 milionů dolarů, banka by budovu mohla použít jako zástavu. V takové situaci by banka byla schopna domáhat se vlastnictví budovy v případě, že by podnik již nebyl schopen splácet úvěr.
Zajištění obvykle tvoří základ hypotečních dohod. Banky mohou převzít vlastnictví nemovitosti, pokud dlužník neprovede splátky úvěru. Vlastnit spoustu kolateralizovatelných aktiv obvykle umožňuje dlužníkům zajistit si větší půjčky, ale nemusí to přímo ovlivnit rizikovou prémii za selhání.
Jaké jsou složky úrokové sazby?
Z pohledu investora do dluhopisů se minimální požadovaný výnos, který bude očekávat, rovná součtu následujících položek:
- Prémie za riziko selhání - kompenzuje investory za pravděpodobnost selhání podniku
- Liquidity Premium - kompenzuje investory za investice do méně likvidních cenných papírů, jako jsou dluhopisy
- Maturity Premium - kompenzuje investory za riziko, že dluhopisy, které zrají mnoho let do budoucnosti, v sobě nesou větší riziko
- Předpokládaná inflace Inflace Inflace je ekonomický koncept, který odkazuje na zvýšení cenové hladiny zboží během stanoveného časového období. Nárůst cenové hladiny znamená, že měna v dané ekonomice ztrácí kupní sílu (tj. Za stejnou částku peněz lze nakoupit méně). - odpovídá za devalvaci měny v průběhu času
- Bezriziková sazba Bezriziková sazba Bezriziková míra návratnosti je úroková sazba, kterou může investor očekávat od investice s nulovým rizikem. V praxi se bezriziková sazba běžně považuje za úrok zaplacený za tříměsíční vládní pokladniční poukázku, což je obecně nejbezpečnější investice, jakou může investor provést. - odkazuje na míru návratnosti, kterou může investor očekávat u bezrizikového cenného papíru (například T-účet)
Více zdrojů
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Další informace o souvisejících tématech najdete v následujících finančních zdrojích:
- Konvertibilní dluhopis Konvertibilní dluhopis Konvertibilní dluhopis je druh dluhového cenného papíru, který poskytuje investorovi právo nebo povinnost vyměnit dluhopis za předem stanovený počet akcií emitující společnosti v určitých obdobích životnosti dluhopisu. Konvertibilní dluhopis je hybridní cenný papír
- Válečné dluhopisy Válečné dluhopisy Válečné dluhopisy jsou dluhové nástroje (dluhopisy), které vydávají vlády na financování vojenských operací a výroby za války.
- Akciová riziková prémie Akciová riziková prémie Akciová riziková prémie je rozdíl mezi výnosy z vlastního kapitálu / jednotlivých akcií a bezrizikovou mírou výnosu. Jde o náhradu investorovi za to, že podstoupil vyšší míru rizika a investoval do vlastního kapitálu než do bezrizikových cenných papírů.
- Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie je další výnos, který investor očekává od držení rizikového tržního portfolia namísto bezrizikových aktiv.