Co je CAPM - Model oceňování kapitálových aktiv - vzorec, příklad

Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je model, který popisuje vztah mezi očekávaným výnosem Očekávaný výnos Očekávaný výnos z investice je očekávaná hodnota rozdělení pravděpodobnosti možných výnosů, které může poskytnout investorům. Návratnost investice je neznámá proměnná, která má různé hodnoty spojené s různými pravděpodobnostmi. a riziko investice do cenného papíru. Ukazuje, že očekávaný výnos z cenného papíru se rovná bezrizikovému výnosu plus riziková prémie Akciová riziková prémie Akciová riziková prémie je rozdíl mezi výnosy z vlastního kapitálu / jednotlivých akcií a bezrizikovou mírou návratnosti. Jde o náhradu investorovi za to, že podstoupil vyšší míru rizika a investoval do vlastního kapitálu než do bezrizikových cenných papírů. , která je založena na beta verzi Unlevered Beta / Asset Beta Unlevered Beta (Asset Beta) je volatilita výnosů pro podnik, bez ohledu na jeho finanční páku. Zohledňuje pouze svá aktiva. Porovnává riziko nespolehlivé společnosti s rizikem trhu. Vypočítává se tak, že se vezme kapitál beta a vydělí se 1 plus dluh upravený o daň na kapitál tohoto cenného papíru. Níže je ukázka konceptu CAPM.

CAPM ilustrace

Obrázek: Kurz matematiky financí pro podnikové finance.

Vzorec CAPM a výpočet

CAPM se počítá podle následujícího vzorce:

Vzorec CAPM

Kde:

Ra = Očekávaná návratnost cenného papíru

Rrf = bezriziková sazba

Ba = Beta zabezpečení

Rm = očekávaná návratnost trhu

Poznámka: „Risk Premium“ = (Rm - Rrf)

Vzorec CAPM se používá pro výpočet očekávaných výnosů aktiva. Je založen na myšlence systematického rizika (jinak známého jako nediferencovatelné riziko), které je třeba investorům kompenzovat ve formě rizikové prémie Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie je dodatečný výnos, který investor očekává od držení rizikového rizika tržní portfolio místo bezrizikových aktiv. . Riziková prémie je míra návratnosti vyšší než bezriziková sazba. Při investování investoři touží po vyšší rizikové prémii při přijímání rizikovějších investic.

CAPM vzorec

Očekávaný návrat CAPM - očekávaný výnos

Výše uvedená notace „Ra“ představuje očekávaný výnos kapitálového aktiva v čase, vzhledem ke všem ostatním proměnným v rovnici. „Očekávaný výnos“ je dlouhodobý předpoklad o tom, jak se bude investice odehrávat po celou dobu její životnosti.

Bezriziková sazba CAPM - bezriziková sazba

Označení „Rrf“ je pro bezrizikovou sazbu, která se obvykle rovná výnosu 10letého vládního dluhopisu USA. Bezriziková sazba by měla odpovídat zemi, kde se investuje, a splatnost dluhopisu by měla odpovídat časovému horizontu investice. Profesionální konvencí je však obvykle používat desetiletou sazbu bez ohledu na to, protože jde o nejvíce citovaný a nejlikvidnější dluhopis.

Další informace najdete na kurzu Finance Fixed-Income Fundamentals.

Beta CAPM - Beta

Beta (ve vzorci CAPM označovaná jako „Ba“) je měřítkem rizika akcie (volatilita výnosů), které se odráží měřením fluktuace jejích cenových změn vzhledem k celkovému trhu. Jinými slovy, jedná se o citlivost akcie na tržní riziko. Například pokud se beta společnosti rovná 1,5, zabezpečení má 150% volatility tržního průměru. Pokud se však beta rovná 1, očekávaný výnos z cenného papíru se rovná průměrnému tržnímu výnosu. Beta -1 znamená, že zabezpečení má perfektní negativní korelaci s trhem.

Chcete-li se dozvědět více: přečtěte si o beta beta aktiva v beta verzi Unlevered Beta / Aseta Beta Unlevered Beta (Aseta Beta) je volatilita výnosů pro podnik, bez ohledu na jeho finanční páku. Zohledňuje pouze svá aktiva. Porovnává riziko nespolehlivé společnosti s rizikem trhu. Vypočítává se tak, že se vezme kapitál beta a vydělí se 1 plus daň upravený dluh vůči vlastnímu kapitálu.

Tržní riziková prémie

Z výše uvedených komponent CAPM můžeme zjednodušit vzorec tak, aby se snížila „očekávaná návratnost trhu mínus bezriziková sazba“ jednoduše jako „tržní riziková prémie“. Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie je další výnos, který investor očekává od držení rizikového tržního portfolia namísto bezrizikových aktiv. představuje dodatečný výnos nad rámec bezrizikové sazby, která je nutná ke kompenzaci investorů za investice do rizikovější třídy aktiv Třída aktiv Třída aktiv je skupina podobných investičních nástrojů. Různé třídy nebo typy investičních aktiv - například investice s pevným výnosem - jsou seskupeny na základě podobné finanční struktury. Obvykle se s nimi obchoduje na stejných finančních trzích a vztahují se na ně stejná pravidla a předpisy. . Jinými slovy, čím je trh nebo třída aktiv volatilnější, tím vyšší bude tržní riziková prémie.

Vysvětlení videa CAPM

Níže je krátké video vysvětlující, jak funguje model oceňování kapitálových aktiv a jeho význam pro finanční modelování a oceňování v podnikových financích. Chcete-li se dozvědět více, podívejte se na kurzy finančních analytiků Finance.

Proč je CAPM důležité

Vzorec CAPM je široce používán ve finančním průmyslu. Při výpočtu vážených průměrných nákladů na kapitál je zásadní. WACC WACC jsou vážené průměrné náklady na kapitál společnosti a představují její smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled toho, co to je, proč se používá, jak ji vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení (WACC), protože CAPM počítá náklady na kapitál.

WACC se hojně používá ve finančním modelování Co je to finanční modelování Finanční modelování se provádí v aplikaci Excel za účelem předpovědi finanční výkonnosti společnosti. Přehled toho, co je finanční modelování, jak a proč stavět model. . Lze jej použít k vyhledání čisté současné hodnoty (NPV) budoucích peněžních toků z investice a k dalšímu výpočtu její podnikové hodnoty Enterprise Value Enterprise Value neboli Firm Value je celá hodnota firmy rovná její hodnotě vlastního kapitálu, plus čistý dluh plus jakýkoli menšinový podíl použitý při ocenění. Zaměřuje se spíše na celkovou tržní hodnotu než na hodnotu vlastního kapitálu, takže jsou zahrnuty všechny majetkové podíly a pohledávky z dluhu i vlastního kapitálu. a nakonec jeho hodnota vlastního kapitálu.

Příklad CAPM - výpočet očekávaného výnosu

Vypočítáme očekávanou návratnost akcie pomocí vzorce Model kapitálových aktiv (CAPM). Předpokládejme, že jsou známy následující informace o akciích:

  • Obchoduje na NYSE a její operace jsou založeny ve Spojených státech
  • Aktuální výnos z 10leté státní pokladny v USA je 2,5%
  • Průměrný nadměrný historický roční výnos u amerických akcií je 7,5%
  • Beta akcie je 1,25 (což znamená, že její průměrný výnos je 1,25x tak volatilní jako S & P500 za poslední 2 roky)

Jaká je očekávaná návratnost zabezpečení pomocí vzorce CAPM?

Rozdělme odpověď pomocí vzorce shora v článku:

  • Očekávaný výnos = Bezriziková sazba + [Beta x Prémie za návratnost z trhu]
  • Očekávaný výnos = 2,5% + [1,25 x 7,5%]
  • Očekávaný výnos = 11,9%

Stáhněte si šablonu zdarma

Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!

Další zdroje

Doufáme, že tento finanční průvodce vzorcem CAPM byl užitečný. Abychom se mohli dál učit a rozvíjet svou finanční kariéru jako finanční analytik, vyvinuli jsme několik dalších článků, které jsou vysoce relevantní. Další informace najdete zde:

  • WACC WACC WACC jsou vážené průměrné náklady na kapitál společnosti a představují její smíšené náklady na kapitál, včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled o tom, co to je, proč se používá, jak to vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení
  • Aseta Beta Unlevered Beta / Asset Beta Unlevered Beta (Asset Beta) je volatilita výnosů pro podnik, bez ohledu na jeho finanční páku. Zohledňuje pouze svá aktiva. Porovnává riziko nespolehlivé společnosti s rizikem trhu. Vypočítává se tak, že se vezme kapitál beta a vydělí se 1 plus daň upravený dluh vůči vlastnímu kapitálu
  • Metody oceňování Oceňování Oceňování se týká procesu stanovení současné hodnoty společnosti nebo aktiva. Toho lze dosáhnout pomocí řady technik. Analytici, kteří chtějí
  • Srovnatelná firemní analýza Srovnatelná firemní analýza Jak provést srovnatelnou firemní analýzu. Tato příručka vám krok za krokem ukáže, jak vytvořit srovnatelnou analýzu společnosti („Comps“), obsahuje bezplatnou šablonu a mnoho příkladů. Comps je relativní metodika oceňování, která zkoumá poměry podobných veřejných společností a používá je k odvození hodnoty jiného podniku
  • Průvodce finančním modelováním Průvodce finančním modelováním zdarma Tato příručka pro finanční modelování zahrnuje tipy a osvědčené postupy aplikace Excel týkající se předpokladů, ovladačů, prognóz, propojení těchto tří výroků, analýzy DCF a dalších

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found