Americké depozitní stvrzenky - porozumění fungování ADR

Americké depozitní certifikáty (ADR) jsou obchodovatelné bezpečnostní nástroje, které vydává americká banka Nejlepší banky v USA Podle americké federální pojišťovací společnosti pro pojištění vkladů bylo v USA k únoru 2014 6 799 komerčních bank pojištěných FDIC. Banka je Federální rezervní banka, která vznikla po přijetí zákona o federálních rezervách v roce 1913, což představuje konkrétní počet akcií zahraniční společnosti, která je obchodována na finančních trzích v USA. Primární trh Primárním trhem je finanční trh, kde jsou vydávány nové cenné papíry, které jsou k dispozici pro obchodování jednotlivci a institucemi. Obchodní aktivity kapitálových trhů se dělí na primární trh a sekundární trh. . ADR vyplácejí dividendy v amerických dolarech a obchodují jako běžné akcie akcií Sklad Co je to akcie? Jednotlivec, který vlastní akcie ve společnosti, se nazývá akcionář a má nárok na část zbytkového majetku a výnosů společnosti (pokud by byla společnost někdy zrušena). Pojmy „akcie“, „akcie“ a „vlastní kapitál“ jsou používány zaměnitelně. . Společnosti nyní mohou hromadně nakupovat akcie zahraničních společností a znovu je vydávat na americkém trhu. Nežádoucí účinky jsou uvedeny na NYSE, NASDAQ, AMEX a lze je prodávat volně prodejně.

Americké depozitní potvrzení

Před zavedením ADR v roce 1927 čelili investoři v USA mnoha překážkám při pokusu o investice do akcií zahraničních společností. Američtí investoři mohli akcie koupit pouze na mezinárodních burzách, což znamenalo vypořádat se s směnnými kurzy měn a regulačními rozdíly v zahraničních jurisdikcích. Potřebovali se seznámit s různými pravidly a riziky souvisejícími s investováním do společností bez přítomnosti v USA. Díky ADR však mohou investoři diverzifikovat své portfolio investováním do zahraničních společností, aniž by si museli otevírat účet zahraničního makléře.

Jak fungují americké depozitní potvrzení

Investoři, kteří jsou ochotni investovat do amerických depozitních potvrzení, je mohou zakoupit od makléřů nebo prodejců. Zprostředkovatelé a obchodníci získávají ADR nákupem již vydaných ADR na finančních trzích v USA nebo vytvořením nového ADR. Již vydané ADR lze získat od NASDAQ nebo NYSE.

Vytvoření nového ADR zahrnuje nákup akcií zahraniční společnosti na domácím trhu emitenta a uložení získaných akcií do depozitní banky na zámořském trhu. Banka poté vydá ADR, které se rovnají hodnotě akcií uložených v bance, a prodejce / makléř vezme ADR na americké finanční trhy, aby je prodal. Rozhodnutí o vytvoření alternativního řešení sporů závisí na cenách, dostupnosti a poptávce.

Investorům, kteří si zakoupí ADR, jsou vypláceny dividendy v amerických dolarech. Zahraniční banka vyplácí dividendy v rodné měně a prodejce / makléř rozděluje dividendy v amerických dolarech po zohlednění nákladů na převod měny a zahraničních daní. To americkým investorům usnadňuje investice do zahraniční společnosti bez obav z směnných kurzů. Americké banky, které se zabývají ADR, vyžadují, aby jim zahraniční společnosti poskytly své finanční informace, které investoři používají k určení finančního zdraví společnosti.

Jak ADR fungují

Druhy amerických depozitních potvrzení

Nežádoucí reakce, které se prodávají na finančních trzích v USA, lze rozdělit na sponzorované a nesponzorované.

1. Sponzorované ADR

U sponzorovaného ADR uzavře zahraniční společnost vydávající akcie veřejnosti smlouvu s depozitní bankou v USA o prodeji svých akcií na trzích v USA. Americká banka je odpovědná za vedení záznamů, prodej a distribuci akcií veřejnosti, distribuci dividend atd. Sponzorované ADR mohou být uvedeny na amerických burzách.

2. Nesponzorované ADR

Nesponzorované ADR vytvářejí makléři / obchodníci bez spolupráce zahraniční společnosti vydávající akcie. Nesponzorované ADR se obchodují na amerických mimoburzovních trzích bez nutnosti registrace u Komise pro cenné papíry (SEC). Před rokem 2008 byli všichni makléři a obchodníci obchodující s ADR povinni podat písemnou žádost, než jim bylo povoleno obchodovat v USA. Změna SEC z roku 2008 poskytla výjimku zahraničním emitentům, kteří splnili určité regulační podmínky. Nesponzorované ADR se obchodují pouze na mimoburzovních trzích.

Úrovně amerických depozitních potvrzení

ADR jsou seskupeny do tří úrovní v závislosti na rozsahu přístupu zahraniční společnosti na americký obchodní trh.

1. Sponzorovaná úroveň I

Úroveň I je nejnižší úroveň, na které lze vydávat sponzorované ADR. Je to nejběžnější úroveň pro zahraniční společnosti, které nesplňují podmínky pro jiné úrovně nebo nechtějí, aby byly jejich cenné papíry kótovány na amerických burzách. Na ADR úrovně I se vztahují nejmenší požadavky na hlášení u Komise pro cenné papíry a obchoduje se s nimi pouze přes přepážku. Společnosti nejsou povinny vydávat čtvrtletní nebo výroční zprávy jako jiné veřejně obchodované společnosti. Emitenti úrovně I však musí mít své akcie kótované na jedné nebo více burzách v zemi původu. Úroveň I lze upgradovat na úroveň II, když je společnost připravena k prodeji prostřednictvím amerických burz.

2. Sponzorované ADR úrovně II

ADR úrovně II mají od SEC více požadavků než úroveň I a společnost dostává příležitost navázat vyšší obchodní přítomnost na amerických akciových trzích. Společnost musí podat prohlášení o registraci u SEC. Společnost také musí podat formulář 20-F v souladu se standardy GAAP nebo IFRS. Formulář 20-F je ekvivalentem formuláře 10-K, který předkládají veřejně obchodované společnosti v USA. Pokud emitent tyto požadavky nesplní, může být vyřazen nebo snížen na úroveň I.

3. Sponzorované ADR úrovně III

Úroveň III je nejvyšší a nejprestižnější úroveň, kterou může zahraniční společnost sponzorovat. Zahraniční společnost na této úrovni může uskutečnit veřejnou nabídku ADR, aby získala kapitál od amerických investorů prostřednictvím amerických burz. ADR úrovně III také přitahují přísnější předpisy SEC. Společnost musí podat formulář F-1 (prospekt) a formulář 20-F (výroční zprávy) v souladu se standardy GAAP nebo IFRS. Veškeré materiály distribuované akcionářům v domovské zemi emitenta musí být zaslány SEC jako formulář 6-K. Mezi příklady zahraničních společností, kterým se podařilo vstoupit na tuto úroveň ADR, patří Vodafone, Petrobras a China Information Technology.

Ukončení nebo zrušení

ADR mohou být zrušeny na základě rozhodnutí zahraničního emitenta nebo depozitní banky, která je vytvořila. Ukončení má za následek zrušení všech vydaných ADR a vyřazení z amerických devizových trhů, kde se zahraniční akcie obchodovaly. Před ukončením musí společnost napsat majitelům ADR a dát jim možnost vyměnit své ADR za zahraniční cenné papíry představované účtenkami. Pokud vlastníci převezmou zahraniční cenné papíry, mohou hledat makléře, kteří obchodují na konkrétním zahraničním trhu. Pokud se majitel rozhodne po ukončení platnosti držet jejich certifikáty ADR, bude depozitářská banka pokračovat v zadržování zahraničních cenných papírů a shromažďovat dividendy, ale neprodá více cenných papírů ADR.

Další zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finanční vysvětlení amerických depozitních potvrzení. Finance je oficiálním globálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari, přední certifikační program finančních analytiků. Chcete-li se dále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné tyto další zdroje:

  • Obchodovatelné cenné papíry Obchodovatelné cenné papíry Obchodovatelné cenné papíry jsou neomezené krátkodobé finanční nástroje, které jsou vydávány buď pro majetkové cenné papíry, nebo pro dluhové cenné papíry veřejně kótované společnosti. Vydávající společnost vytváří tyto nástroje za výslovným účelem získávání finančních prostředků pro další financování obchodních aktivit a expanzi.
  • Akciové kapitálové trhy Akciový kapitálový trh (ECM) Trh kapitálového kapitálu je podmnožinou kapitálového trhu, kde finanční instituce a společnosti interagují s obchodováním s finančními nástroji
  • Druhy trhů - Dealers, Brokers, Burzy Druhy trhů - Dealers, Brokers, Burzy Trhy zahrnují makléře, dealery a burzovní trhy. Každý trh funguje podle různých obchodních mechanismů, které ovlivňují likviditu a kontrolu. Různé typy trhů umožňují různé obchodní charakteristiky uvedené v této příručce
  • Obchodní mechanismy Obchodní mechanismy Obchodní mechanismy odkazují na různé metody obchodování aktiv. Dva hlavní typy obchodních mechanismů jsou obchodní mechanismy založené na nabídkách a objednávkách

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found