Expanzní měnová politika - definice, nástroje a efekty

Expanzivní měnová politika je druh makroekonomické měnové politiky, která si klade za cíl zvýšit tempo měnové expanze a stimulovat tak růst domácí ekonomiky. Ekonomický růst musí být podporován další nabídkou peněz. Peněžní injekce zvyšuje výdaje spotřebitelů i zvyšuje kapitálové investice Kapitálové výdaje Kapitálové výdaje se vztahují k fondům, které společnost používá k nákupu, zdokonalení nebo údržbě dlouhodobých aktiv za účelem zvýšení efektivity nebo kapacity společnosti. Dlouhodobý majetek je obvykle hmotný a má dobu použitelnosti delší než jedno účetní období. podniky.

Expanzní měnová politika

Expanzivní měnovou politiku obecně provádí centrální banka Federální rezervní systém (Fed) Federální rezervní systém je centrální bankou Spojených států a je finanční autoritou za největší světovou ekonomikou volného trhu. nebo podobný regulační úřad.

Nástroje pro expanzivní měnovou politiku

Podobně jako kontrakční měnová politika je expanzivní měnová politika primárně prováděna prostřednictvím úrokových sazeb Úroková sazba Úroková sazba se vztahuje k částce účtované věřitelem dlužníkovi za jakoukoli formu zadaného dluhu, obecně vyjádřenou jako procento jistiny. , požadavky na rezervy a operace na volném trhu. Expanzní politika používá nástroje následujícím způsobem:

1. Snižte krátkodobé úrokové sazby

Úpravy krátkodobých úrokových sazeb jsou hlavním nástrojem měnové politiky pro centrální banku. Komerční banky si obvykle mohou od centrální banky brát krátkodobé půjčky, aby uspokojily svůj nedostatek likvidity. Na oplátku za půjčky účtuje centrální banka krátkodobou úrokovou sazbu. Snížením krátkodobých úrokových sazeb centrální banka snižuje náklady na půjčky komerčním bankám.

Banky následně snižují úrokové sazby, které účtují svým spotřebitelům za půjčky. Proto kdykoli centrální banka sníží úrokové sazby, nabídka peněz v ekonomice vzroste.

2. Snižte povinné minimální rezervy

Obchodní banky jsou povinny držet minimální částku rezerv u centrální banky. Za účelem zvýšení nabídky peněz může centrální banka snížit povinné minimální rezervy. V takovém případě by komerční banky viděly, aby byly klientům půjčovány další prostředky.

3. Rozšiřte operace na volném trhu (nakupujte cenné papíry)

Centrální banka může také používat operace na volném trhu s vládními cennými papíry Treasury Bills (T-Bills) Treasury Bills (or T-Bills in short) are a short-term financial instrument that is emited the US Treasury with splatties range from několik dní až 52 týdnů (jeden rok). Jsou považovány za nejbezpečnější investice, protože jsou podpořeny plnou vírou a důvěrou vlády Spojených států. ovlivnit nabídku peněz v ekonomice. Může se rozhodnout koupit velké množství státem vydaných cenných papírů (např. Vládních dluhopisů) od institucionálních investorů, aby do domácí ekonomiky vložila další hotovost.

Dopady expanzivní měnové politiky

Dopady expanzivní měnové politiky

Expanzivní měnová politika může přinést některé zásadní změny v ekonomice. Nejběžnější jsou následující efekty:

1. Stimulace ekonomického růstu

Expanzivní měnová politika snižuje náklady na půjčky. Spotřebitelé proto mají tendenci utrácet více, zatímco podniky se vyzývají k větším kapitálovým investicím.

2. Zvýšená inflace

Injekce dalších peněz do ekonomiky zvyšuje inflaci Inflace Inflace je ekonomický koncept, který se týká zvýšení cenové hladiny zboží během stanoveného časového období. Nárůst cenové hladiny znamená, že měna v dané ekonomice ztrácí kupní sílu (tj. Za stejnou částku peněz lze nakoupit méně). úrovně. Pro ekonomiku to může být výhodné i nevýhodné. Nadměrné zvyšování nabídky peněz může vést k neudržitelným úrovním inflace. Na druhé straně může zvýšení inflace zabránit možné deflaci, která může být škodlivější než rozumná inflace.

3. Devalvace měny

Vyšší nabídka peněz snižuje hodnotu místní měny. Devalvace je výhodná pro exportní schopnost ekonomiky, protože vývoz je pro zahraniční země levnější a atraktivnější.

4. Snížená nezaměstnanost

Stimulace kapitálových investic vytváří v ekonomice další pracovní místa. Expanzivní měnová politika proto obecně snižuje nezaměstnanost. Strukturální nezaměstnanost Strukturální nezaměstnanost je druh nezaměstnanosti způsobený rozporem mezi dovednostmi, které má nezaměstnaná populace, a volnými místy na trhu. Strukturální nezaměstnanost je dlouhodobá událost, která je způsobena zásadními změnami v ekonomice. .

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Hrubý národní produkt (HNP) Hrubý národní produkt Hrubý národní produkt (HNP) je měřítkem hodnoty veškerého zboží a služeb produkovaných obyvateli a podniky země. Odhaduje hodnotu konečných produktů a služeb vyráběných obyvateli země bez ohledu na místo výroby.
  • Nepružná poptávka Nepružná poptávka Nepružná poptávka je, když se poptávka kupujícího nemění tolik jako změny cen. Když se cena zvýší o 20% a poptávka poklesne pouze o 1%, říká se, že je nepružná.
  • Tržní ekonomika Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.
  • Teorie kvantity peněz Teorie kvantity peněz Teorie kvantity peněz odkazuje na myšlenku, že dostupné množství peněz (peněžní zásoba) roste stejným tempem jako dlouhodobě cenové hladiny. Když úrokové sazby klesnou nebo se sníží daně a přístup k penězům bude méně omezen, spotřebitelé budou méně citliví na cenové změny

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found