Oblast volného obchodu - přehled, výhody a nevýhody

Zóna volného obchodu (FTA) se týká konkrétního regionu, kde skupina zemí v uvedeném regionu podepisuje dohodu, která uzavírá hospodářskou spolupráci mezi nimi. Hlavním cílem dohody o volném obchodu je odstranit překážky v obchodování, konkrétně cla a dovozní kvóty. Dovozní kvóty Dovozní kvóty jsou vládou stanovené limity na množství určitého zboží, které lze do země dovážet. Obecně lze říci, že tyto kvóty jsou zavedeny na ochranu domácího průmyslu a zranitelných producentů. a podporovat volný obchod se zbožím a službami mezi svými členskými zeměmi.

Oblast volného obchodu

Co jsou dohody o volném obchodu?

Dohody o volném obchodu uzavírají dvě nebo více zemí, které chtějí uzavřít vzájemnou ekonomickou spolupráci a dohodnout se na vzájemných obchodních podmínkách. V dohodě členské země konkrétně určují cla a tarify Tarif A je forma daně uvalené na dovážené zboží nebo služby. Tarify jsou běžným prvkem mezinárodního obchodování. Primární cíle vnucování, které mají být uvaleny na členské země, pokud jde o dovoz a vývoz.

Mezi klíčové podmínky dohod o volném obchodu a oblastí volného obchodu patří:

  • Dovoz zboží jsou výrobky, které byly vyrobeny z cizí země a jsou přivezeny do jiné země a spotřebovány jejími domácími obyvateli.
  • Export zboží jsou opakem importovaného zboží - výrobce se sídlem v jedné zemi prodává své výrobky kupujícím v jiné zemi.

Zóna volného obchodu vs. celní unie vs. jednotný trh

Zóna volného obchodu a celní unie se zabývají tarify i obchodováním. V mnoha ohledech se však liší.

1. Oblast volného obchodu

Zóna volného obchodu se zabývá odstraněním cel a také opatřeními, která se uplatňují na členské země při vzájemném obchodu. To znamená, že neexistuje žádný společný soubor politik, které by se vztahovaly na všechny členy, a že každá země v oblasti volného obchodu ukládá svá vlastní cla a kvóty.

Další věcí na zóně volného obchodu je, že s čímkoli dovezeným zvenčí nelze obvykle volně obchodovat v dané oblasti. Například dvě země, které jsou členy zóny volného obchodu, jako jsou USA a Mexiko, si navzájem neukládají cla. Pokud však USA dovážejí banány například z Jižní Ameriky, může uplatnit konkrétní soubor cel.

2. Celní unie

Celní unie Celní unie Celní unie je dohoda mezi dvěma nebo více sousedními zeměmi o odstranění obchodních překážek, snížení nebo zrušení cel a odstranění kvót. Takové odbory byly definovány Všeobecnou dohodou o clech a obchodu (GATT) a jsou třetí fází ekonomické integrace. na druhé straně obsahuje společný soubor cel a kvót uvalených na členské státy a jejich členskými zeměmi. Rovněž dále umožňuje volný pohyb dovozu v rámci oblasti a mezi jejími členy. Například zboží ze třetí země, které je dováženo členem celní unie, lze také bez cla dovážet do jiných zemí, které jsou členy unie.

3. Jednotný trh

Jednotný trh běží hlouběji než celní unie, protože podporuje obchodování bez tření. Každý člen uznává, že každý jednotlivý produkt vyrobený členy skupiny je vhodný k prodeji, distribuci všem členům a ke spotřebě.

Jednotný trh v zásadě vytváří rovné podmínky pro každého člena a zahrnuje nejen obchodovatelné výrobky a zboží, ale také umožňuje občanům každé členské země svobodně pracovat v celé oblasti.

Výhody zóny volného obchodu

Oblast volného obchodu nabízí několik výhod, včetně:

1. Zvýšená účinnost

Dobrá věc v oblasti volného obchodu je, že podporuje konkurenci, což následně zvyšuje efektivitu země, aby byla na stejné úrovni jako její konkurenti. Produkty a služby se pak stávají kvalitnějšími, aniž by byly příliš drahé.

2. Specializace zemí

Pokud bude existovat tvrdá konkurence, budou mít země tendenci vyrábět více produktů nebo zboží, ve kterých jsou nejúčinnější. Je to proto, že jejich dokončení trvá méně času a jejich výstup je vyšší.

3. Žádný monopol

Pokud existuje volný obchod a jsou odstraněny cla a kvóty, jsou také zrušeny monopoly, protože na trh může vstoupit více hráčů a vstoupit na ně.

4. Snížené ceny

Pokud bude existovat konkurence, zejména na celosvětové úrovni, ceny jistě poklesnou, což spotřebitelům umožní využívat vyšší kupní sílu.

5. Zvýšená rozmanitost

Se snazším a levnějším dovozem získají spotřebitelé přístup k celé řadě levných produktů.

Nevýhody zóny volného obchodu

Navzdory všem výhodám, které přináší zóna volného obchodu, existují také některé odpovídající nevýhody, včetně:

1. Ohrožení duševního vlastnictví

Když dovoz přijde snadněji, domácí výrobci k nim budou mít snadný přístup, což jim umožní kopírovat nápady a prodávat je jako knock-off. V mnoha zemích s malými nebo žádnými zákony o duševním vlastnictví by bylo snadné ukrást nápady.

2. Nezdravé pracovní podmínky

Outsourcing pracovních míst v rozvojových zemích se může stát trendem v oblasti volného obchodu. Protože v mnoha zemích chybí zákony na ochranu práce, mohou být pracovníci nuceni pracovat v nezdravém a nestandardním pracovním prostředí.

3. Méně daňových příjmů

Jelikož členské země již nepodléhají dovozním daním, musí vymyslet způsoby, jak kompenzovat snížené daňové příjmy.

Další zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Dvoustranné dohody Dvoustranná dohoda Dvoustranná dohoda, nazývaná také zúčtovací obchodní nebo vedlejší obchod, odkazuje na dohodu mezi stranami nebo státy, jejímž cílem je udržet obchodní schodky
  • Regionální obchodní dohody Regionální obchodní dohody Regionální obchodní dohody odkazují na smlouvu podepsanou dvěma nebo více zeměmi za účelem podpory volného pohybu zboží a služeb přes hranice jejích členů. Dohoda přichází s vnitřními pravidly, kterými se členské země řídí.
  • Překážky obchodu Překážky obchodu Překážky obchodu jsou zákonná opatření zavedená především k ochraně domácí ekonomiky národa. Obvykle snižují množství zboží a služeb, které lze importovat. Tyto obchodní překážky mají podobu cel nebo daní a
  • Transferové ceny Transferové ceny Transferové ceny představují ceny zboží a služeb, které jsou vyměňovány mezi běžně kontrolovanými právnickými osobami v rámci podniku. Například pokud dceřiná společnost prodává zboží nebo poskytuje služby holdingové společnosti, účtovaná cena se označuje jako cena za převod

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found