Typy fúzí - dozvíte se o různých typech fúzí a akvizic

Fúze odkazuje na dohodu Definitivní kupní smlouva Definitivní kupní smlouva (DPA) je právní dokument, který zaznamenává podmínky mezi dvěma společnostmi, které uzavírají dohodu o fúzi, akvizici, odprodeji, společném podnikání nebo nějaké formě strategického aliance. Jedná se o vzájemně závaznou smlouvu, ve které se dvě společnosti spojí a vytvoří jednu společnost. Jinými slovy, fúze je kombinace dvou společností do jednoho právního subjektu. V tomto článku se podíváme na různé typy fúzí, které mohou společnosti podstoupit.

typy fúzí

Druhy fúzí

Existuje pět základních kategorií nebo typů fúzí:

 1. Horizontální fúze: Fúze mezi společnostmi, které si navzájem přímo konkurují, pokud jde o produktové řady a trhy
 2. Vertikální fúze: Sloučení mezispolečnosti, které jsou ve stejném dodavatelském řetězci (např. maloobchodní společnost v automobilovém průmyslu se spojuje se společností, která dodává suroviny pro automobilové díly.)
 3. Fúze rozšíření trhu: Fúze mezi společnostmi na různých trzích, které prodávají podobné výrobky nebo služby
 4. Fúze rozšíření produktu: Fúze mezi společnostmi na stejných trzích, které prodávají různé, ale související produkty nebo služby
 5. Sloučení konglomerátu: Fúze mezi společnostmi v nesouvisejících obchodních činnostech (např. Oděvní společnost kupuje softwarovou společnost)

Naučte se o modelování různých typů fúzí ve finančním kurzu M&A Financial Modeling Course.

Horizontální fúze

Horizontální fúze Horizontální fúze K horizontální fúzi dochází, když se spojí společnosti působící ve stejném nebo podobném odvětví. Účelem horizontální fúze je spíše fúze mezi společnostmi, které si navzájem přímo konkurují. Horizontální fúze se provádějí za účelem zvýšení tržní síly Pozice trhu Pozice trhu se týká schopnosti ovlivňovat vnímání spotřebitele ohledně značky nebo produktu ve srovnání s konkurencí. Cíl trhu (podíl na trhu), dále využívat úspory z rozsahu Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu se vztahují k nákladové výhodě, se kterou se firma setká, když zvýší svou úroveň produkce. Výhoda vzniká díky inverznímu vztahu mezi fixní jednotkou náklady a vyrobené množství. Čím větší je množství vyrobené produkce, tím nižší jsou fixní náklady na jednotku. Typy, příklady, průvodce a využití synergií fúzí.

Slavným příkladem horizontální fúze byla fúze mezi HP (Hewlett-Packard) a Compaq v roce 2011. Úspěšná fúze mezi těmito dvěma společnostmi vytvořila světového technologického lídra v hodnotě přes 87 miliard USD.

Horizontální fúze (typy fúzí)

Vertikální fúze

Vertikální fúze Vertikální fúze Vertikální fúze je spojení mezi dvěma společnostmi ve stejném odvětví, ale v různých fázích výrobního procesu. Jinými slovy, vertikální fúze je fúze mezi společnostmi, které působí ve stejném dodavatelském řetězci. Vertikální fúze je kombinace společností podél výrobního a distribučního procesu podniku. Důvodem vertikální fúze je vyšší kontrola kvality, lepší tok informací v dodavatelském řetězci a synergie fúzí.

K pozoruhodné vertikální fúzi došlo mezi America Online a Time Warner v roce 2000. Fúze byla považována za vertikální fúzi kvůli různým operacím každé společnosti v dodavatelském řetězci - Time Warner poskytovala informace prostřednictvím CNN a Time Magazine, zatímco AOL distribuovala informace přes internet.

Vertikální fúze (typy fúzí a akvizic)

Fúze rozšíření trhu

Fúze rozšíření trhu je fúze mezi společnostmi, které prodávají stejné produkty nebo služby, ale působí na různých trzích. Cílem fúze rozšíření trhu je získat přístup na větší trh a tím i na větší základnu zákazníků / zákazníků.

Například fúze RBC Centura se společností Eagle Bancshares Inc. v roce 2002 byla fúzí rozšíření trhu, která pomohla RBC s rostoucím působením na severoamerickém trhu. Společnost Eagle Bancshares vlastnila Tucker Federal Bank, jednu z největších bank v Atlantě, s více než 250 pracovníky a aktivy v hodnotě 1,1 miliardy USD.

Fúze rozšíření trhu

Naučte se o modelování různých typů fúzí ve finančním kurzu M&A Financial Modeling Course.

Fúze s rozšířením produktu

Fúze rozšíření produktu je fúze mezi společnostmi, které prodávají související produkty nebo služby a působí na stejném trhu. Použitím fúze rozšíření produktu je sloučená společnost schopna seskupit své produkty dohromady a získat přístup k více spotřebitelům. Je důležité si uvědomit, že produkty a služby obou společností nejsou stejné, ale spolu souvisejí. Klíčem je, že využívají podobné distribuční kanály a běžné nebo související výrobní procesy nebo dodavatelské řetězce.

Například fúze mezi společnostmi Mobilink Telecom Inc. a Broadcom je fúzí rozšíření produktu. Obě společnosti působí v elektronickém průmyslu a výsledná fúze jim umožnila kombinovat technologie. Fúze umožnila kombinaci technologií 2G a 2,5G společnosti Mobilink s produkty 802.11, Bluetooth a DSP společnosti Broadcom. Proto jsou tyto dvě společnosti schopny prodávat produkty, které se navzájem doplňují.

Fúze s rozšířením produktu

Naučte se o modelování různých typů fúzí ve finančním kurzu M&A Financial Modeling Course.

Fúze konglomerátu

Fúze konglomerátu Fúze konglomerátu A fúze konglomerátu je spojení mezi společnostmi, které působí v různých průmyslových odvětvích a jsou zapojeny do odlišných, nesouvisejících obchodních aktivit. Fúze konglomerátu se dělí na čistá fúze konglomerátu a smíšené fúze konglomerátu. je fúze mezi společnostmi, které spolu zcela nesouvisejí. Existují dva typy sloučení konglomerátů: čisté a smíšené.

 • A fúze čistého konglomerátu zahrnuje společnosti, které zcela nesouvisejí a které působí na odlišných trzích.
 • A smíšená fúze konglomerátů zahrnuje společnosti, které se snaží rozšířit produktové řady nebo cílit na trhy.

Největším rizikem fúze konglomerátu je okamžitý posun obchodních operací vyplývající ze spojení, protože tyto dvě společnosti působí na zcela odlišných trzích a nabízejí nesouvisející produkty / služby.

Například fúze mezi společností Walta Disneye a společností American Broadcasting Company (ABC) byla fúzí konglomerátu. Společnost Walta Disneye je zábavní společnost, zatímco společnost American Broadcasting Company je americká komerční vysílací televizní síť (mediální a zpravodajská společnost).

Fúze konglomerátu (typy fúzí)

Další zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce typy fúzí. Finance nabízí globální analytik pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro finanční profesionály. Chcete-li se dozvědět více a rozšířit svou kariéru, prozkoumejte další relevantní finanční zdroje níže:

 • Sloučení Sloučení V oblasti podnikových financí je sloučení kombinací dvou nebo více společností do jedné větší společnosti. V účetnictví se sloučením nebo konsolidací rozumí kombinace účetní závěrky.
 • Metoda konsolidace Metoda konsolidace Metoda konsolidace je druh investičního účetnictví, který se používá ke konsolidaci finančních výkazů většinových vlastnických investic. Tuto metodu lze použít, pouze pokud má investor účinnou kontrolu nad dceřinou společností, která často předpokládá, že investor vlastní alespoň 50,1%
 • Proces fúzí a akvizic Proces fúzí a akvizic Proces fúzí a akvizic Tato příručka vás provede všemi kroky procesu fúzí a akvizic. Zjistěte, jak se dokončují fúze, akvizice a dohody. V této příručce načrtneme proces akvizice od začátku do konce, různé typy nabyvatelů (strategické vs. finanční nákupy), význam synergií a transakční náklady
 • Analýza následků fúze Analýza následků fúze Analýza následků fúze hodnotí finanční dopady fúze nebo akvizice na společnost. Ty musí být pečlivě zváženy dříve

Poslední příspěvky