Socialismus vs. kapitalismus - přehled, jak fungují, výhody

V ekonomice představuje socialismus vs. kapitalismus protichůdné myšlenkové směry a jejich ústřední argumenty se dotýkají role vlády v ekonomice a ekonomické rovnosti Parita kupní síly Koncept parity kupní síly (PPP) se používá k multilaterálnímu srovnání mezi národní příjmy a životní úroveň různých zemí. Kupní síla se měří cenou konkrétního koše zboží a služeb. Rovnost mezi dvěma zeměmi tedy znamená, že měnová jednotka v jedné zemi bude mezi občany nakupovat. Kapitalisté věří, že vládě je na tom lépe, když volný trh určí, kdo vyhraje a kdo prohraje.

Socialismus vs kapitalismus

Na druhou stranu se socialisté domnívají, že vláda je odpovědná za zajištění ekonomické rovnosti zavedením programů ve prospěch chudých, jako je bezplatné vzdělání, vyšší daně pro bohaté a dotované systémy zdravotní péče. Sociální zabezpečení Sociální zabezpečení je americký federální vládní program, který poskytuje sociální pojištění a dávky pro lidi s nedostatečným nebo žádným příjmem. První sociální. V kapitalistickém ekonomickém systému je práce se správou zdrojů ponechána soukromým podnikům. Korporace je právnická osoba vytvořená jednotlivci, akcionáři nebo akcionáři za účelem zisku. Korporace mohou uzavírat smlouvy, žalovat a být žalovány, vlastnit majetek, poukazovat federální a státní daně a půjčovat si peníze od finančních institucí. a volný trh může diktovat ceny produktů.

Otázka socialismu vs. kapitalismu dnes zůstává citlivou záležitostí, zejména pokud jde o rozsah role vlády při provádění ekonomických záležitostí dané země.

Co je to socialismus?

V socialistických ekonomikách vláda vlastní a spravuje ekonomické zdroje, jako jsou peníze a jiné formy kapitálu. Kapitál kapitál je cokoli, co zvyšuje schopnost člověka vytvářet hodnotu. Lze jej použít ke zvýšení hodnoty v celé řadě kategorií, jako je finanční, sociální, fyzický, intelektuální atd. V podnikání a ekonomice jsou dva nejběžnější typy kapitálu finanční a lidský. . Občané země pracují na vytváření bohatství, které je pak distribuováno všem. Vyznačuje se vlastní správou výrobních prostředků pracovníka a je založen na předpokladu, že to, co je dobré pro jednoho občana, je dobré pro všechny.

Všechno, co lidé produkují, je sociální produkt a je distribuováno všem občanům, kteří se podíleli na výrobním procesu. Vláda řídí systémy vzdělávání a zdravotní péče a občané platí za zdroje prostřednictvím vyšších daní.

Jak funguje socialismus

Socialistická ekonomika zajišťuje, aby byly uspokojeny základní potřeby lidí. Mezi základní potřeby patří věci jako přístřeší, vzdělání, zdravotní péče, ekonomická bezpečnost atd. Vláda jako subjekt spravující zdroje se může zapojit do výroby produktů nebo služeb, které lidé potřebují, i když to nevede k zisku vláda.

I když jen málo zemí dává přednost socialismu vs. kapitalismu, první z nich má určité nedostatky. Například když vláda poskytuje základní potřeby lidí, pracovníci vidí méně pobídek k tvrdé práci, aby generovali více příjmů a bohatství.

Když vláda rozdělí bohatství všem, občané, kteří se více snaží o výrobní proces, se cítí méně spojeni s příjmy, které generovali. Podíváme-li se na systémy socialismus vs. kapitalismus po celém světě, patří mezi příklady socialistických ekonomik Čínská lidová republika, Severní Korea a Vietnam.

Výhody socialismu

  • Vláda zachází s občany jako s rovnými a bohatství vytvářené zaměstnanci je rovnoměrně rozděleno všem.
  • Vláda řídí výrobní prostředky, což zajišťuje spravedlivé využívání a distribuci zdrojů. Soukromé podniky nesmějí využívat výrobní prostředky ke svým osobním ziskům.
  • Snižuje třídní rozdíly mezi chudými a bohatými, protože bohatství je distribuováno všem.

Nevýhody socialismu

  • Státní vlastnictví zdrojů vede k neefektivnosti, protože pracovníci nemají motivaci tvrdě pracovat a snižovat výrobní náklady.

Regulovaný vs. volný trh

Co je to kapitalismus?

Kapitalismus je ekonomický systém, kde soukromé společnosti vlastní a provozují výrobní prostředky za účelem zisku. Vlastníci bohatství a nemovitostí v ekonomice rozhodují o tom, jak budou zdroje využity, zatímco ceny zboží a služeb jsou určovány konkurencí v tržní ekonomice.

Na rozdíl od socialistické ekonomiky má vláda minimální kontrolu nad tím, co vyrábějí soukromé podniky, kdy je produkt vyroben, a množstvím, které má produkovat. Jedinou rolí, kterou na kapitalistickém trhu hraje vláda, je prosazování zákonů a předpisů s cílem vytvořit rovné podmínky pro fungování podniků.

Jak funguje kapitalismus

Soukromé podniky vlastní výrobní prostředky a provozují je za účelem zisku. Vznikají jim náklady na výrobu komodit, které se prodávají na trhu za vyšší cenu, než jsou výrobní náklady. Příjem, který získají z podnikání, jim umožňuje nakupovat nové suroviny, platit provozní náklady a platy a stále si ponechávat určité výdělky na reinvestice a expanzi.

U velkých společností vedení předpokládá větší roli při maximalizaci hodnoty pro akcionáře investováním do portfolií, která investorům přinášejí vysokou návratnost jejich investic. S korporacemi v kapitalistických ekonomikách se zachází stejně jako s jednotlivci a mohou vykonávat stejné činnosti jako obchodování a žaloby jako jednotlivci. Kapitalismus také dává podnikům více pobídek k tvrdé práci, protože se těší všem ziskům a bohatství, které generují z ekonomiky.

Výhody kapitalismu

  • Spotřebitelé mají širší výběr produktů a služeb, ze kterých si mohou vybrat, protože tento systém umožňuje firmám konkurovat jiným ekonomickým společnostem.
  • Podniky mají větší motivaci tvrdě pracovat, protože si mohou užívat zisků, které vytvářejí pomocí výrobních prostředků.
  • Vyšší efektivita trhu, protože podniky jsou podporovány v hledání inovativních způsobů snižování nákladů při zachování kvality produktů.

Nevýhody kapitalismu

  • Rozdíl třídy mezi bohatými a chudými. Bohatí si užívají většinu zisků z podnikání, zatímco chudým vyplácejí platy a mzdy za práci pro bohaté.
  • Umožňuje firmám vytvářet monopoly v dodávkách produktů nebo služeb. Monopoly mohou zneužívat své pravomoci účtováním vyšších cen na úkor spotřebitele.

Více zdrojů

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika. Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže

  • Křivka poptávky Křivka poptávky Křivka poptávky je řádek, který ukazuje, kolik jednotek zboží nebo služby bude zakoupeno za různé ceny. Cena je vynesena na svislou osu (Y), zatímco množství je vyneseno na vodorovnou (X) osu.
  • Normativní ekonomie Normativní ekonomie Normativní ekonomie je myšlenkový směr, který věří, že ekonomie jako předmět by měla předávat prohlášení o hodnotě, úsudky a názory na hospodářské politiky, prohlášení a projekty. Vyhodnocuje situace a výsledky ekonomického chování jako morálně dobré nebo špatné.
  • Oligopoly Oligopoly Pojem „oligopol“ označuje odvětví, kde působí pouze malý počet firem. V oligopolu nemá žádná firma velké tržní síly. Žádná jednotlivá firma tedy není schopna zvýšit své ceny nad tuto cenu
  • Reaganomika Reaganomika Reaganomika označuje hospodářskou politiku, kterou navrhl americký prezident Ronald Reagan během jeho prezidentování v 80. letech. Tyto politiky byly zavedeny v boji proti dlouhému období pomalého ekonomického růstu, vysoké nezaměstnanosti a vysoké inflace, ke kterému došlo za prezidentů Geralda Forda a Jimmyho Cartera.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found