Strategické aliance - typy a výhody strategických aliancí

Strategické aliance jsou dohody mezi dvěma nebo více nezávislými společnostmi o spolupráci při výrobě, vývoji nebo prodeji produktů. Účetnictví Naši účetní průvodci a zdroje jsou samostudijními průvodci, kteří se učí účetnictví a finance vlastním tempem. Procházejte stovky průvodců a zdrojů. a služby nebo jiné obchodní cíle.

Například ve strategické alianci kombinují společnost A a společnost B své příslušné zdroje, schopnosti a základní kompetence, aby vytvořily vzájemné zájmy při navrhování, výrobě nebo distribuci zboží nebo služeb.

Téma strategické aliance

Druhy strategických aliancí

Existují tři typy strategických aliancí: Joint Venture, Equity Strategic Alliance a Non-equity Strategic Alliance.

# 1 Společný podnik

Společný podnik Realitní společný podnik Realitní společný podnik (JV) hraje klíčovou roli při vývoji a financování většiny velkých realitních projektů. Společný podnik je ujednání, které vznikne, když mateřské společnosti založí novou podřízenou společnost. Dceřiná společnost Dceřinou společností (sub) je obchodní subjekt nebo společnost, která je plně vlastněna nebo částečně ovládána jinou společností, která se označuje jako mateřská nebo holdingová společnost. Vlastnictví je určeno procentem akcií držených mateřskou společností a vlastnický podíl musí činit alespoň 51%. . Například společnost A a společnost B (mateřské společnosti) mohou vytvořit společný podnik vytvořením společnosti C (podřízená společnost).

Kromě toho, pokud každá společnost A a společnost B vlastní 50% podřízené společnosti, je to definováno jako společný podnik 50–50. Pokud společnost A vlastní 70% a společnost B vlastní 30%, je společný podnik klasifikován jako majoritní podnik.

# 2 Akciová strategická aliance

Akciová strategická aliance je vytvořena, když jedna společnost koupí určité procento akcií druhé společnosti. Pokud společnost A koupí 40% vlastního kapitálu ve společnosti B, vytvoří se strategická aliance akcií.

# 3 Non-equity Strategic Alliance

Non-equity strategická aliance je vytvořena, když dvě nebo více společností podepíše smluvní vztah, aby spojily své zdroje a schopnosti dohromady.

Další informace najdete v kurzu Korporátní a obchodní strategie financí.

Důvody strategických spojenectví

Abychom pochopili důvody strategických aliancí, zvažte tři různé životní cykly produktu: Pomalý cyklus, Standardní cyklus a Rychlý cyklus. Životní cyklus produktu je dán potřebou inovovat a neustále vytvářet nové produkty v průmyslovém odvětví. Například farmaceutický průmysl provozuje pomalý životní cyklus produktu, zatímco softwarový průmysl funguje v rychlém životním cyklu produktu. U společností, jejichž produkt spadá do jiného životního cyklu produktu, jsou důvody strategických aliancí různé:

# 1 Pomalý cyklus

V pomalém cyklu jsou konkurenční výhody společnosti chráněny po relativně dlouhou dobu. Farmaceutický průmysl funguje v pomalém životním cyklu produktu, protože produkty nejsou vyvíjeny každý rok a patenty vydrží dlouhou dobu.

Vytvářejí se strategická aliance za účelem získání přístupu na omezený trh, udržení stability trhu (stanovení standardů produktu) a vytvoření franšízy na novém trhu.

# 2 Standardní cyklus

Ve standardním cyklu společnost uvádí na trh nový produkt každých několik let a může nebo nemusí být schopen udržet si vedoucí pozici v oboru.

Vytvářejí se strategická aliance, která mají získat podíl na trhu, pokusit se vytlačit jiné společnosti, shromáždit zdroje pro velké kapitálové projekty, dosáhnout úspor z rozsahu nebo získat přístup k doplňkovým zdrojům.

# 3 Rychlý cyklus

V rychlém cyklu nejsou chráněny konkurenční výhody společnosti a společnosti působící v rychlém životním cyklu produktu musí neustále přežívat a vyvíjet nové produkty / služby.

Vytvářejí se strategická aliance, která mají urychlit vývoj nového zboží nebo služeb, sdílet výdaje na výzkum a vývoj, zefektivnit pronikání na trh a překonat nejistotu.

Vytváření strategických aliancí

Vytváření hodnot ve strategických aliancích

Strategické aliance vytvářejí hodnotu:

 1. Zlepšení současných operací
 2. Změna konkurenčního prostředí
 3. Snadný vstup a výstup

Aktuální operace jsou vylepšeny kvůli:

 • Úspory z rozsahu z úspěšných strategických aliancí
 • Schopnost učit se od ostatních partnerů
 • Riziko a náklady sdílené mezi partnery

Změna konkurenčního prostředí prostřednictvím:

 • Vytváření technologických standardů (například Sony a Panasonic oznamují spolupráci při výrobě televizoru nové generace). To by pomohlo stanovit nový standard v konkurenčním prostředí.

Usnadnění vstupu a výstupu společností prostřednictvím:

 • Levný vstup do nových průmyslových odvětví (společnost může vytvořit strategické partnerství, aby snadno vstoupila do nového odvětví).
 • Levný odchod z průmyslových odvětví (Nový účastník může vytvořit strategickou alianci se společností, která již v tomto odvětví je, a pomalu převzít tuto společnost, což umožní společnosti, která již v tomto odvětví je, opustit společnost.)

Další informace najdete v kurzu Korporátní a obchodní strategie financí.

Výzvy

Ačkoli strategické aliance vytvářejí hodnotu, je třeba zvážit mnoho výzev:

 • Partneři mohou zkreslovat, co přinášejí ke stolu (lhát o kompetencích, které nemají).
 • Partneři nemusí selhat při přidělování zdrojů a schopností ostatním partnerům.
 • Jeden partner se může silně zavázat k alianci, zatímco druhý partner ne.
 • Může se stát, že partneři nebudou efektivně využívat své doplňkové zdroje.

Související čtení

Finance je oficiálním globálním poskytovatelem certifikace Financial Modeling and Valuation Analyst (FMVA) ™. Certifikace FMVA® Připojte se k 350 600+ studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Chcete-li se dál učit a rozvíjet svou kariéru v oblasti podnikových financí, doporučujeme vám tyto další finanční zdroje zdarma, které vám pomohou na vaší cestě:

 • M&A Synergies M&A Synergies M&A Synergies dochází, když je hodnota sloučené společnosti vyšší než součet dvou jednotlivých společností. 10 způsobů, jak odhadnout provozní synergie v dohodách o fúzích a akvizicích, je: 1) analyzovat počet zaměstnanců, 2) hledat způsoby, jak konsolidovat dodavatele, 3) vyhodnotit jakékoli úspory v ústředí nebo nájemném 4) odhadnout hodnotu ušetřenou sdílením
 • Úvahy a důsledky pro fúze a akvizice Úvahy a důsledky pro fúze a akvizice Při provádění fúzí a akvizic musí společnost uznat a přezkoumat všechny faktory a složitosti, které jdou do fúzí a akvizic. Tato příručka popisuje důležité
 • Sloučení Sloučení V oblasti podnikových financí je sloučení kombinací dvou nebo více společností do jedné větší společnosti. V účetnictví se sloučením nebo konsolidací rozumí kombinace účetní závěrky.
 • Akvizice aktiv Akvizice aktiv Akvizice aktiv je nákup společnosti nákupem jejích aktiv namísto jejích akcií. Ve většině jurisdikcí akvizice aktiv obvykle zahrnuje také převzetí určitých závazků. Protože však strany mohou vyjednávat o tom, která aktiva budou získána a která pasiva budou převzata, může být transakce mnohem flexibilnější

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found