Konstruktivní zpětná vazba - Zjistěte, jak efektivně poskytnout zpětnou vazbu

Konstruktivní zpětná vazba je podpůrná zpětná vazba poskytovaná jednotlivcům Osobní značka Naše osobní značka je to, co lidé považují za naši identitu, za koho nás vidí a jaké vlastnosti a věci si s námi spojují. Odhaluje, kdo jsme, co nabízíme a co si vážíme. Když pracujeme ve společnosti, naši kolegové o nás vytvářejí vnímání na základě toho, jak se jim prezentujeme. pomoci identifikovat řešení oblastí slabosti, která mohou mít. Proto přichází s pozitivními úmysly a používá se jako podpůrný komunikační nástroj k řešení konkrétních problémů nebo obav.

Konstruktivní zpětná vazba - příklad

Účel konstruktivní zpětné vazby

Účelem konstruktivní zpětné vazby je poskytnout zpětnou vazbu jednotlivci způsobem, který povede ke zlepšení nebo opravám. To je důležité, protože zvyšuje osobní a profesní růst jednotlivců.

Například konstruktivní zpětná vazba může:

  • Zlepšit morálku zaměstnanců
  • Snižte zmatek ohledně očekávání a současného výkonu
  • Poskytněte novou perspektivu a poskytněte hodnotný pohled osobě, která dostává zpětnou vazbu
  • Pozitivně ovlivnit chování jednotlivce

Konstrukční zpětná vazba

Je důležité rozlišovat mezi konstruktivní zpětnou vazbou a destruktivní zpětnou vazbou. Destruktivní zpětná vazba ukazuje na chyby a je přímým útokem na jednotlivce. Při destruktivní zpětné vazbě nejsou poskytovány žádné praktické rady ani podpůrná zpětná vazba.

Mezi příklady destruktivní zpětné vazby patří:

  • "Mýlíš se."
  • "Takhle tady tady neděláš věci."
  • "Nemáš tušení, co děláš."

Zde je několik tipů, jak vytvořit zpětnou vazbu konstruktivní:

1. Zaměřte se na pozorování a ne na závěry

Konstruktivní zpětná vazba by se měla vztahovat k tomu, co vidíte nebo slyšíte o chování dané osoby, spíše než vytvářet předpoklady a interpretace.

2. Zaměřte se na chování a ne na jednotlivce

Konstruktivní zpětná vazba by měla být spíše o tom, co jedinec udělal, než o tom, kdo je.

3. Zaměřte se na věci, které lze změnit

Konstruktivní zpětná vazba by měla být spíše o věcech, které člověk může změnit a vylepšit, než o něčem, co je mimo jeho kontrolu.

4. Poskytněte doporučení a řešení

Konstruktivní zpětná vazba by měla zahrnovat konkrétní řešení nebo doporučení.

Příklady konstruktivní zpětné vazby

Zvažte následující příklady konstruktivní zpětné vazby:

1. John je zaměstnancem vaší společnosti po dobu šesti měsíců. V poslední době se zdá být odpojen a není motivován pracovat.

Odpověď může být:

  • "Všiml jsem si, že nejsi tak motivovaný dělat práci, jako obvykle, a díky tomu mám pocit, že dělám něco špatně." Pokud existují důvody, proč se tak cítíte, rád bych si s vámi o tom promluvil. Myslím, že když se jednou týdně setkáme, abychom vše zkontrolovali, mohl byste být mnohem šťastnější. “

2. Michelle se neustále objevuje pozdě do práce.

Odpověď může být:

  • "Když se každý den dostavuješ pozdě do práce, dráždí mě to, protože máš pocit, jako bys zklamal náš tým." Hodiny jsou 9 až 3, a když se dostavíte pozdě do práce, má to negativní dopad na náš tým. Co myslíš? Od této chvíle opravdu potřebuji, abyste dorazili, abyste pracovali včas a změnili své chování. “

3. Carol se v poslední době ve své pozici manažera ujala role opěradla.

Odpověď může být:

  • "Všiml jsem si, že nepřebíráš tolik odpovědnosti a iniciativy jako dřív." Cítím se jako bych neudělal dobrou práci. Řekl jsem nebo udělal něco, co by vás přimělo takto reagovat? Byl bych rád, kdybyste řešili jakékoli problémy nebo obavy, které máte.

Jak dát konstruktivní zpětnou vazbu

Tady je pět kroků pro poskytnutí konstruktivní zpětné vazby:

1. Uveďte účel vaší zpětné vazby

Uveďte, o čem budete mluvit a proč je to důležité.

2. Popište, co jste pozorovali, a vaši reakci

Jasně identifikujte akci nebo událost a to, jak se cítíte vy nebo ostatní členové.

3. Poskytněte jednotlivci příležitost reagovat

Poté, co uvedete účel, důležitost, pozorování a vaši reakci, zeptejte se dané osoby, co si o tom myslí.

4. Nabídněte konkrétní návrhy nebo řešení

Jakmile jednotlivce uslyšíte, uveďte, jak lze situaci zlepšit.

5. Shrňte vše diskutované

Shrňte vše, o čem se diskutovalo, abyste předešli nedorozuměním. Shrnutí také pomáhá zajistit, aby byla konstruktivní zpětná vazba komunikována efektivně.

Další zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce konstruktivní zpětnou vazbou. Chcete-li dále vylepšit své znalosti a napomoci kariérnímu postupu, Finance doporučuje následující zdroje:

  • Vlastnosti vedení Vlastnosti vedení Vedoucí vlastnosti se vztahují k osobním kvalitám, které definují efektivní vůdce. Vedení označuje schopnost jednotlivce nebo organizace vést jednotlivce, týmy nebo organizace k plnění cílů a záměrů. Vedení hraje v řízení důležitou funkci
  • Vedení příkladem Vedení příkladem Vedení je proces, ve kterém jedinec ovlivňuje chování a postoje ostatních lidí. Jít příkladem pomáhá ostatním lidem vidět, co leží
  • Poslechové dovednosti Poslechové dovednosti Efektivní poslechové dovednosti znamenají schopnost projevit zájem o diskutované téma a porozumět poskytnutým informacím. V dnešní společnosti je schopnost efektivně komunikovat stále důležitější.
  • Mezilidské dovednosti Mezilidské dovednosti Mezilidské dovednosti jsou dovednosti potřebné k efektivní komunikaci, interakci a práci s jednotlivci a skupinami. Lidé s dobrými mezilidskými dovednostmi jsou silnými verbálními i neverbálními komunikátory a jsou často považováni za „dobré s lidmi“.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found