Variační koeficient - definice, vzorec a příklad

Variační koeficient (relativní směrodatná odchylka) je statistickým měřítkem rozptylu datových bodů kolem průměru. Metrika se běžně používá k porovnání rozptylu dat mezi různými řadami dat. Na rozdíl od směrodatné odchylky Směrodatná odchylka Ze statistického hlediska je směrodatná odchylka souboru dat měřítkem odchylek mezi hodnotami obsažených pozorování, která musí být vždy brána v úvahu ve smyslu průměru dat, koeficientu variace poskytuje relativně jednoduchý a rychlý nástroj pro porovnání různých datových řad.

Variační koeficient

V oblasti financí je variační koeficient důležitý při výběru investic. Z finančního hlediska představuje finanční metrika riziko a výnosnost Riziko a výnos V investování jsou riziko a výnos vysoce korelované. Zvýšená potenciální návratnost investic obvykle jde ruku v ruce se zvýšeným rizikem. Mezi různé typy rizik patří riziko specifické pro projekt, riziko specifické pro dané odvětví, riziko konkurence, mezinárodní riziko a tržní riziko. poměr, kde volatilita ukazuje riziko investice a střední hodnota označuje odměnu investice.

Stanovením variačního koeficientu různých cenných papírů Veřejné cenné papíry Veřejné cenné papíry nebo obchodovatelné cenné papíry jsou investice, které jsou otevřeně nebo snadno obchodovatelné na trhu. Cenné papíry jsou buď kapitálové, nebo dluhové. , investor identifikuje poměr rizika k odměně každého cenného papíru a vypracuje investiční rozhodnutí. Obecně platí, že investor hledá cenný papír s nižším koeficientem (variací), protože poskytuje nejoptimálnější poměr rizika k odměně s nízkou volatilitou, ale vysokou návratností. Nízký koeficient však není příznivý, pokud je průměrný očekávaný výnos pod nulou.

Vzorec pro variační koeficient

Matematicky je standardní vzorec variačního koeficientu vyjádřen následujícím způsobem:

Vzorec variačního koeficientu

Kde:

  • σ - směrodatná odchylka
  • μ - průměr

V kontextu financí Finance Finance Finance Články jsou koncipovány jako samostudijní průvodci, díky nimž se můžete naučit důležité finanční koncepty online vlastním tempem. Procházejte stovky článků! , můžeme výše uvedený vzorec přepsat následujícím způsobem:

Variační koeficient - revidovaný vzorec

Příklad variačního koeficientu

Fred chce pro své portfolio najít novou investici. Hledá bezpečnou investici, která by poskytovala stabilní výnosy. Zvažuje následující možnosti investice:

  • Zásoby: Fredovi byla nabídnuta akcie společnosti ABC Corp. Je to vyspělá společnost se silným provozním a finančním výkonem. Volatilita akcie je 10% a očekávaný výnos je 14%.
  • ETF: Další možností je burzovní fond (ETF) Burzovní obchodovaný fond (ETF) Burzovní obchodovaný fond (ETF) je populární investiční nástroj, kde mohou být portfolia flexibilnější a diverzifikovanější v celé řadě všech dostupných tříd aktiv. Přečtěte si tuto příručku a seznamte se s různými typy ETF. který sleduje výkon indexu S&P 500. ETF nabízí očekávaný výnos 13% s volatilitou 7%.
  • Vazby: Dluhopisy s vynikajícím ratingem nabízejí očekávaný výnos 3% s 2% volatilitou.

Za účelem výběru nejvhodnější investiční příležitosti se Fred rozhodl vypočítat variační koeficient pro každou možnost. Pomocí výše uvedeného vzorce získal následující výsledky:

Variační koeficient - příklad

Na základě výše uvedených výpočtů chce Fred investovat do ETF, protože nabízí nejnižší koeficient (variace) s nejoptimálnějším poměrem rizika k odměně.

Související čtení

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.
  • Indexové fondy Indexové fondy Indexové fondy jsou podílové fondy nebo fondy obchodované na burze (ETF), které jsou určeny ke sledování výkonnosti tržního indexu. Aktuálně dostupné indexové fondy sledují různé tržní indexy, včetně indexů S&P 500, Russell 2000 a FTSE 100.
  • Manažer portfolia Manažer portfolia Manažer portfolia spravuje investiční portfolia pomocí šestikrokového procesu správy portfolia. V této příručce se dozvíte přesně, co správce portfolia dělá. Manažeři portfolia jsou profesionálové, kteří spravují investiční portfolia s cílem dosáhnout investičních cílů svých klientů.
  • Systémové riziko Systémové riziko Systémové riziko lze definovat jako riziko spojené s kolapsem nebo selháním společnosti, průmyslu, finanční instituce nebo celé ekonomiky. Jde o riziko závažného selhání finančního systému, kdy dojde ke krizi, když poskytovatelé kapitálu ztratí důvěru v uživatele kapitálu

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found