Ekonomický systém je prostředek, kterým společnosti nebo vlády organizují a distribuují dostupné zdroje, služby a zboží v geografické oblasti nebo zemi. Ekonomické systémy regulují výrobní faktory, včetně půdy, kapitálu a trhu práce. Trh práce je místem, kde se setkává nabídka a poptávka po pracovních místech, přičemž pracovníci nebo pracovníci poskytující služby, které zaměstnavatelé požadují. Pracovníkem může být kdokoli, kdo si přeje nabídnout své služby za úplatu, zatímco zaměstnavatelem může být jediný subjekt nebo organizace a fyzické zdroje. Ekonomický systém zahrnuje mnoho institucí, agentur, entit, rozhodovacích procesů a vzorců spotřeby, které tvoří ekonomickou strukturu dané komunity.
Druhy ekonomických systémů
Po celém světě existuje mnoho typů ekonomik. Každý z nich má své vlastní rozlišovací vlastnosti, i když všechny sdílejí některé základní vlastnosti. Každá ekonomika funguje na základě jedinečné sady podmínek a předpokladů. Ekonomické systémy lze rozdělit do čtyř hlavních typů: tradiční ekonomiky, velitelské ekonomiky, smíšené ekonomiky a tržní ekonomiky.
1. Tradiční ekonomický systém
Tradiční ekonomický systém je založen na zboží, službách a práci, které všechny sledují určité zavedené trendy. Spoléhá se hodně na lidi a dělba práce nebo specializace je velmi malá. V podstatě je tradiční ekonomika velmi základní a nejstarší ze čtyř typů.
Některé části světa stále fungují s tradičním ekonomickým systémem. To se běžně vyskytuje ve venkovských podmínkách v zemích druhého a třetího světa, kde ekonomickými aktivitami jsou převážně zemědělství nebo jiné tradiční činnosti generující příjem.
V komunitách s tradičními ekonomickými systémy je obvykle velmi málo zdrojů. Buď se v regionu přirozeně vyskytuje málo zdrojů, nebo je přístup k nim nějakým způsobem omezen. Tradičnímu systému tedy na rozdíl od ostatních tří chybí potenciál generovat přebytek Přebytek spotřebitele Přebytek spotřebitele, známý také jako přebytek kupujícího, je ekonomickým měřítkem přínosu pro zákazníka. Přebytek nastává, když je ochota spotřebitele zaplatit za produkt větší než jeho tržní cena. . Právě kvůli své primitivní povaze je však tradiční ekonomický systém vysoce udržitelný. Navíc díky malému výkonu dochází ve srovnání s ostatními třemi systémy k velmi malému plýtvání.
2. Ovládejte ekonomický systém
V systému velení existuje dominantní centralizovaný orgán - obvykle vláda - který kontroluje významnou část ekonomické struktury. Velitelský ekonomický systém, známý také jako plánovaný systém, je v komunistických společnostech běžný, protože rozhodnutí o výrobě jsou v rukou vlády.
Pokud má ekonomika přístup k mnoha zdrojům, je pravděpodobné, že se může přiklonit k velitelské ekonomické struktuře. V takovém případě přichází vláda a kontroluje zdroje. V ideálním případě centralizovaná kontrola pokrývá cenné zdroje, jako je zlato nebo ropa. Lidé regulují další méně důležitá odvětví hospodářství, jako je zemědělství.
Teoreticky funguje systém velení velmi dobře, pokud ústřední orgán vykonává kontrolu s ohledem na nejlepší zájmy obecné populace. Zdá se však, že tomu tak je zřídka. Velitelské ekonomiky jsou ve srovnání s jinými systémy rigidní. Na změnu reagují pomalu, protože moc je centralizovaná. Díky tomu jsou zranitelní vůči hospodářským krizím nebo mimořádným událostem, protože se nemohou rychle přizpůsobit změněným podmínkám.
3. Tržní ekonomický systém
Tržní ekonomické systémy jsou založeny na konceptu volných trhů. Jinými slovy, vládní zásahy jsou velmi malé. Vláda vykonává malou kontrolu nad zdroji a nezasahuje do důležitých segmentů ekonomiky. Místo toho regulace vychází z lidí a vztah mezi nabídkou a poptávkou Nabídka a poptávka Zákony nabídky a poptávky jsou mikroekonomické koncepty, které uvádějí, že na účinných trzích se množství dodávaného zboží a požadované množství tohoto zboží navzájem rovná. . Cena tohoto zboží je také určena bodem, ve kterém jsou nabídka a poptávka stejné. .
Tržní ekonomický systém je většinou teoretický. To znamená, že čistý tržní systém ve skutečnosti neexistuje. Proč? Všechny ekonomické systémy podléhají nějakému rušení ze strany ústředního orgánu. Například většina vlád vydává zákony, které regulují spravedlivý obchod a monopoly. Přírodní monopol Přirozený monopol je trh, na kterém může svou produkci poskytovat jediný prodejce kvůli své velikosti. Přirozený monopolista může produkovat celou produkci pro trh za cenu nižší, než by byla, kdyby na trhu působilo více firem. Přirozený monopol nastává, když má firma ve svém výrobním procesu rozsáhlé úspory z rozsahu. .
Z teoretického hlediska umožňuje tržní ekonomika podstatný růst. Růst je pravděpodobně nejvyšší v tržním ekonomickém systému.
Největší nevýhodou tržní ekonomiky je, že umožňuje soukromým subjektům nashromáždit spoustu ekonomické síly, zejména těm, které vlastní zdroje vysoké hodnoty. Rozdělení zdrojů není spravedlivé, protože většina z nich ekonomicky ovládá.
4. Smíšený systém
Smíšené systémy kombinují vlastnosti trhu a ovládají ekonomické systémy. Z tohoto důvodu jsou smíšené systémy známé také jako duální systémy. Někdy se tento termín používá k popisu tržního systému pod přísnou regulační kontrolou.
Mnoho zemí na Západě používá smíšený systém. Většina průmyslových odvětví je soukromá, zatímco zbytek, složený převážně z veřejných služeb, je pod kontrolou vlády.
Smíšené systémy jsou celosvětově normou. Pravděpodobně kombinovaný systém kombinuje nejlepší vlastnosti tržních a příkazových systémů. Prakticky vzato však smíšené ekonomiky čelí výzvě najít správnou rovnováhu mezi volnými trhy a vládní kontrolou. Vlády mají tendenci vykonávat mnohem větší kontrolu, než je nutné.
Závěrečné slovo
Ekonomické systémy jsou seskupeny do tradičních, velitelských, tržních a smíšených systémů. Tradiční systémy se zaměřují na základy zboží, služeb a práce a jsou ovlivněny tradicemi a vírou. Centralizovaný orgán ovlivňuje systémy velení, zatímco tržní systém je pod kontrolou sil poptávky a nabídky. A konečně, smíšené ekonomiky jsou kombinací systémů velení a trhu.
Další zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA® Financial Modeling and Valuation Analyst (FMVA) ™. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je přeměnit kohokoli na špičkového finančního analytika.
Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:
- Autarky Autarky Autarky je termín používaný k popisu země nebo ekonomiky, která funguje nezávisle. Autarky ve svém nejzákladnějším smyslu znamená „soběstačný“, ačkoli se téměř vždy používá v korelaci s politickým nebo ekonomickým systémem,
- Skutečná ekonomika Skutečná ekonomika Skutečná ekonomika označuje všechny skutečné nebo nefinanční prvky ekonomiky. Ekonomiku lze popsat pouze pomocí reálných proměnných. Barterová ekonomika je příkladem ekonomiky bez finančních prvků. Veškeré zboží a služby jsou reprezentovány čistě v reálných hodnotách.
- Socialismus vs. kapitalismus Socialismus vs. kapitalismus V ekonomice představují socialismus vs. kapitalismus protichůdné myšlenkové směry a jejich ústřední argumenty se dotýkají role vlády v ekonomice a ekonomické rovnosti mezi občany
- Tragédie dolní sněmovny Tragédie dolní sněmovny Tragédie dolní sněmovny je ekonomická teorie, která uvádí, že jednotlivci spotřebovávají zdroje sdílené mnoha lidmi ve svůj prospěch. Realita je často taková, že protože jednotlivci mají tendenci chovat se sobecky a využívat zdroje sdílené skupinou, nakonec skončí každý utrpením.