Behaviorální finance - přehled, příklady a průvodce

Behaviorální finance je studium vlivu psychologie na chování investorů nebo finančních analytiků. Zahrnuje také následné účinky na trhy. Zaměřuje se na skutečnost, že investoři nejsou vždy racionální, mají omezení své sebeovládání a jsou ovlivňováni vlastními předsudky.

Investiční investoři v oblasti chování

Tradiční finanční teorie

Abychom lépe porozuměli behaviorálním financím, podívejme se nejprve na tradiční finanční teorii.

Tradiční finance zahrnují následující přesvědčení:

  • Trh i investoři jsou naprosto racionální
  • Investorům opravdu záleží na užitkových vlastnostech
  • Investoři mají dokonalou sebeovládání
  • Nejsou zmateni kognitivními chybami nebo chybami zpracování informací

Další informace najdete v kurzu Finance Behavioral Finance!

Behaviorální finanční teorie

Nyní porovnejme tradiční finanční teorii s behaviorálním financováním.

Vlastnosti behaviorálního financování jsou:

  • Investoři jsou považováni za „normální“, nikoli „racionální“
  • Ve skutečnosti mají omezení své sebeovládání
  • Investoři jsou ovlivňováni vlastními předsudky
  • Investoři dělají kognitivní chyby, které mohou vést k nesprávným rozhodnutím

Chyby a předsudky v rozhodování

Prozkoumejme několik segmentů nebo stavebních bloků, které tvoří finance na chování.

Behaviorální financování považuje investory za „normální“, ale podléhá předsudkům a chybám v rozhodování. Můžeme rozdělit rozhodovací předsudky a chyby na nejméně čtyři kbelíky.

behaviorální financování - faktory ovlivňující investory

Další informace najdete v kurzu Finance Behavioral Finance!

# 1 Sebeklam

Koncept sebeklamu je omezením způsobu, jakým se učíme. Když si mylně myslíme, že víme víc než ve skutečnosti, chybí nám informace, které potřebujeme k informovanému rozhodnutí.

# 2 Heuristické zjednodušení

Můžeme také vymezit obor, kterému se často říká heuristické zjednodušení. Heuristické zjednodušení odkazuje na chyby zpracování informací.

# 3 Emoce

Další segment financování financí na základě chování souvisí s emocemi, ale v této úvodní relaci se tímto segmentem nebudeme zabývat. Emoce v behaviorálním financování v zásadě znamená naše rozhodování na základě našeho současného emočního stavu. Naše současná nálada může naše rozhodnutí odradit od racionálního myšlení.

# 4 Sociální vliv

Sociálním kbelíkem máme na mysli to, jak naše rozhodování ovlivňují ostatní.

Nejlepší 10 předsudky v oblasti behaviorálních financí

Behaviorální finance se snaží pochopit dopad osobních předsudků na investory. Zde je seznam běžných finančních předsudků.

Mezi běžné předsudky patří:

  1. Nadměrná sebevědomí a iluze kontroly Předsudky nadměrné důvěry Předsudky nadměrné důvěry jsou falešné a zavádějící hodnocení našich dovedností, intelektu nebo talentu. Stručně řečeno, je to egoistická víra, že jsme lepší, než ve skutečnosti jsme. Může to být nebezpečná zaujatost a je velmi plodná v oblasti behaviorálních financí a kapitálových trhů.
  2. Self Attribution Bias Self Serving Bias Self servicing bias is a tendence in behavioral finance to attribut good results to our skills and bad outcomes to strid luck. Jinými slovy, zvolili jsme způsob, jak připsat příčinu výsledku na základě toho, díky čemu vypadáme nejlépe.
  3. Zpětná zaujatost Zpětná zaujatost Zpětná zaujatost Zpětná zaujatost je mylná představa, po skutečnosti, že člověk „vždy věděl“, že má pravdu. Někdo může také mylně předpokládat, že má speciální vhled nebo talent v předpovídání výsledku. Toto zkreslení je důležitým konceptem v teorii behaviorálního financování.
  4. Potvrzení zaujatosti Potvrzení zaujatosti Potvrzení zaujatosti je tendence lidí věnovat zvláštní pozornost informacím, které potvrzují jejich víru, a ignorovat informace, které jí odporují. Jedná se o typ zaujatosti v behaviorálním financování, který omezuje naši schopnost činit objektivní rozhodnutí.
  5. Narativní klam Narativní klam Jedním z omezení naší schopnosti objektivně vyhodnotit informace je to, co se nazývá narativní klam. Milujeme příběhy a necháváme, aby naše preference dobrého příběhu zakrývala fakta a naši schopnost racionálního rozhodování. Toto je důležitý koncept v behaviorálním financování.
  6. Reprezentativní zaujatost Heuristická reprezentativnost Heuristická zaujatost nastává, když podobnost objektů nebo událostí zaměňuje myšlení lidí ohledně pravděpodobnosti výsledku. Lidé často dělají tu chybu, že věří, že dvě podobné věci nebo události spolu úzce souvisí, než ve skutečnosti jsou.
  7. Předpětí rámování Předpětí rámování Předpětí rámování nastává, když se lidé rozhodují na základě způsobu, jakým jsou informace prezentovány, na rozdíl od samotných faktů. Stejná fakta prezentovaná dvěma různými způsoby mohou vést k odlišným úsudkům nebo rozhodnutím lidí.
  8. Ukotvení zkreslení Ukotvení zkreslení Ukotvení zkreslení nastává, když se lidé při rozhodování příliš spoléhají na již existující informace nebo první informace, které najdou. Kotvy jsou důležitým konceptem v behaviorálním financování.
  9. Averze ke ztrátě Averze ke ztrátě Averze ke ztrátě je tendence v behaviorálním financování, kdy se investoři tak bojí ztrát, že se více než na zisk snaží soustředit na to, aby se ztrátě vyhnuli. Čím více člověk utrpí ztráty, tím je pravděpodobnější, že se stanou náchylnými ke averzi ke ztrátám.
  10. Stádová mentalita Stádová mentalita Ve financích se zkreslení mentality stáda týká tendence investorů sledovat a kopírovat to, co dělají ostatní investoři. Jsou do značné míry ovlivněny emocemi a instinktem, spíše než vlastní nezávislou analýzou. Tato příručka poskytuje příklady zkreslení stáda

Překonávání behaviorálních finančních problémů

Existují způsoby, jak překonat negativní tendence chování ve vztahu k investování. Zde je několik strategií, které můžete použít k ochraně před předsudky.

# 1 Zaměření na proces

Existují dva přístupy k rozhodování:

  • Reflexní - Jít s vnitřností, což je snadné, automatické a ve skutečnosti je to naše výchozí volba
  • Reflexní - Logické a metodické, ale vyžaduje úsilí aktivně se zapojit

Spoléhání se na reflexivní rozhodování nás činí náchylnějšími ke klamným předsudkům a emocionálním a sociálním vlivům.

Zřízení logických rozhodovacích procesů vás může před takovými chybami chránit.

Zaměřte se spíše na proces než na výsledek. Pokud radíte ostatním, pokuste se povzbudit lidi, kterým radíte, aby přemýšleli o procesu, nikoli jen o možných výsledcích. Zaměření na proces povede k lepším rozhodnutím, protože tento proces vám pomůže zapojit se do reflexivního rozhodování.

# 2 Připravte se, naplánujte a proveďte předběžné závazky

Behaviorální finance nás učí investovat přípravou, plánováním a zajištěním předběžného závazku. Pojďme skončit s citátem od Warrena Buffetta.

"Investiční úspěch nekoreluje s IQ poté, co dosáhnete skóre 25. Jakmile budete mít obyčejnou inteligenci, pak budete potřebovat temperament k ovládání nutkání, které dostávají ostatní do problémů."

Další informace najdete v kurzu Finance Behavioral Finance!

Dodatečné zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli tuto úvodní příručku k financování behaviorálních financí. Finance je na misi, aby pomohla komukoli stát se světovým finančním analytikem s certifikací FMVA (Financial Modeling & Valuation) Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari. K dalšímu učení budou užitečné tyto zdroje:

  • Glosář behaviorálních financí Glosář behaviorálních financí Tento glosář behaviorálních financí zahrnuje zkreslení ukotvení, zkreslení potvrzení, zkreslení rámování, zkreslení stáda, zkreslení zpětného pohledu, iluze kontroly
  • Behaviorální rozhovor otázky Behaviorální rozhovor otázky Behaviorální rozhovor otázky a odpovědi. Tento seznam obsahuje nejčastější otázky a odpovědi na pohovory týkající se financí a měkkých dovedností v chování. Otázky týkající se behaviorálních rozhovorů jsou u finančních pracovních míst velmi časté, a přesto jsou na ně žadatelé často nedostatečně připraveni.
  • Co je to finanční modelování? Co je finanční modelování Finanční modelování se provádí v aplikaci Excel za účelem prognózy finanční výkonnosti společnosti. Přehled toho, co je finanční modelování, jak a proč stavět model.
  • Typy finančních modelů Typy finančních modelů Mezi nejběžnější typy finančních modelů patří: 3 výkazový model, DCF model, M&A model, LBO model, rozpočtový model. Objevte top 10 typů

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found