Podmíněný závazek je potenciální závazek, který se může nebo nemusí vyskytnout v závislosti na výsledku nejisté budoucí události. Relevance podmíněného závazku závisí na pravděpodobnosti, že se z podmíněného závazku stane skutečný závazek, jeho načasování a přesnost, s jakou lze odhadnout částku s ním spojenou.
Podmíněný závazek je zaznamenán v účetních záznamech Tři finanční výkazy Tři finanční výkazy jsou výkaz zisku a ztráty, rozvaha a výkaz peněžních toků. Tyto tři základní výroky jsou složité, pokud je pravděpodobná pravděpodobnost a související částku lze odhadnout s přiměřenou úrovní přesnosti. Nejběžnějším příkladem podmíněného závazku je záruka na produkt. Mezi další příklady patří záruky za dluhy Náklady na dluh Náklady na dluh jsou výnos, který společnost poskytuje svým dlužníkům a věřitelům. Náklady na dluh se používají při výpočtech WACC pro analýzu ocenění. , likvidace škod, nevyřízené soudní spory Nejlepší účetní skandály V posledních dvou desetiletích došlo k nejhorším účetním skandálům v historii. V důsledku těchto finančních katastrof byly ztraceny miliardy dolarů. V tomto a vládní sondy.
Proč je zaznamenána podmíněná odpovědnost?
GAAP (Obecně přijímané účetní zásady) i IFRS IFRS Standardy IFRS standardy jsou mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS), které se skládají ze souboru účetních pravidel, která určují, jak se v účetní závěrce musí vykazovat transakce a jiné účetní události. Jsou navrženy tak, aby udržovaly důvěryhodnost a transparentnost ve finančním světě (Mezinárodní standardy účetního výkaznictví) vyžadují, aby společnosti zaznamenávaly podmíněné závazky, a to kvůli jejich spojení se třemi důležitými účetními principy.
1. Princip úplného zveřejnění
Podle zásady úplného zveřejnění by měly být v účetní závěrce zveřejněny všechny významné a relevantní skutečnosti související s finanční výkonností a základy společnosti. Podmíněný závazek hrozí, že sníží aktiva společnosti a čistou ziskovost, a proto přichází s potenciálem negativně ovlivnit finanční výkonnost Analýza účetní závěrky Jak provést analýzu účetní závěrky. Tato příručka vás naučí provádět analýzu finančního výkazu výkazu zisku a ztráty, rozvahy a výkazu peněžních toků včetně marží, poměrů, růstu, likvidity, pákového efektu, míry návratnosti a ziskovosti. a zdraví společnosti. Proto musí být takové okolnosti nebo situace uvedeny v účetní závěrce společnosti na základě zásady úplného zveřejnění.
2. Zásada významnosti:
Zásada významnosti stanoví, že všechny důležité finanční informace a záležitosti, které je třeba zveřejnit v účetní závěrce. Tři účetní závěrky Tři účetní závěrky tvoří výkaz zisku a ztráty, rozvaha a výkaz peněžních toků. Tyto tři základní výroky jsou složitě. Položka je považována za významnou, pokud by její znalost mohla změnit ekonomické rozhodnutí uživatelů účetních závěrek společnosti. V této souvislosti je termín „materiál“ v zásadě synonymem pro „významný“. Podmíněný závazek může negativně ovlivnit finanční výkonnost a zdraví společnosti; je zřejmé, že její znalost může ovlivnit rozhodování různých uživatelů účetní závěrky společnosti.
3. Zásada obezřetnosti
Obezřetnost je klíčový účetní koncept, který zajišťuje, aby aktiva a výnosy nebyly nadhodnoceny a závazky a výdaje podhodnoceny. Protože výsledek podmíněných závazků nelze s jistotou znát, odhaduje se pravděpodobnost vzniku podmíněných událostí, a pokud je vyšší než 50%, zaznamená se závazek a odpovídající náklad. Zaznamenávání podmíněných závazků brání podcenění závazků a nákladů.
Využití znalostí podmíněné odpovědnosti při investování
Protože podmíněný závazek může potenciálně snížit aktiva společnosti a negativně ovlivnit budoucí čistou ziskovost a peněžní tok společnosti, znalost podmíněného závazku může ovlivnit rozhodnutí investora. Investor kupuje akcie společnosti, aby získal budoucí podíl na jejích ziscích. Vzhledem k tomu, že podmíněný závazek může snížit schopnost firmy vytvářet zisky, může její znalost odradit investora od investování do společnosti v závislosti na povaze dané události a částce s ní spojené.
Podobně může znalost podmíněného závazku ovlivnit rozhodnutí věřitelů zvažujících půjčení kapitálu společnosti. Může vzniknout podmíněný závazek, který negativně ovlivní schopnost společnosti splácet svůj dluh.
Dopad podmíněných závazků na cenu akcií
Podmíněné závazky budou mít pravděpodobně negativní dopad na cenu akcií společnosti, protože mohou negativně ovlivnit schopnost společnosti vytvářet budoucí zisky. Rozsah dopadu na cenu akcie závisí na pravděpodobnosti skutečného vzniku podmíněného závazku a výši s ním spojené. Vzhledem k nejisté povaze podmíněných závazků je obtížné odhadnout a kvantifikovat přesný dopad, který mohou mít na cenu akcií společnosti.
Úroveň dopadu závisí také na tom, jak je společnost finančně zdravá. Pokud se investoři domnívají, že společnost je v tak solidní finanční situaci, že může snadno absorbovat ztráty, které mohou vzniknout z podmíněného závazku, mohou se rozhodnout investovat do společnosti, i když se zdá pravděpodobné, že se z podmíněného závazku stane skutečný závazek .
Podmíněný závazek, pokud nebude příliš velký, nebude mít zásadní vliv na cenu akcií společnosti, pokud si společnost udrží silnou pozici peněžních toků a rychle roste zisk. Důležitou roli hraje povaha podmíněného závazku a související riziko. Podmíněný závazek, u kterého se očekává, že bude vypořádán v blízké budoucnosti, bude mít větší dopad na cenu akcií společnosti než ten, u kterého se neočekává, že bude vypořádán po několik let. Čím déle trvá vypořádání podmíněného závazku, tím menší je pravděpodobnost, že se z něj stane skutečný závazek.
Záznam
Podle GAAP lze podmíněné závazky rozdělit do tří kategorií na základě pravděpodobnosti výskytu. První kategorií je „mimořádně pravděpodobná“ událost, což znamená, že pravděpodobnost vzniku závazku je vyšší než 50% a částku s ní spojenou lze odhadnout s přiměřenou přesností. Takové události se zaznamenávají jako náklady ve výkazu zisku a ztráty a závazek v rozvaze.
Kontingence „střední pravděpodobnosti“ je situace, která splňuje buď, ale ne obojí, parametry vysoce pravděpodobné kontingence. Tyto závazky musí být uvedeny v poznámkách pod čarou k účetní závěrce, pokud platí jedno z těchto dvou kritérií.
Podmíněné závazky, které nespadají do výše uvedených kategorií, jsou považovány za „s nízkou pravděpodobností“. Pravděpodobnost vzniku nákladů v důsledku těchto závazků je extrémně nízká, a proto účetní nejsou povinni je vykazovat v účetní závěrce. Někdy však společnosti zveřejňují tyto závazky stejně.
Začlenění podmíněných závazků do finančního modelu
Modelování podmíněných závazků může být kvůli úrovni subjektivity složitý koncept. Názory analytiků se rozcházejí ve vztahu k modelování podmíněných závazků. Obecně by měl být dopad podmíněných závazků na peněžní tok zahrnut do finančního modelu, pokud je pravděpodobnost, že se podmíněný závazek promění ve skutečný závazek, větší než 50%. V některých případech může analytik ve finančním modelu ukázat dva scénáře, jeden zahrnující dopad podmíněných závazků na peněžní toky a druhý nikoli.
Spusťte naše kurzy finančního modelování a dozvíte se více!
souhrn
Účtování podmíněných závazků je velmi subjektivní téma a vyžaduje řádný profesionální úsudek. Podmíněné závazky mohou být složitým konceptem pro vedení společnosti i pro investory. U velkých společností s více obory podnikání může být nutné uvážlivé použití široké škály technik pro oceňování závazků a vážení rizik.
Sofistikované analýzy zahrnují techniky, jako je metodika stanovení cen opcí, odhad očekávaných ztrát a simulace rizik dopadů změněných makroekonomických podmínek. Podmíněné závazky by měly být analyzovány vážným a skeptickým pohledem, protože v závislosti na konkrétní situaci mohou někdy stát společnost několik milionů dolarů. Podmíněné závazky mohou někdy vzniknout náhle a být zcela nepředvídatelné. Jedním z takových podmíněných závazků je odpovědnost společnosti Volkswagen ve výši 4,3 miliardy USD související s jejím emisním skandálem z roku 2015.
Související čtení
Děkujeme, že jste si přečetli naše vysvětlení podmíněných závazků. Více informací o pojmu závazky v obchodním účetnictví najdete v následujících zdrojích financí:
- Krátkodobé závazky Krátkodobé závazky Krátkodobé závazky jsou finanční závazky podnikatelského subjektu, které jsou splatné do jednoho roku. Společnost je zobrazuje v rozvaze. Závazek nastává, když společnost prošla transakcí, která vyvolala očekávání budoucího odtoku hotovosti nebo jiných ekonomických zdrojů.
- Aktuální část dlouhodobého dluhu Aktuální část dlouhodobého dluhu Aktuální část dlouhodobého dluhu je část dlouhodobého dluhu, která je splatná do jednoho roku. Dlouhodobý dluh má splatnost delší než jeden rok. Současná část dlouhodobého dluhu se liší od současného dluhu, což je dluh, který má být zcela splacen do jednoho roku.
- Účetní cyklus Účetní cyklus Účetní cyklus je holistický proces zaznamenávání a zpracování všech finančních transakcí společnosti, od okamžiku, kdy k transakci dojde, po její zastoupení v účetní závěrce až po uzavření účtů. Hlavní povinností účetního je sledovat celý účetní cyklus od začátku do konce
- Analýza účetní závěrky Analýza účetní závěrky Jak provést analýzu účetní závěrky. Tato příručka vás naučí provádět analýzu finančního výkazu výkazu zisku a ztráty, rozvahy a výkazu peněžních toků včetně marží, poměrů, růstu, likvidity, pákového efektu, míry návratnosti a ziskovosti.