Modifikovaná vnitřní míra návratnosti (MIRR) - přehled, jak vypočítat

Upravená vnitřní míra návratnosti (běžně označovaná jako MIRR) je finanční opatření, které pomáhá určit atraktivitu investice a které lze použít k porovnání různých investic. V zásadě je upravená vnitřní míra návratnosti změnou vnitřní míry návratnosti (IRR) Vnitřní míra návratnosti (IRR) Vnitřní míra návratnosti (IRR) je diskontní sazba, která činí čistou současnou hodnotu (NPV) projekt nula. Jinými slovy, jedná se o očekávanou složenou roční míru návratnosti, která se získá na projektu nebo investici. vzorec, který řeší některé problémy spojené s daným finančním opatřením.

Upravená vnitřní míra návratnosti

MIRR se primárně používá v kapitálovém rozpočtování k identifikaci životaschopnosti investičního projektu. Například pokud je MIRR projektu vyšší než jeho očekávaný výnos, očekávaný výnos Očekávaný výnos z investice je očekávaná hodnota rozdělení pravděpodobnosti možných výnosů, které může poskytnout investorům. Návratnost investice je neznámá proměnná, která má různé hodnoty spojené s různými pravděpodobnostmi. investice je považována za atraktivní.

Naopak se nedoporučuje provádět projekt, pokud je jeho MIRR menší než očekávaný výnos. Kromě toho se MIRR běžně používá k porovnání několika alternativních projektů, které se vzájemně vylučují. V takovém případě je projekt s nejvyšším MIRR nejatraktivnější.

Jak vypočítat upravenou interní míru návratnosti

Při výpočtu MIRR se berou v úvahu tři klíčové proměnné: (1) budoucí hodnota kladných peněžních toků diskontovaných mírou reinvestic, (2) současná hodnota záporných peněžních toků diskontovaných sazbou financování a (3) počet období.

Matematicky je výpočet MIRR vyjádřen pomocí následující rovnice:

Upravená vnitřní míra návratnosti

Kde:

  • FVCF - budoucí hodnota kladných peněžních toků diskontovaných mírou reinvestice
  • PVCF - současná hodnota záporných peněžních toků diskontovaných sazbou financování
  • n - počet období

Ruční výpočet MIRR je obecně zdlouhavý proces, který je náchylný k chybám. Alternativně lze MIRR snadno vypočítat v tabulkových aplikacích, jako je Microsoft Excel. Například v MS Excel jej lze vypočítat pomocí funkce zvané „= MIRR (peněžní toky, míra financování, míra reinvestic).”

MIRR vs. IRR

Upravená vnitřní míra návratnosti (MIRR) a vnitřní míra návratnosti (IRR) jsou dva úzce související pojmy. MIRR byla zavedena s cílem řešit několik problémů spojených s IRR. Jedním z hlavních problémů IRR je například předpoklad, že získané pozitivní peněžní toky jsou reinvestovány stejnou rychlostí, jakou byly generovány. Alternativně se MIRR domnívá, že výnosy z kladných peněžních toků projektu budou reinvestovány s externí mírou návratnosti. Externí míra návratnosti je často nastavena na stejnou hodnotu jako kapitálové náklady společnosti.

V některých případech mohou výpočty IRR také poskytnout dvě řešení. Tato skutečnost vytváří nejednoznačnost a zbytečný zmatek ohledně správného výsledku. Na rozdíl od IRR výpočty MIRR vždy vrátí jedno řešení.

Společný názor je, že MIRR poskytuje realističtější obrázek o návratnosti investičního projektu ve srovnání se standardním IRR. MIRR je obvykle nižší než IRR.

MIRR vs. IRR

Příklad MIRR

Uvažujme následující příklad. Společnost A chce posoudit investiční životaschopnost svého připravovaného projektu výstavby nového závodu. Společnost musí na stavbu závodu investovat 200 milionů dolarů. Současně očekává, že nový závod vygeneruje v prvním roce výnosy 50 milionů USD, ve druhém roce 100 milionů USD a ve třetím roce 150 milionů USD. Upozorňujeme, že náklady na kapitál společnosti A jsou 10%.

Pomocí výše uvedených informací můžeme vypočítat upravenou vnitřní míru návratnosti projektu. Nejprve musíme vypočítat budoucí hodnotu pozitivních peněžních toků s mírou reinvestice. Můžeme předpokládat, že míra reinvestic se rovná nákladům společnosti na kapitál Náklady na kapitál Náklady na kapitál jsou minimální míra návratnosti, kterou musí podnik vydělat před vytvořením hodnoty. Než může podnik dosáhnout zisku, musí přinejmenším generovat dostatečný příjem k pokrytí nákladů na financování svého provozu. .

Současná hodnota záporných peněžních toků diskontovaných sazbou financování je jednoduše 200 milionů USD, protože před projektem došlo pouze k jednomu odlivu peněz. Proto můžeme použít proměnné k výpočtu upravené vnitřní míry návratnosti (MIRR):

Upravená vnitřní míra návratnosti projektu je 17,02%. Aby bylo možné určit investiční životaschopnost projektu, lze toto číslo později porovnat s očekávanou návratností projektu.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Přehled o peněžních tocích Přehled o peněžních tocích Přehled o peněžních tocích Přehled o peněžních tocích (oficiálně nazývaný Výkaz o peněžních tocích) obsahuje informace o tom, kolik peněz společnost za dané období vygenerovala a použila. Obsahuje 3 oddíly: hotovost z operací, hotovost z investování a hotovost z financování.
  • Due Diligence in Project Finance Due Diligence in Project Finance Due diligence in project finance includes managing and reviewing the aspects related to a deal. Správná hloubková kontrola zajišťuje, že v souvislosti s finanční transakcí nevzniknou žádná překvapení. Proces zahrnuje komplexní prověření transakce a přípravu zápočtu.
  • Návratnost investic (ROI) Návratnost investic (ROI) Návratnost investic (ROI) je měřítkem výkonu používaným k vyhodnocení návratnosti investice nebo porovnání efektivity různých investic.
  • Požadovaná míra návratnosti Požadovaná míra návratnosti Požadovaná míra návratnosti (překážková sazba) je minimální výnos, který investor očekává za svou investici. Požadovaná míra návratnosti je v zásadě minimální přijatelná kompenzace úrovně rizika investice.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found