Úrokový swap - Zjistěte, jak fungují úrokové swapy

Úrokový swap je druh derivátového kontraktu, jehož prostřednictvím se dvě protistrany dohodnou na výměně jednoho proudu budoucích úrokových plateb za jiný na základě stanovené částky jistiny. Ve většině případů zahrnují úrokové swapy výměnu pevné úrokové sazby za plovoucí úrokovou sazbu. Plovoucí úroková sazba Plovoucí úroková sazba označuje proměnlivou úrokovou sazbu, která se mění po dobu trvání dluhového závazku. Je to opak pevné sazby. .

Podobně jako u jiných typů swapů se úrokové swapy neobchodují na veřejných burzách. Burza cenných papírů Burza cenných papírů označuje veřejné trhy, které existují pro vydávání, nákup a prodej akcií obchodovaných na burze cenných papírů nebo na přepážkách. Akcie, známé také jako akcie, představují částečné vlastnictví ve společnosti - pouze mimoburzovní obchodní mechanismy Obchodní mechanismy odkazují na různé metody obchodování aktiv. Dva hlavní typy obchodních mechanismů jsou obchodování založené na nabídkách a objednávkách (OTC).

Pevná úroková sazba vs. pohyblivá úroková sazba

Úrokové swapy obvykle zahrnují výměnu jednoho proudu budoucích plateb založených na pevné úrokové sazbě za jinou sadu budoucích plateb založených na pohyblivé úrokové sazbě. Pochopení pojmů půjčky s pevnou úrokovou sazbou vs. půjčky s pohyblivou úrokovou sazbou je tedy zásadní pro pochopení úrokových swapů.

Fixní úroková sazba je úroková sazba z dluhu nebo jiného cenného papíru, která zůstává nezměněna po celou dobu platnosti smlouvy nebo do splatnosti cenného papíru. Plovoucí úrokové sazby naopak časem kolísají, přičemž změny úrokových sazeb obvykle vycházejí z podkladového srovnávacího indexu. V úrokových swapech se často používají dluhopisy s pohyblivou úrokovou sazbou, přičemž úroková sazba dluhopisu vychází z London Interbank Offered Rate (LIBOR). Stručně řečeno, sazba LIBOR je průměrná úroková sazba, kterou si přední banky účastnící se londýnského mezibankovního trhu navzájem účtují za krátkodobé půjčky.

Sazba LIBOR je běžně používaným měřítkem pro určování dalších úrokových sazeb, které si věřitelé účtují za různé typy financování.

Jak funguje úrokový swap?

K úrokovým swapům v zásadě dochází, když dvě strany - z nichž jedna přijímá platby úroků s pevnou úrokovou sazbou a druhá přijímá platby s pohyblivou úrokovou sazbou - se vzájemně dohodnou, že by upřednostnily úvěrovou dohodu druhé strany před vlastní. Strana, která je placena na základě pohyblivé sazby, se rozhodne, že by raději měla zaručenou pevnou sazbu, zatímco strana, která přijímá platby s pevnou sazbou, se domnívá, že úrokové sazby mohou růst, a v případě, že nastane, tuto situaci využít - vydělávat vyšší úrokové platby - raději by měli pohyblivou sazbu, která se zvýší, pokud a kdy dojde k obecnému zvýšení úrokových sazeb.

V úrokovém swapu jsou vyměňovány pouze úrokové platby. Úrokový swap, jak bylo uvedeno výše, je derivátovým kontraktem. Strany nepřijímají vlastnictví dluhu druhé strany. Místo toho pouze uzavřou smlouvu, aby si navzájem zaplatili rozdíl ve splátkách úvěru, jak je uvedeno ve smlouvě. Nevyměňují dluhová aktiva ani nevyplácejí plnou částku úroků splatných ke každému datu výplaty úroků - pouze rozdíl splatný v důsledku swapové smlouvy.

Dobrá smlouva o swapu úrokových sazeb jasně stanoví podmínky smlouvy, včetně příslušných úrokových sazeb, které má každá strana platit druhou stranou, a splátkového kalendáře (např. Měsíčně, čtvrtletně nebo ročně). Smlouva navíc stanoví jak datum zahájení, tak datum splatnosti swapové dohody a že obě strany jsou vázány podmínkami dohody až do data splatnosti.

Všimněte si, že zatímco obě strany úrokového swapu dostanou, co chtějí - jedna strana dostane ochranu proti riziku pevné sazby, zatímco druhá dostane expozici potenciálnímu zisku z pohyblivé sazby - nakonec bude jedna strana sklízet finanční odměnu, zatímco druhá utrpí finanční ztrátu. Pokud úrokové sazby vzrostou během doby platnosti swapové dohody, pak strana přijímající pohyblivou sazbu bude mít zisk a strana přijímající pevnou sazbu utrpí ztrátu. Naopak, pokud úrokové sazby poklesnou, pak bude mít prospěch ze strany, která dostává výplatu zaručeného výnosu s pevnou úrokovou sazbou, zatímco strana přijímající platby na základě pohyblivé sazby uvidí, jak výše přijatých úrokových plateb klesá.

Úrokový swap

Příklad - Úroková swapová smlouva v akci

Podívejme se přesně, jak by dohoda o úrokových swapech mohla vypadat a jak se bude hrát v akci.

V tomto příkladu uzavřou společnosti A a B dohodu o úrokovém swapu s nominální hodnotou 100 000 USD. Společnost A je přesvědčena, že úrokové sazby pravděpodobně v příštích několika letech porostou, a jejím cílem je získat expozici vůči potenciálnímu zisku z plovoucí úrokové sazby, která by se zvýšila, pokud by úrokové sazby skutečně vzrostly. Společnost B v současné době přijímá pohyblivý úrokový výnos, ale je pesimističtější ohledně výhledu úrokových sazeb a věří, že je velmi pravděpodobné, že v příštích dvou letech poklesnou, což by jejich úrokový výnos snížilo. Společnost B je motivována snahou zajistit ochranu rizik před možnými klesajícími sazbami v podobě uzamčení výnosů s pevnou sazbou pro dané období.

Obě společnosti uzavřely dvouletý úrokový swapový kontrakt se stanovenou nominální hodnotou 100 000 USD. Společnost A nabízí společnosti B pevnou sazbu 5% výměnou za přijetí pohyblivé sazby sazby LIBOR plus 1%. Aktuální sazba LIBOR na začátku dohody o úrokovém swapu je 4%. Pro začátek jsou tedy obě společnosti na stejné úrovni, obě dostávají 5%: Společnost A má pevnou sazbu 5% a společnost B získává sazbu LIBOR 4% plus 1% = 5%.

Nyní předpokládejme, že úrokové sazby rostou, přičemž sazba LIBOR se ke konci prvního roku dohody o úrokových swapech zvýšila na 5,25%. Předpokládejme dále, že dohoda o swapu stanoví, že splátky úroků budou prováděny každoročně (takže je čas, aby každá firma dostávala splátky úroků) a že pohyblivá sazba pro společnost B bude vypočítána pomocí převládající sazby LIBOR v době, kdy úroky jsou splatné.

Společnost A dluží společnosti B výnos s pevnou sazbou 5 000 USD (5% ze 100 000 USD). Vzhledem k tomu, že úrokové sazby vzrostly, jak naznačuje srovnávací sazba LIBOR na 5,25%, dluží společnost B společnosti A 6250 USD (5,25% plus 1% = 6,25% ze 100 000 USD). Aby se předešlo problémům a nákladům na obě strany, které platí navzájem celou částku, podmínky swapové dohody stanoví, že příslušné straně musí být vyplacen pouze čistý rozdíl v platbách. V tomto případě by společnost A získala 1 250 $ od společnosti B. Společnost A profitovala z přijetí dodatečného rizika spojeného s přijetím výnosů s pohyblivou úrokovou sazbou.

Společnost B utrpěla ztrátu ve výši 1 250 $, ale stále dosáhla toho, co chtěla - ochranu před možným poklesem úrokových sazeb. Podívejme se, jak by to vypadalo, kdyby se trh s úrokovými sazbami pohnul opačným směrem. Co kdyby na konci prvního roku jejich dohody sazba LIBOR klesla na 3,75%? S návratností s pevnou úrokovou sazbou by společnosti B dlužila společnost A ještě 5 000 USD. Společnost B by však dlužila společnosti A pouze 4 750 USD (3,75% plus 1% = 4,75%; 4,75% ze 100 000 USD = 4,750 USD). To by vyřešilo, kdyby společnost A zaplatila společnosti B 250 $ (5 000 mínus 4 750 $ = 250 $). V tomto scénáři společnost A utrpěla malou ztrátu a společnost B získala výhodu.

Rizika úrokových swapů

Úrokové swapy jsou účinným typem derivátu, který může být přínosem pro obě strany zapojené do jejich používání, a to mnoha různými způsoby. Swapové dohody však přicházejí také s riziky.

Jedním významným rizikem je riziko protistrany. Protože zúčastněnými stranami jsou obvykle velké společnosti nebo finanční instituce, riziko protistrany je obvykle relativně nízké. Pokud by se však stalo, že jedna ze dvou stran dojde k prodlení a nebude schopna dostát svým závazkům vyplývajícím z dohody o úrokových swapech, pak by druhá strana těžko inkasovala. Mělo by to vymahatelnou smlouvu, ale následovat právní proces by mohla být dlouhá a pokroucená cesta.

Pouhé řešení nepředvídatelné povahy pohyblivých úrokových sazeb také přidává určité inherentní riziko pro obě strany dohody.

Související čtení

Pokud se chcete dozvědět více a posunout svou kariéru, podívejte se na následující bezplatné finanční zdroje:

  • Splatné úroky Splatné úroky Splatný úrok je účet pasiv uvedený v rozvaze společnosti, který představuje částku úrokových nákladů, které vznikly k dnešnímu dni, ale které nebyly k datu v rozvaze zaplaceny. Představuje částku úroku, který je v současné době dlužen věřitelům, a je obvykle běžným závazkem
  • Náklady na dluh Náklady na dluh Náklady na dluh jsou návratnost, kterou společnost poskytuje svým dlužníkům a věřitelům. Náklady na dluh se používají při výpočtech WACC pro analýzu ocenění.
  • Harmonogram dluhu Harmonogram dluhu Harmonogram dluhu stanoví veškerý dluh, který má podnik v harmonogramu, na základě jeho splatnosti a úrokové sazby. Ve finančním modelování toky úrokových nákladů
  • Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu je poměr pákového efektu, který vypočítává hodnotu celkového dluhu a finančních závazků vůči celkovému kapitálu akcionářů.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found