Solow Growth Model - Overview, Assumptions, and How to Solve

Solow Growth Model je exogenní model ekonomického růstu, který analyzuje změny v úrovni produkce v ekonomice v průběhu času v důsledku změn v populaci. Demografie Demografie odkazují na socioekonomické charakteristiky populace, které podniky používají k identifikaci preference produktu a nákupní chování zákazníků. Díky vlastnostem cílového trhu si společnosti mohou vytvořit profil své zákaznické základny. míra růstu, míra úspor a míra technologického pokroku.

Solowův růstový model

Solow Growth Model, vyvinutý ekonomem Nobelovou cenou, Robertem Solowem, byl prvním neoklasickým růstovým modelem a byl postaven na keynesiánském modelu Harrod-Domar. Solowův model je základem moderní teorie ekonomického růstu.

Zjednodušené znázornění modelu pomalého růstu

Níže je zjednodušená reprezentace Solowova modelu.

Předpoklady:

  1. Populace roste konstantní rychlostí g. Proto je současná populace (představovaná N) a budoucí populace (představovaná N ’) propojena prostřednictvím rovnice růstu populace N’ = N (1 + g). Pokud je současná populace 100 a tempo růstu populace je 2%, budoucí populace je 102.
  2. Všichni spotřebitelé v ekonomice šetří stálou část svých příjmů a zbytek spotřebovávají. Spotřeba (reprezentovaná C) a výstup (reprezentovaný Y) jsou proto spojeny pomocí rovnice spotřeby C = (1 + s) Y. Pokud spotřebitel vydělá 100 jednotek výstupu jako příjem a míra úspor je 40%, pak spotřebuje 60 jednotek a ušetří 40 jednotek.
  3. Všechny firmy v ekonomice produkují produkci pomocí stejné výrobní technologie, která jako vstupy přijímá kapitál a práci. Proto jsou úroveň výstupu (představovaná Y), úroveň kapitálu (představovaná K) a úroveň práce (představovaná L) všechny spojeny prostřednictvím rovnice produkční funkce Y = aF (K, L).

Model Solow Growth předpokládá, že produkční funkce vykazuje konstantní návratnost (CRS). Za takového předpokladu předpokládáme, že pokud zdvojnásobíme úroveň základního kapitálu a zdvojnásobíme úroveň trhu práce. Trh práce je místem, kde se setkává nabídka a poptávka po pracovních místech, přičemž pracovníci nebo pracovníci poskytují služby, které zaměstnavatelé požadují. Pracovníkem může být kdokoli, kdo si přeje nabídnout své služby za úplatu, zatímco zaměstnavatelem může být jediný subjekt nebo organizace, přesně zdvojnásobíme úroveň výstupu. Ve výsledku se velká část matematické analýzy Solowova modelu zaměřuje na výstup na pracovníka a kapitál na pracovníka místo na agregovaný výstup a agregovaný základní kapitál.

  1. Současná výše kapitálu (představovaná K), budoucí kapitál (představovaná K '), míra odpisů kapitálu (představovaná d) a úroveň kapitálových investic (představovaná I) jsou spojeny pomocí rovnice akumulace kapitálu K' = K (1-d) + I.

Řešení modelu pomalého růstu

  1. V naší analýze předpokládáme, že produkční funkce má následující podobu: Y = aKbL1-b, kde 0 <b <1. Produkční funkce je známá jako Cobb-Douglasova produkční funkce, což je nejpoužívanější neoklasická produkční funkce. Společně s předpokladem, že firmy jsou konkurenceschopné, tj. Berou ceny. Cena, Cena, se v ekonomii vztahuje na účastníka trhu, který není schopen diktovat ceny na trhu. Subjekt přijímající cenu proto musí přijmout převládající tržní cenu. Uchazeči o cenu chybí dostatečná tržní síla, aby mohla ovlivnit ceny zboží nebo služeb. koeficienty b je podíl na kapitálu (podíl na příjmu, který kapitál přijímá).
  1. Proto je výstup na pracovníka dán následující rovnicí: y = akb kde y = Y / L (výstup na pracovníka a k = K / L (základní kapitál na pracovníka)
  2. Za předpokladu konkurenční rovnováhy dostaneme následující:
  • Identita příjmů a výdajů platí jako rovnovážná podmínka: Y = C + I
  • Spotřebitelské rozpočtové omezení: Y = C + S
  • Proto v rovnováze: I = S = sY.
  • Rovnice akumulace kapitálu se stává: K ’= (1 – d) K + sY
  1. Rovnice akumulace kapitálu v na pracovníka je dána následující rovnicí: (1 + g) k '= (1 - d) k + sy = (1 - d) k + saf (k) = (1 - d) k + sakb
  2. Použitý koncept řešení je v ustáleném stavu. Ustálený stav je stav, kdy se úroveň kapitálu na pracovníka nemění. Zvažte následující graf:

Graf nízkého růstu

  1. Rovnovážný stav se zjistí řešením následující rovnice: k ’= k => (1 + g) k = (1 - d) k + sakb
  2. Hodnota kapitálu na pracovníka v ustáleném stavu a hodnota výstupu na pracovníka v ustáleném stavu jsou tedy následující:

ustálená hodnota kapitálu na pracovníka

Výstup na pracovníka

Důsledky modelu Solow Growth

Z dlouhodobého hlediska nedochází k žádnému růstu. Pokud země mají stejnou g (míra růstu populace), s (míra úspor) ad (míra znehodnocení kapitálu), pak mají stejný ustálený stav, takže se budou sbližovat, tj. Model Solow Growth Model předpovídá podmíněnou konvergenci. Na této konvergenční cestě roste chudší země rychleji.

Země s různou mírou úspor mají různé ustálené stavy a nebudou konvergovat, tj. Model Solow Growth nepředpovídá absolutní konvergenci. Pokud jsou míry úspor odlišné, růst nemusí být vždy vyšší v zemi s nižším počátečním kapitálem.

Dodatečné zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Ekonomické ukazatele Ekonomické ukazatele Ekonomický ukazatel je metrika používaná k hodnocení, měření a hodnocení celkového zdravotního stavu makroekonomie. Ekonomické ukazatele
  • Giniho koeficient Giniho koeficient Giniho koeficient (Giniho index nebo poměr Gini) je statistická míra ekonomické nerovnosti v populaci. Koeficient měří rozptyl příjmu nebo rozložení bohatství mezi členy populace.
  • Index lidského rozvoje Index lidského rozvoje Index lidského rozvoje (HDI) je statistické měřítko (složený index) vypracované Organizací spojených národů k hodnocení sociálního a ekonomického rozvoje zemí po celém světě. HDI bere v úvahu tři ukazatele lidského rozvoje, a to očekávanou délku života, vzdělání a příjem na obyvatele.
  • Mezní sklon ke spotřebě Mezní sklon ke spotřebě Mezní sklon ke spotřebě (MPC) označuje, jak citlivá je spotřeba v dané ekonomice na jednotkové změny úrovní příjmů. MPC jako koncept funguje podobně jako Price Elasticity, kde lze získat nové pohledy při pohledu na velikost změny spotřeby

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found