Manažerské účetnictví (také známé jako nákladové účetnictví nebo manažerské účetnictví) je odvětví účetnictví, které se zabývá identifikací, měřením, analýzou a interpretací účetních informací, takže je lze použít k tomu, aby manažerům pomohla činit nezbytná rozhodnutí k efektivnímu řízení provoz společnosti.
Na rozdíl od finančního účetnictví, které je primárně zaměřeno na správnou organizaci a vykazování finančních transakcí společnosti nečlenům (např. Investorům, poskytovatelům půjček Top bank v USA) Podle americké federální pojišťovací společnosti pro pojištění vkladů bylo v USA 6 799 komerčních bank pojištěných FDIC USA od února 2014. Centrální bankou země je Federální rezervní banka, která vznikla po přijetí zákona o federálních rezervách v roce 1913), manažerské účetnictví je zaměřeno na interní rozhodování.
Manažerské účetní potřebují analyzovat různé události a provozní metriky Klíčové ukazatele výkonu (KPI) Klíčové ukazatele výkonu (KPI) jsou metriky používané k pravidelnému sledování a hodnocení výkonnosti organizace směrem k dosažení konkrétních cílů. Používají se také k měření celkového výkonu společnosti za účelem převodu dat do užitečných informací, které může vedení společnosti využít při svém rozhodovacím procesu. Jejich cílem je poskytnout podrobné informace o činnosti společnosti analýzou každé jednotlivé řady produktů, provozní činnosti, provozovny atd.
Techniky v manažerském účetnictví
K dosažení svých cílů se manažerské účetnictví opírá o celou řadu různých technik, včetně následujících:
1. Analýza marže
Analýza marže se primárně týká přírůstkových výhod zvýšené produkce. Analýza marže je jednou z nejzákladnějších a nejpodstatnějších technik v manažerském účetnictví. Zahrnuje výpočet bodu obratu Bod obratu (BEP) Bod obratu (BEP) je pojem v účetnictví, který odkazuje na situaci, kdy byly výnosy a náklady společnosti v konkrétním účetním období stejné. Znamená to, že pro společnost neexistovaly žádné čisté zisky ani žádné čisté ztráty - „zlomil se dokonce“. BEP může také odkazovat na výnosy, kterých je třeba dosáhnout, aby bylo možné kompenzovat vzniklé výdaje, které určují optimální prodejní mix produktů společnosti.
2. Analýza omezení
Analýza výrobních linek podniku identifikuje hlavní úzká místa, neefektivnost vytvořená těmito úzkými místy a jejich dopad na schopnost společnosti generovat výnosy a zisky.
3. Kapitálové rozpočtování
Kapitálové rozpočtování se zabývá analýzou informací potřebných k přijetí nezbytných rozhodnutí týkajících se kapitálových výdajů. V analýze kapitálového rozpočtování vypočítají manažeři účetní čistou současnou hodnotu (NPV) Čistá současná hodnota (NPV) Čistá současná hodnota (NPV) je hodnota všech budoucích peněžních toků (kladných i záporných) po celou dobu životnosti investice diskontované na současnost, dárek. Analýza NPV je formou vlastního ocenění a používá se značně napříč financemi a účetnictvím pro stanovení hodnoty podniku, zabezpečení investic a vnitřní míry návratnosti (IRR) Vnitřní míry návratnosti (IRR) Vnitřní míry návratnosti (IRR) ) je diskontní sazba, díky níž je čistá současná hodnota (NPV) projektu nulová. Jinými slovy, jedná se o očekávanou složenou roční míru návratnosti, která se získá na projektu nebo investici. pomoci manažerům rozhodovat o nových rozhodnutích o kapitálovém rozpočtu
4. Oceňování zásob a kalkulace produktů
Oceňování zásob zahrnuje identifikaci a analýzu skutečných nákladů spojených s produkty a zásobami společnosti. Tento proces obecně zahrnuje výpočet a alokaci režijních poplatků, jakož i posouzení přímých nákladů souvisejících s náklady na prodané zboží (COGS) Náklady na prodané zboží (COGS) Náklady na prodané zboží (COGS) měří „přímé náklady „Vzniklé při výrobě jakéhokoli zboží nebo služeb. Zahrnuje náklady na materiál, přímé mzdové náklady a přímé režijní náklady továrny a je přímo úměrné výnosům. Jak rostou příjmy, je k výrobě zboží nebo služby zapotřebí více zdrojů. COGS je často.
5. Analýza a prognóza trendů
Analýza a predikce trendů se primárně zabývají identifikací vzorů a trendů nákladů na výrobky, jakož i rozpoznáním neobvyklých odchylek od předpovídaných hodnot a důvody těchto odchylek.
Související čtení
Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce manažerským účetnictvím. Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Účetní cyklus Účetní cyklus Účetní cyklus je holistický proces zaznamenávání a zpracování všech finančních transakcí společnosti, od okamžiku, kdy k transakci dojde, po její zastoupení v účetní závěrce až po uzavření účtů. Hlavní povinností účetního je sledovat celý účetní cyklus od začátku do konce
- Kapitálové výdaje Kapitálové výdaje Kapitálové výdaje se vztahují k fondům, které společnost používá k nákupu, vylepšování nebo údržbě dlouhodobých aktiv za účelem zvýšení efektivity nebo kapacity společnosti. Dlouhodobý majetek je obvykle hmotný a má dobu použitelnosti delší než jedno účetní období.
- Ocenění zásob Ocenění zásob Ocenění zásob označuje praxi účtování hodnoty inventáře podniku. Obchodní zásoby se vztahují na veškeré zásoby, které podnik potřebuje k provozu a které jsou buď použity ve výrobním procesu, nebo prodány zákazníkům.
- Tři finanční výkazy Tři finanční výkazy Tři finanční výkazy jsou výkaz zisku a ztráty, rozvaha a výkaz peněžních toků. Tyto tři základní výroky jsou složitě