Teorie řízení jsou koncepty obklopující doporučené strategie řízení, které mohou zahrnovat nástroje, jako jsou rámce a směrnice, které lze implementovat v moderních organizacích. Podniková struktura Podniková struktura se vztahuje k organizaci různých oddělení nebo obchodních jednotek v rámci společnosti. V závislosti na cílech společnosti a odvětví. Profesionálové se obecně nebudou spoléhat pouze na jednu teorii managementu, ale místo toho představí několik konceptů z různých teorií managementu, které nejlépe vyhovují jejich pracovní síle a firemní kultuře. Groupthink Groupthink je termín vyvinutý sociálním psychologem Irvingem Janisem v roce 1972 k popisu chybných rozhodnutí učiněných skupina kvůli skupinovým tlakům. Groupthink je jev, při kterém se způsoby přístupu k problémům nebo záležitostem zabývají konsensem skupiny spíše než jednotlivci jednajícími samostatně. .
Na první pohled
Až do dne, kdy budou stroje schopny myslet, mluvit a zažít emoce, zůstanou lidé těmi nejsložitějšími bytostmi, které se dají zvládnout. Lidé nikdy nemohou dosáhnout takového bezchybného výkonu, jakým jsou stroje PP&E (nemovitosti, provozy a zařízení) PP&E (nemovitosti, provozy a zařízení) je jedním ze základních dlouhodobých aktiv v rozvaze. PP&E je ovlivněna Capexem, Odpisy a Akvizicemi / Dispozicemi dlouhodobého majetku. Tato aktiva hrají klíčovou roli ve finančním plánování a analýze operací společnosti a budoucích výdajů. Na druhé straně je spousta věcí, které stroje nejsou schopny dělat, což z lidí dělá nepostradatelný majetek. Z tohoto důvodu je řádná správa jednou z nejdůležitějších věcí pro organizaci.
Teoretici již dlouhou dobu zkoumají nejvhodnější formy řízení pro různá pracovní nastavení. Zde vstupují do hry teorie managementu. Ačkoli některé z těchto teorií byly vyvinuty před staletími, stále poskytují stabilní rámce pro provozování podniků.
Populární teorie řízení
1. Teorie vědeckého řízení
Americký strojní inženýr Frederick Taylor, který byl jedním z prvních teoretiků managementu, byl průkopníkem vědecké teorie managementu. On a jeho spolupracovníci byli mezi prvními jedinci, kteří vědecky studovali pracovní výkon. Filozofie Taylora zdůrazňovala skutečnost, že nutit lidi tvrdě pracovat nebyl nejlepší způsob, jak optimalizovat výsledky. Místo toho Taylor doporučil zjednodušit úkoly, aby se zvýšila produktivita.
Strategie se trochu lišila od toho, jak byly podniky prováděny předem. Zpočátku si vedoucí továrny užíval minimální, pokud vůbec nějaký, kontakt se svými zaměstnanci. Neexistoval absolutně žádný způsob standardizace pravidel na pracovišti a jedinou motivací zaměstnanců byla jistota zaměstnání.
Podle Taylora byly peníze klíčovou pobídkou pro práci, proto vyvinul koncept „mzdy za spravedlivý den za práci“. Od té doby se vědecká teorie řízení praktikuje po celém světě. Výsledná spolupráce mezi zaměstnanci a zaměstnavateli se vyvinula do týmové práce, kterou si nyní lidé užívají.
2. Teorie správy systémů
Správa systémů nabízí alternativní přístup k plánování a řízení organizací. Teorie správy systémů navrhuje, aby se podniky, stejně jako lidské tělo, skládaly z více komponent, které fungují harmonicky, aby mohl větší systém optimálně fungovat. Podle teorie závisí úspěch organizace na několika klíčových prvcích: synergii, vzájemnou závislost a vzájemné vztahy mezi různými subsystémy.
Zaměstnanci jsou jednou z nejdůležitějších složek společnosti. Dalšími prvky rozhodujícími pro úspěch podnikání jsou oddělení, pracovní skupiny a obchodní jednotky. V praxi se od manažerů vyžaduje, aby hodnotili vzorce a události ve svých společnostech, aby určili nejlepší přístup k řízení. Tímto způsobem jsou schopni spolupracovat na různých programech, aby mohli pracovat spíše jako kolektivní celek než jako izolované jednotky.
3. Teorie řízení mimořádných událostí
Hlavním konceptem teorie pohotovostního řízení je, že žádný přístup k řízení nevyhovuje každé organizaci. Existuje několik vnějších a vnitřních faktorů, které nakonec ovlivní zvolený přístup k řízení. Kontingenční teorie identifikuje tři proměnné, které pravděpodobně ovlivní strukturu organizace: velikost organizace, použitá technologie a styl vedení.
Fred Fiedler je teoretikem teorie pohotovostního řízení. Fiedler navrhl, že vlastnosti vůdce přímo souvisejí s tím, jak efektivně vedl. Podle Fiedlerovy teorie existuje řada vůdčích vlastností vhodných pro každou situaci. To znamená, že vedoucí musí být dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobil měnícímu se prostředí. Teorii řízení mimořádných událostí lze shrnout takto:
- Neexistuje žádná konkrétní technika pro správu organizace.
- Vedoucí by měl rychle identifikovat konkrétní styl řízení vhodný pro konkrétní situaci.
- Primární složkou Fiedlerovy pohotovostní teorie je LPC - nejméně preferovaná škála spolupracovníků. LPC se používá k posouzení, jak dobře se manažer orientuje.
4. Teorie X a teorie Y
Domníváte se, že každý jednotlivec získává maximální uspokojení z práce, kterou dělá? Nebo jste toho názoru, že někteří považují práci za zátěž a dělají to jen pro peníze? Takové předpoklady ovlivňují fungování organizace. Předpoklady také tvoří základ teorie X a teorie Y.
Douglas McGregor je teoretik, který se zasloužil o rozvoj těchto dvou kontrastních konceptů. Přesněji řečeno, tyto teorie odkazují na dva styly řízení: autoritářský (Theory X) a participativní (Theory Y).
V organizaci, kde členové týmu projevují malou vášeň pro svou práci, je pravděpodobné, že vedoucí využijí autoritářský styl řízení. Pokud však zaměstnanci projeví ochotu učit se a budou nadšení z toho, co dělají, jejich vedoucí pravděpodobně využije participativní řízení. Styl řízení, který si manažer osvojí, bude mít vliv na to, jak dobře může motivovat členy svého týmu.
Teorie X zastává pesimistický pohled na zaměstnance v tom smyslu, že nemohou pracovat bez pobídek. Teorie Y naopak zastává optimistický názor na zaměstnance. Druhá teorie navrhuje, aby zaměstnanci a manažeři mohli dosáhnout vztahu založeného na spolupráci a důvěře.
Přesto existuje několik případů, kdy lze použít teorii X. Například velké korporace, které najímají tisíce zaměstnanců pro rutinní práci, mohou být pro přijetí této formy řízení ideální.
Proč studovat teorie managementu?
1. Zvyšování produktivity
Jedním z důvodů, proč by se manažeři měli zajímat o učení teorií řízení, je to, že pomáhá maximalizovat jejich produktivitu. V ideálním případě by teorie vedly vůdce, jak co nejlépe využít lidský majetek, který mají k dispozici. Spíše než kupovat nové vybavení nebo investovat do nové marketingové strategie musí podnikatelé investovat do svých zaměstnanců prostřednictvím školení.
Je to vidět na Taylorově vědecké teorii řízení. Jak již bylo zmíněno dříve, Taylor navrhl, že nejlepším způsobem, jak zvýšit produktivitu pracovníků, bylo nejprve sledovat jejich pracovní procesy a poté vytvořit nejlepší zásady.
2. Zjednodušení rozhodování
Další oblastí, kde se teorie managementu ukázaly jako užitečné, je proces rozhodování. Max Weber navrhuje, aby hierarchické systémy podporovaly informované rozhodování. Zpráva vypracovaná Institutem pro studie zaměstnanosti naznačuje, že zploštění hierarchie připravuje půdu pro místní inovace a zároveň urychluje rozhodovací proces. Zploštění znamená zbavit se názvů pracovních míst a vyšších pozic, aby se inspirovalo soudržné pracovní prostředí.
3. Podpora účasti zaměstnanců
Teorie řízení vyvinuté ve 20. letech 20. století, zaměřené na podporu mezilidských vztahů na pracovišti. Jednou z takových teorií, která podporovala prostředí pro spolupráci, je přístup k mezilidským vztahům. Podle této teorie potřebovali vlastníci podniků dát svým zaměstnancům větší moc při rozhodování.
Klíčové jídlo
V průběhu historie zavedly společnosti různé teorie řízení do praxe. Pomohli nejen zvýšit produktivitu, ale také zlepšili kvalitu služeb. Ačkoli tyto teorie řízení byly vyvinuty před mnoha lety, pomáhají při vytváření vzájemně propojených pracovních prostředí, kde zaměstnanci a zaměstnavatelé pracují ruku v ruce. Některé z nejpopulárnějších teorií řízení, které se dnes používají, jsou teorie systémů, teorie nepředvídaných událostí, teorie X a teorie Y a vědecká teorie řízení.
Dodatečné zdroje
Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce teoriemi správy. Finance je globálním poskytovatelem kurzů podnikového rozvoje a kariérního postupu pro finanční profesionály. Chcete-li se dozvědět více a rozšířit svou kariéru, prozkoumejte další relevantní zdroje níže:
- Morálka zaměstnanců Morálka zaměstnanců Morálka zaměstnanců je definována jako celková spokojenost, výhled a pocit pohody, které zaměstnanec na pracovišti má. Jinými slovy, odkazuje na to, jak spokojení zaměstnanci cítí své pracovní prostředí. Morálka zaměstnanců je pro mnoho podniků důležitá díky přímému účinku na
- Impostorův syndrom Impostorův syndrom Impostorův syndrom, neboli zkušenost podvodníka, je nedostatek schopnosti internalizovat osobní úspěchy a neustálý strach z odhalení jako „podvodu“. Termín poprvé použili v roce 1978 psychologové Pauline R. Clance a Suzanne A. Imes. Lidé se syndromem podvodníka propouštějí
- Teorie vedení Teorie vedení Teorie vedení jsou myšlenkové směry, které vysvětlují, jak a proč se někteří jednotlivci stávají vůdci. Teorie zdůrazňují rysy a chování, které si jednotlivci mohou osvojit pro posílení svých vůdčích schopností.
- Manažerské dovednosti Manažerské dovednosti Manažerské dovednosti lze definovat jako určité atributy nebo schopnosti, které by měl mít manažer, aby mohl plnit konkrétní úkoly v