Zdroje financování - přehled, typy a příklady

Společnosti vždy hledají zdroje financování pro rozvoj podnikání. Financování, nazývané také financování, představuje akt přispívání zdrojů k financování programu, projektu nebo potřeby. Financování lze zahájit pro krátkodobé nebo dlouhodobé účely. Mezi různé zdroje financování patří:

  • Nerozdělený zisk
  • Dluhový kapitál
  • Základní kapitál

Zdroje financování

souhrn

  • Hlavními zdroji financování jsou nerozdělený zisk, dluhový kapitál a vlastní kapitál.
  • Společnosti používají nerozdělený zisk z obchodních operací k rozšíření nebo rozdělení dividend svým akcionářům.
  • Podniky získávají finanční prostředky soukromým půjčováním dluhů z banky nebo veřejným obchodováním (vydávání dluhových cenných papírů).
  • Společnosti získávají kapitálové financování výměnou vlastnických práv za hotovost pocházející od kapitálových investorů.

Nerozdělený zisk

Cílem podniků je maximalizovat zisky prodejem produktu nebo poskytnutím služby za cenu vyšší, než jakou stojí výroba zboží. Je to nejprimitivnější zdroj financování pro každou společnost.

Po vygenerování zisku se společnost rozhodne, co má dělat se získaným kapitálem a jak jej efektivně alokovat. Nerozdělený zisk lze rozdělit akcionářům jako dividendy Dividenda Dividenda je podíl na zisku a nerozdělený zisk, který společnost vyplácí svým akcionářům. Když společnost vytvoří zisk a akumuluje nerozdělený zisk, mohou být tyto příjmy buď reinvestovány do podnikání, nebo vyplaceny akcionářům jako dividenda. nebo může společnost snížit počet akcií v oběhu zahájením kampaně zpětného odkupu akcií.

Alternativně může společnost investovat peníze do nového projektu, řekněme do výstavby nové továrny nebo partnerství s jinými společnostmi za účelem vytvoření společného podniku.

Dluhový kapitál

Společnosti získávají dluhové financování soukromě prostřednictvím bankovních půjček. Mohou také získávat nové prostředky vydáváním dluhu veřejnosti.

V rámci dluhového financování emitent (dlužník) vydává dluhové cenné papíry, jako jsou podnikové dluhopisy nebo směnky. Mezi emise dluhů patří také dluhopisy. Dluhopis Dluhopis je nezajištěný dluh nebo dluhopisy, které splácejí určitou částku peněz plus úroky držitelům dluhopisů v době splatnosti. Dluhopis je dlouhodobý dluhový nástroj vydávaný korporacemi a vládami k zajištění čerstvých fondů nebo kapitálu. Kupóny nebo úrokové sazby jsou nabízeny jako kompenzace věřiteli. , leasingy a hypotéky.

Společnosti, které iniciují emise dluhů, jsou dlužníky, protože vyměňují cenné papíry za hotovost potřebnou k provádění určitých činností. Společnosti poté budou splácet dluh (jistinu a úroky) podle stanoveného harmonogramu splácení dluhu a smluv, z nichž vycházejí vydané dluhové cenné papíry.

Nevýhodou půjčování peněz prostřednictvím dluhu je, že dlužníci musí včas splácet úroky i splátky jistiny. Pokud tak neučiníte, může dojít k selhání dlužníka nebo k bankrotu.

Základní kapitál

Společnosti mohou získávat finanční prostředky od veřejnosti výměnou za přiměřený vlastnický podíl ve společnosti ve formě akcií vydaných investorům, kteří se po zakoupení akcií stanou akcionáři.

Alternativně může být alternativou financování soukromého kapitálu za předpokladu, že v síti společnosti nebo ředitelů jsou subjekty nebo jednotlivci připraveni investovat do projektu nebo kdekoli, kde jsou peníze potřebné.

Ve srovnání s financováním dluhového kapitálu nevyžaduje kapitálové financování výplaty úroků Úrokové výdaje Úrokové výdaje vznikají ze společnosti, která financuje prostřednictvím dluhu nebo leasingu kapitálu. Úroky se nacházejí ve výkazu zisku a ztráty, ale lze je vypočítat také pomocí dluhového plánu. Časový plán by měl nastínit všechny hlavní dluhy, které má společnost ve své rozvaze, a vypočítat úrok vynásobením dlužníkovi.

Jednou z nevýhod financování vlastního kapitálu je však dlouhodobé sdílení zisků mezi všemi akcionáři. Ještě důležitější je, že akcionáři oslabují kontrolu vlastnictví společnosti, pokud prodá více akcií.

Další zdroje financování

Zdroje financování zahrnují také soukromý kapitál, rizikový kapitál, dary, granty a dotace, které nemají přímý požadavek na návratnost investic (ROI), s výjimkou soukromého kapitálu a rizikového kapitálu. Rizikový kapitál Rizikový kapitál je forma financování, která poskytuje prostředky do rané fáze rozvíjejících se společností s vysokým růstovým potenciálem výměnou za kapitál nebo vlastnický podíl. Rizikoví investoři riskují investice do začínajících společností s nadějí, že pokud dosáhnou úspěchu, dosáhnou významných výnosů. . Nazývají se také „crowdfunding“ nebo „měkké financování“.

Crowdfunding představuje proces získávání finančních prostředků na splnění určitého projektu nebo podniknutí získáním malého množství peněz od velkého počtu jednotlivců. Proces crowdfundingu obvykle probíhá online.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA® Financial Modeling and Valuation Analyst (FMVA) ™. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je přeměnit kohokoli na špičkového finančního analytika.

Abychom vám pomohli stát se finančním analytikem světové úrovně a posunout svou kariéru na maximum, budou vám tyto další zdroje velmi užitečné:

  • Peněžní tok z finanční činnosti Peněžní tok z finanční činnosti Peněžní tok z finanční činnosti je čistá částka financování, kterou společnost vygeneruje v daném časovém období a která se používá k financování jejího podnikání. Mezi finanční činnosti patří vydávání a splácení vlastního kapitálu, výplata dividend, emise a splácení dluhu a závazky z kapitálového leasingu
  • Dluh vs financování vlastního kapitálu Dluh vs financování vlastního kapitálu Dluh vs financování vlastního kapitálu - co je pro vaše podnikání nejlepší a proč? Jednoduchá odpověď je, že to záleží. Rozhodnutí o ekvitě versus dluh, abychom jmenovali alespoň některé, závisí na velkém počtu faktorů, jako je současné ekonomické klima, stávající kapitálová struktura podniku a fáze životního cyklu podniku.
  • Financování založené na příjmech Financování založené na příjmech Financování založené na příjmech, také známé jako financování založené na licenčních poplatcích, je druh metody získávání kapitálu, při které investoři souhlasí s poskytnutím kapitálu společnosti výměnou za určité procento z celkového počtu společností hrubé výnosy.
  • Nejlepší banky v USA Nejlepší banky v USA Podle americké Federální pojišťovací společnosti pro pojištění vkladů existovalo v USA k únoru 2014 6 799 komerčních bank pojištěných FDIC. Centrální bankou v zemi je Federální rezervní banka, která vznikla po přijetí zákona o Federálních rezervách v roce 1913

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found