Alokace nákladů - přehled, typy nákladů, mechanismus

Alokace nákladů je proces identifikace, akumulace a přiřazování nákladů k nákladovým objektům, jako jsou oddělení, produkty, programy nebo pobočky společnosti. Zahrnuje identifikaci nákladových objektů ve společnosti, identifikaci nákladů vzniklých nákladovým objektům a následné přiřazení nákladů nákladovým objektům na základě konkrétních kritérií.

Alokace nákladů

Jsou-li náklady alokovány správným způsobem, je podnik schopen sledovat konkrétní nákladové objekty, které pro společnost přinášejí zisky nebo ztráty. Pokud jsou náklady přiděleny nesprávným nákladovým objektům, může společnost přiřazovat více zdrojů nákladovým objektům, které nepřinášejí tolik zisků, jak se očekávalo.

Druhy nákladů

Existuje několik typů nákladů, které musí organizace definovat před přidělením nákladů konkrétním nákladovým objektům. Mezi tyto náklady patří:

1. Přímé náklady

Přímé náklady jsou náklady, které lze přiřadit ke konkrétnímu produktu nebo službě, a nemusí být alokovány ke konkrétnímu nákladovému objektu. Je to proto, že organizace ví, jaké výdaje jdou konkrétním oddělením, která vytvářejí zisky, a náklady vzniklé při výrobě konkrétních produktů nebo služeb Produkty a služby Produkt je hmatatelnou položkou, která je uvedena na trh za účelem získání, pozornosti nebo spotřeby, zatímco služba je nehmotný předmět, který vzniká z. Například platy vyplácené dělníkům v továrně přiřazeným ke konkrétní divizi jsou známy a není třeba je znovu přidělovat této divizi.

2. Nepřímé náklady

Nepřímé náklady jsou náklady, které přímo nesouvisejí s konkrétním nákladovým objektem, jako je funkce, produkt nebo oddělení. Jedná se o náklady, které jsou nezbytné pro provoz a zdraví společnosti. Mezi běžné příklady nepřímých nákladů patří náklady na zabezpečení, náklady na správu atd. Náklady jsou nejprve identifikovány, sdruženy a poté přiděleny konkrétním nákladovým objektům v organizaci.

Nepřímé náklady lze rozdělit na fixní a variabilní náklady. Fixní náklady jsou náklady fixní pro konkrétní produkt nebo oddělení. Příkladem fixních nákladů je odměna vedoucího projektu přiřazeného konkrétní divizi. Druhou kategorií nepřímých nákladů jsou variabilní náklady, které se liší podle úrovně produkce. Nepřímé náklady se zvyšují nebo snižují se změnami úrovně produkce.

3. Režijní náklady

Režijní náklady jsou nepřímé náklady, které nejsou součástí výrobních nákladů. Nesouvisí s mzdovými nebo materiálovými náklady, které vznikají při výrobě zboží nebo poskytování služeb. Podporují procesy výroby nebo prodeje zboží nebo služeb. Režijní náklady jsou účtovány na účet výdajů a musí být neustále hrazeny bez ohledu na to, zda společnost prodává zboží nebo ne.

Mezi běžné příklady režijních nákladů patří náklady na pronájem, služby, pojištění, poštovné a tisk, administrativní a právní náklady SG&A SG&A zahrnuje veškeré neproduktivní náklady vzniklé společnosti v daném období. To zahrnuje výdaje, jako je nájemné, reklama, marketing, účetnictví, soudní spory, cestování, stravování, platy managementu, bonusy a další. Příležitostně může zahrnovat i náklady na odpisy a náklady na výzkum a vývoj.

Mechanismus alokace nákladů

Při přidělování nákladů objektům nákladů jsou zahrnuty následující hlavní kroky:

1. Identifikujte nákladové objekty

Prvním krokem při alokaci nákladů je identifikace nákladových objektů, pro které organizace potřebuje samostatně odhadnout související náklady. Identifikace konkrétních nákladových objektů je důležitá, protože organizace nemůže přidělit náklady na něco, co ještě není známé.

Nákladovým objektem může být značka, projekt, produktová řada, divize / oddělení nebo pobočka společnosti. Společnost by měla také určit základnu alokace nákladů, což je základ, který používá k alokaci nákladů nákladovým objektům.

2. Shromážděte náklady do fondu nákladů

Po identifikaci nákladových objektů je dalším krokem akumulace nákladů do nákladového fondu, čekající na přidělení nákladovým objektům. Při hromadění nákladů můžete vytvořit několik kategorií, kde budou náklady seskupeny na základě použité základny alokace nákladů. Některé příklady skupin nákladů zahrnují spotřebu elektřiny, spotřebu vody, metráž, pojištění, výdaje na nájemné. Obvykle patří mezi největší výdaje, které společnosti vykazují. Pouze dva výdaje jsou obvykle větší než výdaje na pronájem: náklady na prodané zboží (COGS) a náklady na náhradu (mzdy). , spotřeba paliva a údržba motorových vozidel.

Co je to ovladač nákladů?

Ovladač nákladů způsobí změnu nákladů spojených s aktivitou. Mezi příklady řidičů nákladů patří počet strojohodin, počet přímých pracovních sil Přímý přímý pracovní poměr se týká platů a mezd vyplácených pracovníkům, kteří se přímo podílejí na výrobě konkrétního produktu nebo na výkonu odpracovaných hodin, počet zpracovaných plateb, počet objednávek a počet faktur zasílaných zákazníkům.

Výhody alokace nákladů

Následují některé z důvodů, proč je pro organizaci důležité rozdělení nákladů:

1. Pomáhá při rozhodování

Alokace nákladů poskytuje managementu důležitá data o využití nákladů, která mohou použít při rozhodování. Ukazuje nákladové objekty, které zabírají většinu nákladů, a pomáhá určit, zda jsou oddělení nebo produkty dostatečně ziskové, aby ospravedlnily přidělené náklady. U nerentabilních nákladových objektů může vedení společnosti snížit přidělené náklady a přesměrovat peníze na další ziskovější nákladové objekty.

2. Pomáhá hodnotit a motivovat zaměstnance

Rozdělení nákladů pomáhá určit, zda náklady přiřazené konkrétním oddělením vracejí očekávané výnosy. Pokud není nákladový objekt ziskový, může společnost vyhodnotit výkon zaměstnanců a určit, zda je pokles produktivity příčinou neziskovosti nákladových objektů.

Na druhou stranu, pokud společnost uzná konkrétní oddělení jako nejvýnosnější oddělení ve společnosti, zaměstnanci přidělení tomuto oddělení budou motivováni k tvrdé práci a udržení náskoku před ostatními, pokud jde o výkon.

Dodatečné zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Abychom vám pomohli stát se finančním analytikem světové úrovně a posunout svou kariéru na maximum, budou vám tyto další zdroje velmi užitečné:

  • Zlomová analýza Zlomová analýza Zlomová analýza v ekonomii, finančním modelování a nákladovém účetnictví se týká bodu, ve kterém jsou celkové náklady a celkové výnosy stejné.
  • Výrobní náklady Výrobní náklady se vztahují k celkovým nákladům podniku na výrobu konkrétního množství produktu nebo na nabídku služby. To může zahrnovat věci, jako je práce, suroviny nebo spotřební materiál. V ekonomii jsou výrobní náklady definovány jako vynaložené výdaje
  • Fixní a variabilní náklady Cena fixních a variabilních nákladů je něco, co lze klasifikovat několika způsoby v závislosti na jeho povaze. Jednou z nejpopulárnějších metod je klasifikace podle fixních nákladů a variabilních nákladů. Fixní náklady se nemění se zvyšováním / snižováním jednotek objemu výroby, zatímco variabilní náklady jsou pouze závislé
  • Promítání řádkových položek výkazu zisku a ztráty Promítání řádkových položek výkazu zisku a ztráty Diskutujeme o různých metodách promítání řádkových položek výkazu zisku a ztráty. Projektování řádkových položek výkazu zisku a ztráty začíná tržbami z prodeje a poté náklady

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found