Výhoda First Mover - výhody a nevýhody toho, že jste první

Výhoda first-mover odkazuje na výhodu získanou společností, která jako první představila produkt Účetnictví Naši účetní průvodci a zdroje jsou samostudijními průvodci, kteří se učí účetnictví a finance svým vlastním tempem. Procházejte stovky průvodců a zdrojů. nebo služba trhu Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu. Výhoda first-mover umožňuje společnosti dosáhnout silného uznání značky a věrnosti produktu / služby před ostatními účastníky trhu.

Je důležité si uvědomit, že výhoda prvního tahače se týká pouze velké společnosti, která se pohybuje na trhu. Například Amazon nebyl první společností, která prodávala knihy online. Byla to však první společnost, která v tomto oboru podnikání dosáhla významného rozsahu.

Téma First Mover Advantage

Další informace najdete ve finanční třídě Business Strategy Class.

Výhody prvního pohybujícího se

První podnik, který provede strategii, má několik výhod.

Společnosti, které jsou prvními na trhu, mohou často:

 • Stanovte svůj produkt jako průmyslový standard
 • Dokážete nejprve oslovit spotřebitele a udělat silný dojem, což může vést k uznání značky a věrnosti značce
 • Může být schopen ovládat zdroje, jako je zakládání na strategickém místě, uzavírání prémiových smluv s klíčovými dodavateli nebo najímání talentovaných zaměstnanců
 • Může získat výhodu, když je pro spotřebitele vysoké náklady na přechod na přechod na pozdější účastníky

Výhody prvního pohybujícího se

Profesoři Marvin Lieberman a David Montgomery ve svém oceněném článku z roku 1988, First-Mover (Dis) Advantages: Retrospective and Link with Resource-Based View, list three main benefits of being a first mover:

1. Technologické vedení

Ti, kdo začínají na prvním místě, mohou svým technologiím / produktům / službám ztížit replikaci pro další účastníky. Například pokud první hybná síla může snížit náklady na výrobu produktu Náklady na vyrobené zboží (COGM) Náklady na vyrobené zboží, známé také jako COGM, jsou termín používaný v manažerském účetnictví, který odkazuje na plán nebo výkaz, který ukazuje celkové výrobní náklady společnosti během určitého časového období. (efekt „zážitkové“ křivky), může první hybatel vytvořit absolutní nákladovou výhodu. Kromě toho může přihláška k patentu chránit a vytvořit výhodu prvního subjektu.

2. Kontrola zdrojů

Druhou výhodou je schopnost ovládat strategické a / nebo omezené zdroje. Například Wal-Mart dokázal lokalizovat své obchody v malých městech a zabránit ostatním ve vstupu na trh.

3. Náklady na změnu kupujícího

Třetím přínosem, který mohou mít první iniciátoři, jsou náklady na změnu kupujícího. Pokud se první podnik dokáže pevně etablovat, může být pro spotřebitele nepohodlné přejít na novou značku později.

Nevýhody prvního pohybujícího se

Být prvním podnikem v oboru nemusí vždy zaručovat výhodu.

 • První hnací síla může značně investovat do přesvědčování spotřebitelů, aby vyzkoušeli nový produkt. Pozdější účastníci by z těchto informovaných kupujících měli prospěch a nemuseli by tolik utrácet za vzdělávání spotřebitelů.
 • Pozdější účastníci se mohou vyhnout chybám prvního iniciátora.
 • Pokud první subjekt, který není původcem, není schopen zaujmout zákazníky svými produkty, mohou to noví účastníci využít.
 • Pozdější účastníci mohou zpětně analyzovat nové produkty a vylepšit je nebo zlevnit.
 • Pozdější účastníci mohou identifikovat oblasti zlepšení, které zanechal první účastník, a využít je.

Další informace najdete v kurzu Korporátní strategie financí.

Příklady úspěšných společností, které nebyly prvními v pohybu

Níže jsou uvedeny tři společnosti, které na svých příslušných trzích nebyly prvními na trhu, ale nyní se staly jednou z největších společností na světě:

1. Google

Před Googlem existovaly vyhledávače jako Yahoo a Infoseek. Google však dokázal přizpůsobit svůj vyhledávač tak, aby fungoval efektivněji a efektivněji. Nyní kontrolují více než 65% aktivity vyhledávání.

2. Southwest Airlines

Společnost Southwest Airlines vstoupila do leteckého průmyslu jako pozdní účastník, ale dokázala expandovat a stát se druhou největší leteckou společností na světě, pokud jde o celkový počet cestujících. Společnost se zaměřila na oblast, na kterou se jiné letecké společnosti nedívaly - lety na krátké vzdálenosti.

3. Starbucks

Před založením Starbucks bylo spousta míst k nákupu kávy. Společnost Starbucks však dokázala vybudovat silnou hodnotu značky tím, že kladla důraz na to, aby se Starbucks stal místem, kde se nacházíte, když nejste doma nebo v kanceláři.

Související čtení

Děkujeme, že jste si pročetli finančního průvodce strategií výhod prvního tahače. Finance je oficiálním globálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Podívejte se na tyto další finanční zdroje, které vám pomohou dál se učit a zlepšovat vaši kariéru:

 • Absolutní výhoda Absolutní výhoda V ekonomii se absolutní výhoda týká schopnosti jakéhokoli ekonomického subjektu, jednotlivce nebo skupiny, produkovat větší množství produktu než jeho konkurenti. Představený skotským ekonomem Adamem Smithem ve své práci z roku 1776 „Vyšetřování povahy a příčin bohatství národů“
 • Přirozený monopol Přirozený monopol Přirozený monopol je trh, kde jediný prodejce může zajistit produkci kvůli své velikosti. Přirozený monopolista může produkovat celou produkci pro trh za cenu nižší, než by byla, kdyby na trhu působilo více firem. Přirozený monopol nastává, když má firma ve svém výrobním procesu rozsáhlé úspory z rozsahu.
 • Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu je ekonomický koncept, který se týká snížení celkových výrobních nákladů, pokud se řada výrobků vyrábí spíše společně než samostatně.
 • Transferové ceny Transferové ceny Transferové ceny představují ceny zboží a služeb, které jsou vyměňovány mezi běžně kontrolovanými právnickými osobami v rámci podniku. Například pokud dceřiná společnost prodává zboží nebo poskytuje služby holdingové společnosti, účtovaná cena se označuje jako cena za převod

Poslední příspěvky