Hypotéza efektivních trhů - porozumění a testování EMH

Hypotéza efektivních trhů (EMH) je investiční teorie primárně odvozená z konceptů připisovaných výzkumu Eugena Famy, jak je podrobně popsáno v jeho knize z roku 1970 „Efektivní kapitálové trhy: přehled teorie a empirické práce“. Fama navrhl základní myšlenku, že je prakticky nemožné důsledně „porazit trh“ - dosáhnout návratnosti investic, které překonají celkový průměr trhu, což se odráží v hlavních akciových indexech, jako je index S&P 500 S&P - Standard and Poor's Standard and Poor's ( S&P) je lídrem na trhu v oblasti poskytování analýz finančního trhu, zejména v oblasti poskytování srovnávacích a investovatelných.

Hypotéza efektivních trhů

Podle Famaovy teorie, i když by investor mohl mít štěstí a koupit si akci, která mu přináší obrovské krátkodobé zisky, z dlouhodobého hlediska nemůže reálně doufat, že dosáhne návratnosti investice, která je podstatně vyšší než průměr na trhu.

Pochopení hypotézy efektivních trhů

Famaova investiční teorie - která má pro investory v zásadě stejné důsledky jako teorie náhodného procházení Teorie náhodného procházení Teorie náhodného procházení nebo hypotéza náhodného procházení je matematický model akciového trhu. Zastánci teorie se domnívají, že ceny - jsou založeny na řadě předpokladů o trzích cenných papírů a jejich fungování. Předpoklady zahrnují jednu myšlenku kritickou pro platnost hypotézy efektivních trhů: víra, že všechny informace týkající se cen akcií jsou volně a široce dostupné, „všeobecně sdílené“ mezi všemi investory.

Protože na trhu vždy existuje velké množství kupujících i prodávajících, dochází k cenovým pohybům vždy efektivně (tj. Včasně, aktuálním způsobem). Akcie se tedy vždy obchodují za jejich aktuální spravedlivou tržní hodnotu.

Hlavním závěrem teorie je, že od zásob vždy obchodujte za jejich spravedlivou tržní hodnotu, pak je prakticky nemožné buď koupit podhodnocené akcie za výhodnou cenu, nebo prodat nadhodnocené akcie za extra zisky. Ani odborná analýza akcií, ani pečlivě implementované strategie časování trhu nemohou doufat, že v průměru budou lepší než výkonnost celého trhu. Pokud je to pravda, pak jediným způsobem, jak mohou investoři generovat vynikající výnosy, je převzetí mnohem většího rizika.

Variace hypotézy efektivních trhů

Existují tři varianty hypotézy - slabý, částečně silný, a silný formy - které představují tři různé předpokládané úrovně efektivity trhu.

1. Slabá forma

Slabá forma EMH předpokládá, že ceny cenných papírů odrážejí všechny dostupné informace o veřejném trhu, ale nemusí odrážet nové informace, které dosud nejsou veřejně dostupné. Dále předpokládá, že minulé informace týkající se ceny, objemu a výnosů jsou nezávislé na budoucích cenách.

Slabá forma EMH naznačuje, že technické obchodní strategie nemohou poskytovat konzistentní nadměrné výnosy, protože minulá cenová výkonnost nemůže předvídat budoucí cenovou akci, která bude založena na nových informacích. Slabá forma, i když slevuje od technické analýzy, ponechává otevřenou možnost, že vynikající fundamentální analýza může poskytnout prostředek k překonání celkové průměrné návratnosti investic na trhu.

2. Polosilná forma

Polosilná forma teorie odmítá užitečnost technické i fundamentální analýzy. Polosilná forma EMH zahrnuje předpoklady slabé formy a rozšiřuje ji tím, že předpokládá, že ceny se rychle přizpůsobí jakýmkoli novým veřejným informacím, které budou k dispozici, což znemožňuje fundamentální analýzu mít jakoukoli prediktivní sílu ohledně budoucích cenových pohybů. Když je například každý měsíc vydáván měsíční přehled mezd mimo farmy v USA, můžete vidět, jak se ceny rychle přizpůsobují, jak trh získává nové informace.

3. Silná forma

Silná forma EMH si myslí, že ceny vždy odrážejí veškeré veřejné i soukromé informace. To zahrnuje všechny veřejně dostupné informace, historické i nové nebo aktuální, stejně jako zasvěcené informace. Dokonce i informace, které nejsou veřejně dostupné investorům, jako jsou soukromé informace známé pouze generálnímu řediteli společnosti, se předpokládají, že jsou vždy již zohledněny v aktuální ceně akcií společnosti.

Podle silné formy EMH tedy ani zasvěcené znalosti Insider Information Insider information, nazývané také interní informace, odkazují na neveřejná fakta týkající se veřejně obchodované společnosti, která může poskytnout finanční výhodu na trzích. Jinými slovy, zasvěcené informace jsou znalosti a informace o operacích, potrubí produktů / služeb mohou investorům poskytnout prediktivní výhodu, která jim umožní důsledně generovat výnosy, které překonají celkový průměr na trhu.

Argumenty pro a proti EMH

Zastánci i odpůrci hypotézy efektivních trhů mohou podpořit své názory. Příznivci EMH často argumentují svým případem buď na základě základní logiky teorie, nebo na základě řady studií, které byly provedeny a které ji, zdá se, podporují.

Dlouhodobá studie společnosti Morningstar zjistila, že během 10letého období byly jedinými typy aktivně spravovaných fondů, které dokázaly překonat indexové fondy i polovina v té době to byly fondy malého růstu v USA a fondy rozvíjejících se trhů. Další studie odhalily, že méně než jeden ze čtyř dokonce nejvýkonnějších aktivních správců fondů prokazuje schopnost soustavně překonávat indexové fondy.

Všimněte si, že taková data zpochybňují celý obchodní model investičního poradenství, který má investiční společnosti vyplácející obrovské částky peněz vedoucím správcům fondů, na základě přesvědčení, že tito peněžní manažeři budou schopni generovat výnosy vysoko nad průměrnou celkovou tržní návratností.

Odpůrci hypotézy efektivních trhů prosazují prostý fakt, že JSOU obchodníci a investoři - lidé jako John Templeton, Peter Lynch a Paul Tudor Jones - kteří DOSAHUJÍ konzistentně, rok co rok, generují návratnost investic, které snižují výkonnost celkový trh. Podle EMH by to mělo být nemožné jinak než slepým štěstím. Slepé štěstí však nemůže vysvětlit stejný lidé porazili trh s velkým náskokem, znovu a znovu. po dlouhou dobu.

Navíc ti, kteří tvrdí, že teorie EMH není platná, poukazují na to, že skutečně existují chvíle, kdy nadměrný optimismus nebo pesimismus na trzích vede ceny k obchodování za příliš vysoké nebo nízké ceny, což jasně ukazuje, že cenné papíry ve skutečnosti ne vždy obchodujte za jejich spravedlivou tržní hodnotu.

Dopad EMH

Významný nárůst popularity indexových fondů, které sledují hlavní tržní indexy - oba podílové fondy Podílové fondy Podílový fond je skupina peněz shromážděných od mnoha investorů za účelem investování do akcií, dluhopisů nebo jiných cenných papírů. Podílové fondy jsou vlastněny skupinou investorů a spravovány profesionály. Dozvíte se o různých typech fondů, o tom, jak fungují, o výhodách a kompromisech investování do nich a ETF Exchange Traded Fund (ETF) Exchange Traded Fund (ETF) je populární investiční nástroj, kde mohou být portfolia flexibilnější a diverzifikovanější napříč široká škála všech dostupných tříd aktiv. Přečtěte si tuto příručku a seznamte se s různými typy ETF. - je alespoň částečně způsobeno všeobecným všeobecným přijetím hypotézy účinných trhů. Investoři, kteří upisují EMH, mají větší tendenci investovat do pasivních indexových fondů, které jsou navrženy tak, aby odrážely celkovou výkonnost trhu, a méně ochotni platit vysoké poplatky za odbornou správu fondu, když neočekávají ani to nejlepší z fondu manažerům výrazně překonat průměrné tržní výnosy.

Na druhou stranu, protože výzkum na podporu EMH ukázal, jak vzácní peněžní manažeři, kteří mohou trvale překonávat trh; těch pár jedinců, kteří mít vyvinuli takovou dovednost, jsou stále více vyhledávaní a respektovaní.

Související čtení

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující zdroje:

  • Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.
  • Akciové investiční strategie Akciové investiční strategie Akciové investiční strategie se týkají různých typů investování do akcií. Těmito strategiemi jsou zejména hodnota, růst a indexové investování. Strategie, kterou si investor zvolí, je ovlivněna řadou faktorů, jako je finanční situace investora, investiční cíle a tolerance rizik.
  • Obchodní mechanismy Obchodní mechanismy Obchodní mechanismy odkazují na různé metody obchodování aktiv. Dva hlavní typy obchodních mechanismů jsou obchodní mechanismy založené na nabídkách a objednávkách
  • Tři nejlepší simulátory akcií Tři nejlepší simulátory akcií Nejlepší simulátory akcií umožňují uživateli procvičovat a zdokonalovat své investiční techniky. Simulátory obchodování s akciemi umožňují obchodování s falešnými hotovostmi s daty v reálném čase, což obchodníkům umožňuje vyzkoušet různé obchodní strategie, než na nich riskují skutečné peníze.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found