Altmanov model Z-skóre - přehled, vzorec, interpretace

Altmanův model Z-Score je numerické měření, které se používá k předpovědi pravděpodobnosti bankrotu firmy v příštích dvou letech. Model byl vyvinut americkým profesorem financí Edwardem Altmanem v roce 1968 jako měřítko finanční stability společností.

Altmanův model Z-skóre

Altmanův model Z-skóre je považován za efektivní metodu předpovídání stavu finanční tísně jakékoli organizace pomocí více hodnot rozvahy a podnikových příjmů. Altmanova myšlenka vyvinout vzorec pro předpovídání bankrotu začala v době Velké hospodářské krize Velká hospodářská krize Velká hospodářská krize byla celosvětová hospodářská krize, která probíhala od konce 20. do 30. let. Po celá desetiletí probíhaly debaty o tom, co způsobilo ekonomickou katastrofu, a ekonomové zůstávají rozděleni do několika různých myšlenkových směrů. když podniky zaznamenaly prudký nárůst případů selhání.

souhrn

  • Altmanův model Z-skóre je numerické měření, které se používá k předpovědi pravděpodobnosti bankrotu.
  • Američan Edward Altman publikoval model Z-skóre v roce 1968 jako měřítko pravděpodobnosti bankrotu společnosti.
  • Altmanův model Z-skóre kombinuje pět finančních poměrů k předpovědi pravděpodobnosti platební neschopnosti společnosti v příštích dvou letech.

Vysvětleno Altmanovo Z-skóre

Model Z-skóre byl představen jako způsob předpovědi pravděpodobnosti, že se společnost v následujících dvou letech zhroutí. Tento model se ukázal jako přesná metoda pro předpovídání bankrotu. Úpadek Úpadek je právní status lidského nebo nehumánního subjektu (firmy nebo vládní agentury), který není schopen splácet své nesplacené dluhy věřitelům. při několika příležitostech. Podle studií tento model ukázal přesnost 72% při předpovídání bankrotu dva roky před tím, než k němu došlo, a vrátil falešně pozitivní výsledek ve výši 6%. Falešně pozitivní úroveň byla nižší ve srovnání s 15% až 20% falešně pozitivními výsledky, když byl model použit k předpovědi bankrotu jeden rok před jeho vznikem.

Při vytváření modelu Z-skóre použil Altman váhový systém spolu s dalšími poměry, které předpovídaly šance bankrotu společnosti. Celkově společnost Altman vytvořila tři různá Z-skóre pro různé typy podniků. Druhy podniků Při založení společnosti si můžete vybrat čtyři hlavní typy podniků: fyzické osoby, partnerství, společnosti s ručením omezeným a korporace. . Původní model byl vydán v roce 1968 a byl speciálně navržen pro veřejné výrobní společnosti s aktivy přesahujícími 1 milion dolarů. Původní model vylučoval soukromé společnosti a nevýrobní společnosti s aktivy nižšími než 1 milion USD.

Později v roce 1983 společnost Altman vyvinula dva další modely pro použití s ​​menšími soukromými výrobními společnostmi. Z-skóre modelu A bylo vyvinuto speciálně pro soukromé výrobní společnosti, zatímco model B byl vytvořen pro neveřejně obchodované společnosti. Modely Z-skóre z roku 1983 zahrnovaly různé váhy, systémy bodování předvídatelnosti a proměnné.

Altmanova modelová formule Z-skóre

Model Z-skóre je založen na pěti klíčových finančních poměrech a spoléhá se na informace obsažené ve zprávě 10-K. Zvyšuje přesnost modelu při měření finančního zdraví společnosti a její pravděpodobnosti bankrotu.

Altmanův vzorec Z-skóre je napsán takto:

Ζ = 1,2A + 1,4B + 3,3C + 0,6D + 1,0E

Kde:

  • Zeta (ζ) je Altmanovo Z-skóre
  • A je poměr pracovního kapitálu / celkových aktiv
  • B je poměr nerozděleného zisku / celkových aktiv
  • C je poměr zisk před úroky a zdaněním / celkovými aktivy
  • D je tržní hodnota podílu na vlastním kapitálu / celkových závazcích
  • E je poměr celkových prodejů / celkových aktiv

Co znamená Z-skóre

Čím nižší je Z-skóre, tím vyšší je pravděpodobnost, že společnost směřuje k bankrotu. Z-skóre, které je nižší než 1,8, znamená, že se společnost nachází ve finanční tísni as vysokou pravděpodobností bankrotu. Na druhou stranu skóre 3 a vyšší znamená, že se společnost nachází v bezpečné zóně a je nepravděpodobné, že podá návrh na konkurz. Skóre mezi 1,8 a 3 znamená, že společnost je v šedé zóně a má střední šanci na podání návrhu na bankrot.

Investoři používají Altmanovo Z-skóre k rozhodování o tom, zda nakoupit nebo prodat akcie společnosti, v závislosti na posuzované finanční síle. Pokud společnost vykazuje Z-skóre blíže 3, mohou investoři zvážit nákup akcií společnosti, protože v následujících dvou letech existuje minimální riziko bankrotu firmy.

Pokud však společnost vykazuje Z-skóre blíže 1,8, mohou investoři zvážit prodej akcií společnosti, aby nedošlo ke ztrátě svých investic, protože skóre znamená vysokou pravděpodobnost bankrotu.

Vysvětleno pět finančních poměrů v Z-skóre

Klíčové finanční ukazatele, které tvoří model Z-skóre, jsou následující:

1. Provozní kapitál / celková aktiva

Provozní kapitál je rozdíl mezi oběžnými aktivy společnosti a jejími krátkodobými závazky. Krátkodobé závazky Krátkodobé závazky jsou finanční závazky podnikatelského subjektu, které jsou splatné do jednoho roku. Společnost je zobrazuje v rozvaze. Závazek nastává, když společnost prošla transakcí, která vyvolala očekávání budoucího odtoku hotovosti nebo jiných ekonomických zdrojů. . Hodnota pracovního kapitálu společnosti určuje její krátkodobé finanční zdraví. Kladný pracovní kapitál znamená, že společnost může splnit své krátkodobé finanční závazky a stále poskytovat finanční prostředky k investování a růstu.

Negativní pracovní kapitál naopak znamená, že se společnost bude snažit splnit své krátkodobé finanční závazky, protože neexistují dostatečná oběžná aktiva.

2. Nerozdělený zisk / celková aktiva

Poměr nerozděleného zisku / celkových aktiv ukazuje výši nerozděleného zisku nebo ztráty ve společnosti. Pokud společnost vykazuje nízký poměr nerozdělených zisků k celkovým aktivům, znamená to, že společnost financuje své výdaje pomocí vypůjčených prostředků, nikoli prostředků ze svých nerozdělených zisků. Zvyšuje pravděpodobnost bankrotu společnosti.

Na druhé straně vysoký poměr nerozděleného zisku k celkovým aktivům ukazuje, že společnost nerozdělený zisk používá k financování kapitálových výdajů. Ukazuje, že společnost v průběhu let dosáhla ziskovosti a nemusí spoléhat na půjčky.

3. Zisk před úroky a zdaněním / celková aktiva

EBIT, měřítko ziskovosti společnosti, odkazuje na schopnost společnosti generovat zisky pouze ze svých operací. Poměr EBIT / celková aktiva ukazuje schopnost společnosti generovat dostatečné výnosy, aby zůstala zisková, financovala probíhající operace a splácela dluhy.

4. Tržní hodnota vlastního kapitálu / celkové závazky

Tržní hodnota, známá také jako tržní kapitalizace Šablona tržní kapitalizace Tato šablona tržní kapitalizace vám pomůže rozlišovat mezi tržní kapitalizací a hodnotou podniku. Tržní kapitalizace (Market Cap) je nejnovější tržní hodnota nesplacených akcií společnosti. Tržní kapitalizace se rovná aktuální ceně akcií vynásobené počtem akcií v oběhu. Hodnota inv je hodnota vlastního kapitálu společnosti. Získává se vynásobením počtu nevyřízených akcií aktuální cenou akcií.

Tržní hodnota poměru vlastního kapitálu / celkových závazků ukazuje, do jaké míry by tržní hodnota společnosti poklesla, když vyhlásí bankrot, než hodnota závazků překročí hodnotu aktiv v rozvaze. Vysokou tržní hodnotu poměru vlastního kapitálu k celkovým závazkům lze interpretovat tak, že znamená vysokou důvěru investorů ve finanční sílu společnosti.

5. Tržby / celková aktiva

Poměr tržeb k celkovým aktivům ukazuje, jak efektivně vedení používá aktiva k generování výnosů ve srovnání s konkurencí. Vysoký poměr tržeb k celkovým aktivům se překládá tak, že management vyžaduje malou investici, aby generoval tržby, což zvyšuje celkovou ziskovost společnosti.

Naproti tomu nízký nebo klesající poměr tržeb k celkovým aktivům znamená, že vedení bude muset použít více zdrojů k vygenerování dostatečných tržeb, což sníží ziskovost společnosti.

Další zdroje

Finance nabízí Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ Certifikace CBCA ™ Certifikace Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ je celosvětovým standardem pro úvěrové analytiky, který zahrnuje finance, účetnictví, kreditní analýzu, analýzu peněžních toků, modelování smluv, půjčky splátky a další. certifikační program pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na vyšší úroveň. Chcete-li se neustále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující zdroje:

  • Pravděpodobnost selhání Pravděpodobnost selhání Pravděpodobnost selhání (PD) je pravděpodobnost selhání dlužníka při splácení půjčky a používá se k výpočtu očekávané ztráty z investice.
  • Podání SEC Podání SEC jsou finanční výkazy, pravidelné zprávy a další formální dokumenty, které musí veřejné společnosti, makléři a obchodníci zaslat Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). SEC byla vytvořena ve 30. letech 20. století s cílem omezit manipulaci s akciemi a podvody
  • Druhy závazků Druhy závazků Existují tři hlavní typy závazků: ​​krátkodobé, dlouhodobé a podmíněné závazky. Závazky jsou právní závazky nebo dluhy vůči jiné osobě nebo společnosti. Jinými slovy, závazky jsou budoucí oběti ekonomických výhod, které účetní jednotka musí přinést
  • Kodex bankrotu USA Kodex bankrotu USA Kodex bankrotu USA se také označuje jako hlava 11 zákoníku Spojených států a upravuje postup, který podniky a jednotlivci dodržují

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found