Skladová jednotka (SKU) - definice, význam a příklad

Skladová jednotka nebo SKU je číslo, které je přiřazeno produktu za účelem řízení zásob. Audit inventáře Audit inventáře je proces křížové kontroly finančních záznamů s fyzickou inventurou a záznamy. To může být dokončeno auditory a dalšími a snadným sledováním. Jinými slovy, jednotka pro správu zásob je jedinečný identifikátor přiřazený každému produktu pro snazší a efektivnější vedení záznamů.

SKU

Důležitost SKU

Skladové jednotky jsou velmi důležité a běžně se používají v maloobchodních prodejnách, skladech a centrech pro plnění produktů. Skladové jednotky mají mnoho klíčových využití, například:

  • Identifikace konkrétního produktu
  • Sledování zásob Inventář Inventář je aktuální účet aktiv nalezený v rozvaze, sestávající ze všech surovin, nedokončené výroby a hotových výrobků, které společnost nashromáždila. Často je považován za nejlikvidnější ze všech oběžných aktiv - je tedy vyloučen z čitatele při výpočtu rychlého poměru. zjistit, kolik konkrétního produktu je k dispozici
  • Pomáháme sladit úrovně zásob produktů
  • Identifikace smrštění v inventáři Smršťování K smršťování zásob dochází, když je počet produktů na skladě menší než počet zaznamenaný v seznamu zásob. K odchylce může dojít z důvodu
  • Určení, které produkty jsou nejziskovější (pomocí analýzy)
  • Pomáháme identifikovat bod pro opětovné objednání produktů
  • Pomáháme zákazníkům šetřit čas tím, že jim umožňujeme rychle najít produkty

Jak SKU fungují?

Skladová jednotka se skládá z písmen a čísel. Čísla a písmena poskytují podrobnosti o produktu, například značku, číslo modelu, barvu atd.

Každá společnost sleduje svůj vlastní způsob vytváření SKU pro své produkty a neexistuje žádný nesprávný způsob vytváření SKU. S tím, co bylo řečeno, existují některé osvědčené postupy při konstrukci SKU pro produkt.

  1. Udělejte každou SKU jedinečnou. SKU nikdy znovu nepoužívejte a ujistěte se, že každý produkt má jedinečnou SKU.
  2. Udržujte SKU krátké. Dlouhé SKU může být obtížné číst a nemusí fungovat v některých systémech správy zásob.
  3. Nepoužívejte mezery ani speciální znaky. Vytvoření SKU s mezerami nebo speciálními znaky může lidi zmást.
  4. Nepoužívejte písmena, která se mohou mýlit s čísly. Nepoužívejte písmena jako O a I, která lze zaměnit za 0 a 1.

Příklad konstrukce SKU

Předpokládejme, že máme na starosti přiřazení SKU pro konkrétní produkt: černé džíny Gucci, které jsou střední velikosti.

SKU pro produkt můžeme zkonstruovat následovně: BLK-MED-G123-GUC

Kde:

  • K oddělení konkrétních informací o produktu se používá pomlčka
  • BLK odkazuje na barvu produktu (černá)
  • MED odkazuje na velikost produktu (střední)
  • G123 odkazuje na číslo modelu dané výrobcem
  • GUC označuje značku produktu

SKU pro džíny je dobrým příkladem jednoduché, jedinečné a krátké SKU, která také sdílí důležité informace o produktu.

Aplikace SKU

Jeff je majitelem malého obchodu s potravinami, který kromě 10 dalších značek chleba prodává i konkrétní značku chleba. Jeff si myslí, že vzhledem k tomu, že jeho obchod je malý, není třeba u každé jednotlivé značky používat skladové jednotky.

Jednoho dne vstoupí zákazník do obchodu a zeptá se, zda má obchod konkrétní značku chleba. Jeff rozpozná název značky a řekne zákazníkovi, že tuto značku chleba nosí, a přivede zákazníka tam, kde je ulička na chleba. Poté zjistí, že obchod není na této značce chleba na skladě, a omlouvá se zákazníkovi.

Následující den Jeff uspořádá schůzku se svým vedoucím inventáře, který říká: „Měli bychom mít SKU pro každý jednotlivý produkt v našem obchodě - je pro mě neefektivní, když musím každý den ručně kontrolovat, zda máme nedostatek konkrétních produktů. . Bez inventárního systému, který obsahuje SKU, musím ručně odečíst množství, která jsme prodali z našeho inventárního systému. “

Na návrh manažera Jeff zaměstnává skladovou jednotku pro každý konkrétní produkt. S tímto nastavením je Jeff nyní schopen rychle zkontrolovat svůj počítačový systém u každého produktu a jejich úrovní zásob.

Dodatečné zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika. Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:

  • Obrat zásob Obrat zásob Obrat zásob, neboli poměr obratu zásob, udává, kolikrát společnost prodá a nahradí své zásoby zboží během daného období. Zvažuje náklady na prodané zboží ve srovnání s jeho průměrným inventářem za rok nebo v jakémkoli stanoveném časovém období.
  • Last-In, First-Out Last-In First-Out (LIFO) Metoda ocenění Last-in First-out (LIFO) je založena na praxi aktiv vyprodukovaných nebo získaných jako poslední, které mají být zaúčtovány do nákladů. Jinými slovy, v rámci metody LIFO se nejnovější zakoupené nebo vyrobené zboží nejprve odstraní a zaúčtuje do nákladů. Proto staré náklady na zásoby zůstávají na
  • Provozní cyklus Provozní cyklus Provozní cyklus (OC) označuje dny potřebné k tomu, aby společnost získala zásoby, prodala zásoby a sbírala hotovost z prodeje zásob. Tento cyklus hraje hlavní roli při určování efektivity podnikání.
  • Náklady na produkt Náklady na produkt Náklady na produkt jsou náklady vynaložené na vytvoření produktu, který je určen k prodeji zákazníkům. Náklady na produkt zahrnují přímý materiál (DM), přímou práci (DL) a výrobní režii (MOH).

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found