Nevyloučitelné zboží - definice a vlastnosti

Nevylučitelným zbožím se rozumí veřejné statky Veřejné statky Veřejné statky jsou statky, které jsou běžně dostupné všem lidem ve společnosti nebo komunitě a které mají dvě specifické vlastnosti: jsou nevylučitelné a nepřekonatelné. Každý má přístup k jejich použití a jejich použití neomezuje jejich dostupnost pro budoucí použití. které nemohou vyloučit určitou osobu nebo skupinu osob z používání takového zboží. V důsledku toho je omezení přístupu ke spotřebě nevylučitelného zboží téměř nemožné. Například veřejná silnice umožňuje, aby ji používal prakticky každý, bez ohledu na typ motorového vozidla, které používá, nebo i když právě kráčí.

Nevylučitelné zboží

Nevyloučitelné zboží vs. nevyloučitelné zboží

Nevylučitelné zboží a vyloučitelné zboží jsou protiklady. První znamená, že každý člověk má přístup k určitému veřejnému statku a spotřebovává jej, zatímco druhý odkazuje na zboží, které omezuje některé lidi v jeho užívání. Vyloučitelné zboží je soukromé zboží, zatímco nevylučitelné zboží je veřejné zboží.

Například když každý může používat veřejnou komunikaci, ne každý může jít do kina, jak chce. Chcete-li zadat jeden, musí si osoba zakoupit lístek a jeho nákup lístku vylučuje někoho jiného, ​​protože počet míst k sezení je omezený.

Nevylučitelné zboží vs. zboží bez konkurence

Většina veřejných statků není konkurenční. Ačkoli málo ekonomů Reaganomics Reaganomics odkazuje na ekonomické politiky, které navrhl americký prezident Ronald Reagan během jeho prezidentování v 80. letech. Tyto politiky byly zavedeny v boji proti dlouhému období pomalého ekonomického růstu, vysoké nezaměstnanosti a vysoké inflace, ke kterému došlo za prezidentů Geralda Forda a Jimmyho Cartera. říkají, že všechno zboží, které nelze vyloučit, není konkurenční, existuje také zboží, které není konkurenční. Nedobrovolné zboží je zboží, které může spotřebovat lid i komunita, aniž by to ovlivnilo dostupnost stejného zboží ostatním.

Například, když se koncert nebo vládní úřad rozhodne umístit ohňostroj, každý ho může sledovat, takže dobrý není soupeř, protože každý, kdo to vidí, využívá výhody přesně stejného ohňostroje. Kromě toho, že není soupeřící, nelze jej ani vyloučit.

Nevylučitelné zboží vs. soupeřící zboží

I když je zboží, které nelze vyloučit, zdarma k použití pro každého, jeho zveřejnění, konkurenční zboží je zboží soukromé, ve kterém mohou lidé soutěžit o jeho spotřebu. Například osoba, která kupuje auto, ho může použít pouze pro sebe a omezit ostatní v jeho používání.

Nákup benzínu a jeho doplnění do nádrže je příkladem konkurenčního dobra, protože ovlivňuje nabídku dostupnou pro ostatní spotřebitele. Situace také dělá z benzínu výjimečně dobré zboží.

Problém s jezdcem zdarma

Free rider Free Rider Free rider je osoba, která má z něčeho prospěch, aniž by vynaložila úsilí nebo za to zaplatila. Problémem rideru je ekonomický koncept selhání trhu, ke kterému dochází, když lidé těží ze zdrojů, zboží nebo služeb, za které neplatí. problémy jsou běžné v každé komunitě. Taková situace nastává, když existují lidé, kteří chtějí použít konkrétní zboží, aniž by za něj platili. Jezdci zdarma chtějí využívat výhod takového zboží a zároveň doufat, že ho zaplatí někdo jiný nebo že pomůže s jeho údržbou.

Například je vybudována hlubinná studna pro všechny a od každého se očekává, že přispěje svým dílem na její údržbu. Volní jezdci budou chtít hloubkovou studnu jednoduše využít, aniž by museli nést náklady. Kvůli těmto lidem nemusí poskytovaná služba nebo produkt stačit všem nebo může být ohrožena. Toto je příklad toho, jak nevylučitelné zboží může mít negativní dopad na společnost.

Další zdroje

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Klubové zboží Klubové zboží V ekonomii je klubové zboží - někdy také označované jako omezené nebo uměle omezené zboží - podmnožinou veřejných statků, které mají jeden ze dvou klíčových faktorů, které veřejné statky nesou - a sice nesrovnatelné.
  • Podřadné zboží Podřadné zboží je druh zboží, jehož poptávka vykazuje nepřímý vztah k příjmu spotřebitele. Znamená to, že poptávka po zboží klesá s růstem příjmu spotřebitele nebo expanzí ekonomiky (což obecně zvýší příjem obyvatel).
  • Negativní externality Negativní externality Negativní externality se vyskytují, když produkt nebo spotřeba zboží nebo služby působí negativně na třetí stranu mimo trh. Běžná transakce zahrnuje dvě strany, tj. Spotřebitele a výrobce, kteří jsou v transakci označováni jako první a druhá strana.
  • Normální zboží Normální zboží Normální zboží je druh zboží, jehož poptávka vykazuje přímý vztah k příjmu spotřebitele. To znamená, že poptávka po takovém zboží stoupá s

Poslední příspěvky