Pay-per-click (PPC) je model online reklamy, ve kterém inzerent platí vydavateli pokaždé, když na něj „klikne“ reklamní odkaz. Alternativně je PPC známý jako model ceny za proklik (CPC). Model s platbou za kliknutí nabízejí především vyhledávače (např. Google) a sociální sítě (např. Facebook). Google Ads, Facebook Ads a Twitter Ads jsou nejoblíbenější platformy pro PPC reklamu.
Jak funguje PPC model
Model platby za kliknutí je primárně založen na klíčových slovech. Například ve vyhledávačích se online reklamy (známé také jako sponzorované odkazy) zobrazují, pouze když někdo hledá klíčové slovo související s inzerovaným produktem nebo službou. Společnosti, které se spoléhají na reklamní modely s platbou za proklik, proto zkoumají a analyzují klíčová slova, která se nejvíce vztahují na jejich produkty nebo služby. Investice do relevantních klíčových slov může mít za následek vyšší počet kliknutí a nakonec vyšší zisky.
Model PPC je považován za přínosný pro inzerenty i vydavatele. Pro inzerenty je tento model výhodný, protože poskytuje příležitost inzerovat produkty nebo služby konkrétnímu publiku, které aktivně hledá související obsah. Dobře navržená reklamní kampaň PPC navíc umožňuje inzerentovi ušetřit značné množství peněz, protože hodnota každé návštěvy (kliknutí) od potenciálního zákazníka převyšuje náklady na kliknutí placené vydavateli.
Pro vydavatele poskytuje model platby za kliknutí primární tok příjmů. Tok příjmů. Zdroje příjmů jsou různé zdroje, ze kterých podnik vydělává peníze z prodeje zboží nebo poskytování služeb. Typy výnosů, které podnik zaznamenává na svých účtech, závisí na typech činností prováděných podnikem. Viz kategorie a příklady. Přemýšlejte o Googlu a Facebooku, které svým zákazníkům poskytují bezplatné služby (bezplatné vyhledávání na webu a sociální sítě). Online společnosti mohou zpeněžit své bezplatné produkty pomocí online reklamy, zejména modelu PPC.
Modely s platbou za kliknutí
Sazby inzerce s platbou za kliknutí se běžně určují pomocí paušálního modelu nebo modelu založeného na nabídkách.
1. Paušální model
V modelu paušální platby za kliknutí platí inzerent vydavateli fixní poplatek za každé kliknutí. Vydavatelé obvykle vedou seznam různých sazeb PPC, které platí pro různé oblasti jejich webových stránek. Upozorňujeme, že vydavatelé jsou obecně otevřeni jednáním o ceně. Vydavatel velmi pravděpodobně sníží pevnou cenu, pokud inzerent nabídne dlouhodobou nebo hodnotnou smlouvu.
2. Model založený na nabídkách
V modelu založeném na nabídkách každý inzerent provede nabídku s maximálním množstvím peněz, které je ochoten zaplatit za reklamní spot. Poté vydavatel provede aukci pomocí automatizovaných nástrojů. Aukce se spustí pokaždé, když návštěvník spustí reklamní místo.
Upozorňujeme, že vítěze aukce obvykle určuje pořadí, nikoli celková částka nabízených peněz. Hodnocení zohledňuje jak množství nabízených peněz, tak kvalitu obsahu nabízeného inzerentem. Relevance obsahu je tedy stejně důležitá jako nabídka.
Dodatečné zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Bait and Switch Bait and Switch Bait and switch je podvodná činnost, při které společnost inzeruje zboží za neuvěřitelně nízkou cenu s cílem nahradit je horšími
- Click and Mortar Click and Mortar Click and Mortar je omnichannel obchodní model, který integruje online a offline operace. Zákazníci mohou nakupovat přes internet u prodejce
- Náklady na pořízení zákazníka (CAC) Náklady na pořízení zákazníka (CAC) Náklady na pořízení zákazníka (CAC) jsou náklady související se získáním nového zákazníka. Jinými slovy, CAC odkazuje na zdroje a náklady vynaložené na získání dalšího zákazníka. Náklady na pořízení zákazníka jsou klíčovou obchodní metrikou, která se běžně používá spolu s metrikou celoživotní hodnoty zákazníka (LTV)
- Úvod do elektronického obchodování Úvod do elektronického obchodu Elektronickým obchodem se rozumí obchodní transakce se zbožím nebo službami prováděné přes internet. V posledních několika letech se elektronický obchod rychle vyvinul a stal se kombinací online a offline maloobchodu, který je vertikálně integrován. Společnosti elektronického obchodování prodávají různé produkty a služby. Úvodní průvodce