Období návratnosti ukazuje, jak dlouho trvá, než firma získá investici zpět. Tento typ analýzy umožňuje firmám porovnat alternativní investiční příležitosti a rozhodnout se pro projekt, který vrátí jejich investice v nejkratším čase, pokud je pro ně tato kritéria důležitá.
Například se firma může rozhodnout investovat do aktiva s počáteční cenou 1 milion USD. V příštích pěti letech pak firma obdrží pozitivní peněžní toky, které se časem snižují. Jaká je doba návratnosti? Jak je patrné z níže uvedeného grafu, počáteční investice je plně kompenzována kladnými peněžními toky někde mezi obdobím 2 a 3.
Vzorec období návratnosti
Chcete-li zjistit přesně, kdy dojde k odplatě, můžete použít následující vzorec:
Aplikujeme-li vzorec na příklad, vezmeme počáteční investici v její absolutní hodnotě. Počáteční a závěrečné období kumulativních peněžních toků je 900 000 USD a 1 200 000 USD. Důvodem je, že, jak jsme si poznamenali, počáteční investice je vrácena někde mezi obdobími 2 a 3. Použití vzorce poskytuje následující:
Proto je doba návratnosti tohoto projektu 2,33 let. Pravidlem rozhodování používajícím dobu návratnosti je minimalizovat čas potřebný pro návratnost investice.
Stáhněte si šablonu zdarma
Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!
Pomocí metody návratnosti
V zásadě se doba návratnosti používá velmi podobně jako analýza rozvahy, poměr marže příspěvku poměr marže příspěvku je výnos společnosti, minus variabilní náklady, dělený výnosem. Tento poměr lze použít pro analýzu zlomového bodu a představuje + představuje okrajový přínos výroby další jednotky. ale místo počtu jednotek k pokrytí fixních nákladů zohledňuje dobu potřebnou k vrácení investice.
Vzhledem ke své povaze se doba návratnosti často používá jako počáteční analýza, kterou lze pochopit bez větších technických znalostí. Je snadné jej vypočítat a často se označuje jako výpočet „zadní strany obálky“. Jde také o jednoduché měřítko rizika, protože ukazuje, jak rychle lze z investice vrátit peníze. Při provádění procesu kapitálového rozpočtování je však třeba vzít v úvahu další úvahy.
Nevýhoda 1: Ziskovost
I když doba návratnosti ukazuje, jak dlouho trvá návratnost investice, neukazuje, jaká je návratnost investice. S odkazem na náš příklad peněžní toky pokračují i po období 3, ale nejsou relevantní v souladu s pravidlem rozhodování v metodě návratnosti.
V návaznosti na předchozí příklad může mít firma druhou možnost investovat do jiného projektu, který nabízí následující peněžní toky:
Druhý projekt by měl dobu návratnosti 4,25 roku, ale generoval by vyšší návratnost investic než první projekt. Avšak pouze na základě doby návratnosti by si společnost vybrala první projekt přes tuto alternativu. Důsledkem toho je, že firmy si mohou zvolit investice s kratší dobou návratnosti na úkor ziskovosti.
Nevýhoda 2: Riziko a časová hodnota peněz
Dalším problémem s dobou návratnosti je, že výslovně neslevuje z rizikových a příležitostných nákladů spojených s projektem. V některých ohledech kratší doba návratnosti naznačuje nižší rizikovou expozici, protože investice je vrácena dříve. Různé projekty však mohou být vystaveny různým úrovním rizika i během stejného období. Riziko projektu je často určováno odhadem WACC. WACC WACC jsou vážené průměrné náklady na kapitál společnosti a představují její smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled o tom, co to je, proč se používá, jak to vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení
Interní míra návratnosti (IRR)
Jako alternativu k pohledu na to, jak rychle je investice splacena, a vzhledem k výše uvedené nevýhodě může být pro firmy lepší podívat se na vnitřní míru návratnosti (IRR) Vnitřní míru návratnosti (IRR) (IRR) je diskontní sazba, díky níž je čistá současná hodnota (NPV) projektu nulová. Jinými slovy, jedná se o očekávanou složenou roční míru návratnosti, která se získá na projektu nebo investici. při porovnávání projektů.
Finanční analytici provedou finanční modelování a analýzu IRR, aby porovnali atraktivitu různých projektů. Předpovídáním volných peněžních toků Free Cash Flow (FCF) Free Cash Flow (FCF) měří schopnost společnosti produkovat to, na čem se investoři nejvíce zajímají: hotovost, která je k dispozici, bude do budoucna distribuována libovolným způsobem, pak je možné použít XIRR XIRR vs IRR Proč používat XIRR vs IRR. XIRR přiřadí každému datu jednotlivých peněžních toků konkrétní data, takže je při sestavování finančního modelu v aplikaci Excel přesnější než IRR. funkce v aplikaci Excel k určení, jaká diskontní sazba nastaví čistou současnou hodnotu projektu na nulu (definice IRR).
Vzhledem k tomu, že IRR nebere v úvahu riziko, je třeba jej posuzovat ve spojení s dobou návratnosti, aby bylo možné určit, který projekt je nejatraktivnější.
Jak vidíte v níže uvedeném příkladu, model DCF se používá ke grafu doby návratnosti (prostřední graf níže).
Zdroj: Kurzy finančního modelování financí online.
Související čtení
Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA® Financial Modeling & Valuation Analyst. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P.Morgan a Ferrari a na misi, která vám pomůže posunout vaši kariéru. Chcete-li se dál učit a rozvíjet své dovednosti, budou vám užitečné tyto další zdroje financí zdarma:
- Vzorec návratnosti investic (ROI) Návratnost investice (ROI) je finanční poměr používaný k výpočtu výhody, kterou investor získá ve vztahu k jeho investičním nákladům. Nejčastěji se měří jako čistý příjem dělený původními kapitálovými náklady investice. Čím vyšší je poměr, tím větší je získaná výhoda.
- Model oceňování kapitálových aktiv Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je model, který popisuje vztah mezi očekávaným výnosem a rizikem zabezpečení. Vzorec CAPM ukazuje, že návratnost cenného papíru se rovná bezrizikovému výnosu plus riziková prémie, založená na beta verzi tohoto cenného papíru
- Analýza účetní závěrky Analýza účetní závěrky Jak provést analýzu účetní závěrky. Tato příručka vás naučí provádět analýzu finančního výkazu výkazu zisku a ztráty, rozvahy a výkazu peněžních toků včetně marží, poměrů, růstu, likvidity, pákového efektu, míry návratnosti a ziskovosti.
- Vzorec pro vykazování výnosů Princip uznání výnosů Princip uznání výnosů určuje proces a načasování, podle kterého jsou výnosy zaznamenávány a uznány jako položka v účetní závěrce společnosti. Teoreticky existuje několik okamžiků, kdy by společnosti mohly uznat výnosy.